После три недеље лечења у Солуну: Давидовићи допутовали на ВМА! Ево шта је највећи проблем (ВИДЕО)
Коначно
Вест да је Милан са супругом и сином стигао на ВМА у току дана обзнанио је његов отац.
- Видели смо их само у пролазу, док су их транспортовали у болницу. Ићи ћемо да их посетимо чим будемо могли. Важно је да су, после свега, сигурно допутовали - рекао је данас Драгомир Давидовић, чији су син, снаја Лидија и унук Милош повређени у експлозији плинске боце на Ситонији крајем јула.
Давидовићи су били у болници у Солуну скоро три недеље, а на друштвеним мрежама је покренута акција за помоћ како би сакупили новац за болничке трошкове који су премашили 15.000 евра. Ова породица није имала путно осигурање, а како званични подаци говоре, нису усамљен случај. Наиме, ово је један од највећих проблема који може задесети сваког четвртог туристу из Србије који креће на одмор у иностранство, јер 25 одсто њих не купује полису путног здравственог осигурања.
Директор Јуте Александар Сеничић каже да се од 2008. године, када су укинуте визе, бележи све слабије интересовање за ове полисе, што прави озбиљне проблеме у реализацији туристичких аранжмана.
- Треба утицати на државу да у организованом туристичком промету полиса здравственог осигурања постане обавезни део путовања, да на тај начин предупредимо могуће проблеме - сматра Сеничић, напомињући да полисе најчешће покривају трошкове до 30.000 евра.
Иначе, трошкове лечења за грађане који имају оверену здравствену књижицу може да сноси Републички фонд за здравствено осигурање, под условом да путници прибаве пре одласка на пут одговарајући образац.
За осигурање евро по дану
- Путно осигурање је јефтино, кошта око евро по дану. Још је јефтиније уколико се узима породична полиса, а она се може добити за 22 или 23 евра - појашњава Сеничић.
Зоран Ћирић из Удружења осигуравача Србије каже да грађани одбијају да плате здравствено осиграње или зато што им је полиса скупа или једноставно зато што су уверени да им она није потребна.