Председник се припрема за литургију: Познати нови детаљи Вучићеве посете Хиландару (ФОТО)
Председник Србије Александар Вучић стигао је данас на Свету гору у манастир Хиландар
Председник Србије Александар Вучић Бадње вече проводи у манастиру Хиландар, на Светој Гори, у знаку поштовања и ретких почасти са којима је дочекан данас поподне у најважнијој српској светињи.
НАСТАВЉА ТРАДИЦИЈУ СВОЈИХ ДЕДОВА: Принц Михаило на Опленцу раном зором секиром засекао бадњак (ФОТО)
"Да будемо јединствени како бисмо остварили заједнички циљ" Вучевић упутио честитку грађанима који славе Божић
СНС ОБЕЛЕЖИЛА БАДЊИ ДАН Молитва, бадњак и чесница: "Србија је сигурна кућа која има одговорног домаћина"
Вучићева посета Хиландару представља прву званичну посету једног председника Србије манастиру Хиландар. Српски председник се, након што је честитао Бадње вече, поново огласио на свом инстаграм профилу честитавши још једном и откривши да се припрема за јутарњу службу:
- Срећно Бадње вече из величанственог Хиландара! Управо сам завршио вечеру на Бадње вече са игуманом Методијем и припремам се за јутарњу службу са братијом манастира Хиландар.
Председника Вучића су, на доласку, испред манастира дочекали игуман Хиландара, архимандрит Методије и велики број монаха, како за Танјуг сведочи министар Ненад Поповић, који прати председника у посети. На улазу у манастир, у част српског председника, првог после 20 година којег су званично угостили монаси Хиландара, биле су истакнуте три заставе: српска, грчка и хиландарска, што се чини само о великим празницима и када долазе највиши гости.
Одмах по доласку, игуман Методије пратио је председника Вучића у Саборни храм ваведења богородице, у који су ушли сами њих двојица. Игуман је потом оставио српског председника да се сам поклони светињама и проборави неко време у Храму.
То се, како објашњава министар Поповић, сматра великом почашћу, која се ретко, скоро никад не указује посетиоцима, без обзира на ранг. Вучић се, иначе, најдуже задржао пред иконом Богородице тројеручице.
После тога, председник Вучић разговарао је са старешинством манастира Хиландар са игуманом Методијем на челу, а потом је архимандрит у његову част приредио свечану Бадњу вечеру, за "скромном, али предивном манастирском трпезом", у најужем кругу, односно у присуству само два монаха, поред два госта из Србије.
Председник Вучић ће у 2.00 ујутру присуствовати Божићној служби, а затим, у 7.00 ујутру и Божићној литургији. За 9.30 планиран је Божићни ручак у новој трпезарији, реновираној прошле године, а председник Вучић биће њен први гост тог ранга.
Трпезарија иначе има камене столове, на какве има право само неколико од укупно 20 манастира на Светог Гори, и то само они који су царске лавре.
Српски председник ће сутра обићи све радове на обнови манастира Хиландар, тешко страдалог у великом пожару у ноћи између 3. и 4. марта 2004. године. Посета Вучића манастиру Хиландар је прва званична председничка посета том српском манастиру у последње две деценије. О његовој посети Светој гори и Хиландару обавештен је и цариградски патријарх.
Сам председник није се оглашавао од доласка у манастир, а пре тога је, посредством профила на друштвеним мрежама, поделио са јавношћу осећања са којима се упутио на Свету Гору. Тачније, како је навео, "немогуће је објаснитити" шта се, осим треме, осећа у тренуцима док се прилази Хиландару.
Манастир Хиландар, један од три не-грчка манастира на Светој Гори, основали су 1198. велики жупан Стефан Немања и његов син Растко, то јест монаси Симеон и Сава. Само две године након оснивања, у манастиру је преминуо монах Симеон, а легенда каже да је на месту на коме је он сахрањен у некадашњој цркви Ваведења Богородице, коју је касније краљ Милутин обновио, никла чудесна лоза.
Поред краљева Милутина и Стефана Уроша Првог, манастир Хиландар је, према доступним подацима, помагао и цар свих Срба и Грка, Душан Силни, али и многи други српски владари, попут кнеза Милоша Обреновића, затим кнеза Александра Обреновића, а познато је да је у посету овој светињи ишао и краљ Петар Први Карађорђевић. У ризници Хиландара чувају се бројне реликвије и иконе, а ту је и икона Богородице Тројеручице, као и Богородице Одигитрије, најстарије сачуване мозаичке иконе настале почетком 13. века.
Манастир чува и рад монахиње Јефимије, намењен њеном сину Угљеши Деспотовићу, као и завесу руског цара Ивана Четвртог Грозног, али и завесу за иконостас монахиње Јефимије и многе друге предмете, од историјске, али и духовне вредности српског и других православних народа. Почетком марта 2004. године Хиландар је тешко страдао у пожару, чак више од половине манастирских здања је изгорело или оштећено.
Мада је обнова почела врло брзо након тога, чињеница да се поштују канони, као и да се не ради на црквене празнике и недељом, а и да се до Свете Горе стиже бродом, те да су неопходна значајна материјална средства, довела је до тога да обнова није брзо текла. До 2017. године је око 65 процената уништеног манастирског комплекса обновљено.