"ПОЖЕЉНО ДА ШТО ВЕЋИ БРОЈ ГРАЂАНА ИЗАЂЕ" Дачић: Уставне промене су у корист квалитета правосуђа
Дачић је рекао да је цензус од 50 одсто за успешност референдума промењен још 2006.године.
Није реално очекивати да ће око питања уставних амандмана бити велика заинтресованост грађана, али свакако да би било пожељно да значајан број људи изађе на референдум, зато што се уставни амандмани и највише тичу грађана, односно квалитета правосудног система, поручио је председник Скупштине Србије Ивица Дачић.
ВУЧИЋ НА БАДЊИ ДАН СА ДЕЦОМ ИЗ ХРВАТСКЕ: Спремни дивни поклони за малишане (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ ЧЕСТИТАО БОЖИЋНЕ ПРАЗНИКЕ: Снажна порука цркви и народу
И ХРВАТИ НАМ ЗАВИДЕ! Млинарић: Макрон је дошао у Хрватску као трговац, а у Србију као пријатељ и савезник (ВИДЕО)
- Ове измене су услов свих услова да даље напредујемо у евроинтеграцијама, а европске институције су годинама тражиле измену Устава сматрајући да је садашњи начин бирања судија и тужилаца у парламенту политизација - рекао је Дачић синоћ подсећајући да су се и грађани жалили на стање у правосуђу.
Он је навео да су се струкована удружења, Друштво судија Србије и Удружење тужилаца изјаснили позитивно, уз све примедбе, као и Венецијанска комисија, поводом ових измена, што је, по његовом мишљењу, најважније.
Дачић је рекао да је цензус од 50 одсто за успешност референдума промењен још 2006. године, али да је пожељно да што више људи изађе, пошто је реч о једном садржински веома великом искораку који се тиче самог правосуђа.
Дачић је навео да се ово питање користи у дневнополитичке сврхе или као део предизборне кампање, о чему, према његовим речима, сведоче и плакати који позивају на противљење променама Устава и спекулише се да се овим избацује Косово и Метохија из Устава.
Дачић је нагласио да се преамбула о КиМ неће мењати и да ће се грађани на референдуму моћи искључиво изјашњавати о изгласаном тексту амандмана, што је практично потврда тих промена.
Председница Председништва Удружења тужилаца Србије (УТС) Лидија Комлен Николић, која је такође јуче говорила о важности референдума 16. јануара, нагласила је да је прва и основна ствар промене Устава деполитизација правосуђа, односно да се цео процеш избора судија и тужилаца измешта из Народне скупштине и руку посланика.
Када је тужилаштво у питању још један је сегмент битан, а то је избор шефова тужилаштва, јер они неће пролазити, како је рекла Комлен Николић, три различита филтера - Државно веће тужилаца, Владу, Одбор за правосуђе, односно парламент.
Као пример за то, она је навела да се дешавало да предлог Државног већа тужилаца стоји у влади три године, што је, према њеним речима, у једној трећини јавнотужилачке организације изазвало ванредно стање.
Као важне сегменте уставних промена она је издвојила и сужавање или ограничавање моћи Републичког тужиоца или Врховног тужиоца, и оно што је, како је нагласила, за грађане најбитније, да ће уставним амандманима и заменици тужилаца постати титулари те функције и биће их 790, а моћи ће да сносе одговорност.
- Знак да су се политичари ујединили против неких од предложених решења у правосуђу је знак за струковна удружења да су направила добар посао, остаје нам још да убедимо грађане да изађу и гласају по својој савести на референдуму - поручила је председница Председништва УТС.
И Дачић и Комлен Николић потврдили су да ће 16.јануара изаћи на референдум и позвали све грађане Србије да учине исто.