Последице честог одсуствовања с посла: Појачава се КОНТРОЛА БОЛОВАЊА
Важи за целу Србију
Појачаном контролом боловања, коју су најавила два министарства: за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, и за здравље, неће се уводити заправо никакве ванредне мере провере запослених који због болести одсуствују са посла, него ће се само више него досад инсистирати на механизмима провере оправданости боловања, који су предвиђени законом.
И досад су послодавци имали право да у случају сумње траже накнадну проверу оправданости одсуства са посла од РФЗО из чије се касе финансирају боловања дужа од 30 дана, па и да телефонски, или директно одласком на адресу провери оправданост боловања.
Жали се велики број грађана: За 6 дана 17.635 оболелих од вируса
Појачавање контроле боловања иницирано је, према речима Зорана Ђорђевића, министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, после разговора са кинеским и турским инвеститорима, са синдикатима и Унијом послодаваца, јер се схватило да је боловање један од проблема, пошто су се послодавци жалили да се фирме празне у време сезонских послова. На проблем боловања, према речима министра, не жале се само страни инвеститори, већ и домаће фирме.
На боловања се одавно не иде у мери као некад, јер се за те дане исплаћује накнада у висини 65 одсто редовне, па се запосленима злоупотреба много и не исплати. Изабрани лекари већ годинама потврђују да пацијенте који би неколико дана морали да одлеже, рецимо, због акутних инфекција, не могу да “натерају” на боловање, јер је, поготово у приватним фирмама, прилично ниска толеранција на одсуства са посла. Смањује се из године у годину и број оних који користе боловања дужа од месец дана, иако здравствене статистике показују да је све више оболелих од тумора, дијабетеса, болести срца, метаболизма...
- У периоду од 1. јануара до 30. јуна ове године лекарске комисије су имале укупно 135.876 посета и цениле дужину привремене спречености за рад - кажу у РФЗО. - То је за 4,9 одсто случајева мање него лане.
Појачана контрола боловања важиће за целу Србију, а у Министарству здравља кажу да ће се приликом ње примењивати само мере које су већ предвиђене законом, а сада ће се само интензивније котролисати лекари који често отварају боловања и комисије које одобравају дужа боловања.
Министар здравља Златибор Лончар каже да не види никакав проблем у томе да се боловање проверава:
- Није било жалби грађана да је неко био болестан, а да му није отворено боловање. А, ако је неко на боловању у чему је проблем да се провери да ли је то оправдано? Само ће се урадити контрола, неће ниједан радник бити оштећен. Ко год има разлога да буде на боловању, апсолутно ће бити, али онај ко нема разлога, мораће да се врати на посао.
Страх за инвеститоре
Премијерка Ана Брнабић упозорила је да ће многи инвеститори отићи, уколико се нешто не промени, јер не могу да планирају посао. Она је додала да ће се на проверу боловања ићи због злоупотреба:
- Имамо фабрике где када дође време сетве ради 30 одсто људи, а остали су на боловању.