ПОЖУРИТЕ! ПОСАО ЗА 1.200 НОВИХ ПОЛИЦАЈАЦА! Ево које услове мора да испуне они који конкуришу!
У складу са инструкцијама председника Републике Србије Александра Вучића држава покреће велики пројекат запошљавања нових 1200 полицајаца.
Поводом 2 масакра, Београду и Младеновцу, председник Александар Вучић најавио је данас да ће држава у наредних 6 месеци примити нових 1.200 полицајаца, као и да ће у школама бити 1.000 полицајаца, а како би се подигла сигурност и смањило насиље.
- У Београду постоји 330 школа, биће полицајац у свакој школи. Биће их и више наравно. То ће нас коштати 25 милиона евра више, али смо пронашли новац, истакао је председник.
Како бисте постали полицајац потребно је прво да прођете основну полицијску обуку у Центру за основну полицијску обуку у Сремској Каменици. Да бисте се уписали, потребно је на првом месту да МУП распише конкурс на основу одлуке Владе.
Да бисте се уписали на основну полицијску обуку у "Центру за основну полицијску обуку" у Сремској Каменици потребно је да, уколико испуњавате све услове, прикупите тражену документацију и да је, заједно са попуњеним обрасцем за пријаву, предате у најближу полицијску станицу.
Када успешно прођете све етапе селекције и положите квалификациони испит у Центру, сачекате да Комисија утврди коначну ранг листу, министар донесе одлуку о пријему кандидата и да сачекате да вас позову на обуку у Центар у Каменици.
Услови
Право учешћа на конкурсу имају сви који испуњавају следеће услове:
- да је држављанин Републике Србије;
- да има пријављено пребивалиште на територији Републике Србије, најмање једну годину непрекидно пре дана подношења пријаве на конкурс;
- да нема мање од 18, а више од 24 године старости до дана закључења конкурса;
- да нема више од 27 година старости до дана закључења конкурса (за кандидате који су свршени студенти Криминалистичко-полицијског универзитета);
- да има завршено средње образовање и васпитање, у четворогодишњем трајању, или да има завршене основне струковне односно основне академске студије Криминалистичко-полицијског универзитета;
- да не постоје безбедносне сметње у складу са Законом о полицији;
- да поседује важећу националну возачку дозволу за управљање моторним возилом „Б" категорије;
- да испуњава критеријуме здравствене, психолошке и физичке способности, за заснивање радног односа у Министарству унутрашњих послова на радном месту у статусу овлашћених службених лица.
Конкурс
Конкурсни оглас се објављује у средствима јавног информисања и на сајту Центра. Заинтересовани могу да се информишу и у подручим полицијским управама и станицама.
Конкурс редовно садржи:
- број полазника
- услове конкурса
- начин подношења пријаве на конкурс
- поступак избора кандидата
Начин конкурисања
Након расписивања конкурса и објављивања у јавним гласилима као и на сајту ЦОПО, заинтересовани који испуњавају услове, преузимају образац за пријаву, изјаву о достављеној документацији и извод из здравственог картона са сајта Центра или у организационој јединици МУП-а у свом пребивалишту.
Уз пријаву је потребно приложити и следећа документа:
- Оригинали уверења о држављанству (не старије од 6 месеци), извода из матичне књиге рођених и основног и вишег суда да се против кандидата не води кривични поступак (не старије од 6 месеци). Препорука је да документа о којима орган води службене евиденције (уверење о држављанству, извод из матичне књиге рођених и уверење суда) кандидат достави сам у циљу ефикаснијег спровођења поступка.
- Фотокопије (оверене од стране надлежног органа) дипломе о завршеном средњем образовању и васпитању, сведочанстава за сва четири разреда средњег образовања и васпитања, личне карте која није чипована (или очитана лична карта са чипом) и возачке дозволе за управљање возилима „Б“ категорије.
- Доказ о успешно завршеним основним струковним односно основним академским студијама на Криминалистичко-полицијском универзитету (за кандидате који су свршени студенти Криминалистичко-полицијског универзитета).
- Доказ о успешно завршеним студијама на Криминалистичко-полицијском универзитету (за кандидате који су свршени студенти Криминалистичко-полицијског универзитета).
Пријаве са потребним документима морају се поднети, у прописаном року (најчешће је то 15 дана од дана расписивања конкурса), у најближој полицијској станици или подручној полицијској управи за чије подручје је и расписан конкурс.
Како се бирају кандидати
Министар унутрашњих послова прво именује седмочлану Комисију за избор канидата за полазнике основне полицијске обуке у Центру. Даље поткомисија спроводи тестирање кандидата по сегментима.
Селекција почиње општим лекарским прегледом и квалификационим испитом, а затим и speccijalističkim лекарским прегледом као и кроз поступак вршења безбедносне провере и утврђивања постојања безбедносних сметњи.
Ова процедура траје од једног до три дана, у зависности од резултата.
У Центру се полаже специфичан квалификациони испит, конципиран тако да се одаберу кандидати који имају потребне моралне и етичке карактеристике, одличног су здравља и физичких способности и који поседују вештине и предзнања неопходна за обуку и за обављање послова униформисаног полицијског службеника, пише на сајту ЦОПО.
Све провере су елиминационе. То значи да уколико кандидат не задовољи критеријуме прописане за ту проверу, не може да иде даље на следећи сегмент квалификационог испита или провере, него бива елиминисан и за њега/њу се квалификациони испит тиме и завршава.
Ако у току спровођења поступка избора кандидата, кандидат недозвољено користи текстове, белешке, уређаје за електронску обраду података, уређаје за даљински пренос података, слике или гласа или на други начин омета реализацију поступка избора кандидата, биће елиминисан из даљег поступка избора кандидата.
- општи лекарски преглед (уз пријаву кандидати су обавезни да приложе и извод из свог здравственог картона). Између осталог проверава се висина (минимална висина за мушкарце је 170 цм, а за жене 163 цм) и тежина кандидата и израчунава BMI/body-mass-index.
- провера психолошког статуса на основу психо-теста који кандидати раде на рачунару уз могућност да га осим на српском (ћирилица и латиница) раде и на следећим језицима националних мањина: албанском, мађарском, ромском, румунском, русинском, словачком и украјинском језику. У оквиру ове провере на рачунару се ради и тест опште информисаности.
- провера језичке културе и правописа српског језика која се састоји из теста првописа који се ради на рачунару и писања састава односно извештаја на задату тему
Други дан провера у Сремској Каменици
- провера базично-моторичког статуса (физичке спремности)
- интервју - разговор кандидата са комисијом
Кандидате који успешно прођу све претходне етапе провера у Центру за основну полицијску обуку у Сремској Каменици, наредног радног дана очекују специјалистички лекарски прегледи, у Заводу за здравствену заштиту радника, Дурмиторска улица број 9 у Београду.
Положен квалификациони испит не значи и пролазак
Положен квалификациони испит - као што му име каже - кандидате само квалификује за даљи поступак у селекцији. То што је кандидат задовољио критеријуме у свим сегментима не значи да ће бити и примљен на обуку.
Кандидати који су испунили услове и положили квалификациони испит за упис у Центар за основну полицијску обуку, и за које је подручна полицијска управа утврдила да не постоје безбедносне сметње за пријем у радни однос у Минстарство, се рангирају на основу збирних резултата у свим деловима квалификационог испита, пишу на сајту ЦОПО.
У формули израчунавања и рангирања резултата са квалификационог испита сваки сегмент има свој процентуални удео:
- психо-тест - 50%,
- језичка култура и правопис српског језика - 20%,
- провера базично-моторичког статуса - 30%,
- интервју - задовољава/не задовољава.