ОБРАЋАЊЕ ВУЧИЋА И ШОЛЦА НАКОН ВАЖНОГ САСТАНКА "Србија никада није одустајала од дијалога - имам апсолутно поверење у речи канцелара" (ФОТО/ВИДЕО)
Немачки канцелар Олаф Шолц борави данас у Београду где се састао са председником Србије Александром Вучићем.
Председник Србије Александар Вучић састао се данас у Београду са немачким канцеларом Олафом Шолцом.
"ТО НЕ МОЖЕ ДА БУДЕ АЛТЕРНАТИВА" Амерички амбасадор о "Отвореном Балкану"
"УСПОРЕНУ ЕВРОПСКУ ПЕРСПЕКТИВУ ЖЕЛИ ДА ПРЕУЗМЕ У СВОЈЕ РУКЕ" Немачки медији брује о посети Шолца Балкану - следе велике промене?
"БЕРЛИН ОЧЕКУЈЕ ЈЕДНУ СТВАР ОД БЕОГРАДА" Немачки стручњак открио - ево шта ће Шолц тражити од Вучића
Питања новинара
На питање немачких медија, шта ће се десити уколимко Србија не призна Косово, Шолц је рекао:
- Немачки став по питању Косова је јасан. Сада је важно да се сви посвете том процесу и да ћемо добити извештај о том напретку. Да се не одлажу састанци - рекао је Шолц на шта се председник Србије надовезао и рекао:
- Да бисте ви разумели, ми не реагујемо на тај начин на притисак којим нам неко нешто прети. Не бих данас о томе. Данас смо чули да се тражи међусобно признање. Никада пре то нисмо чули из Европе - истакао је Вучић.
- Србија никад није одустајала од дијалога и никада није прескочила ниједан састанак. Колико год ви волите територијални интегритет Украјине, извините, али Срби много више воли територијални интегритет Србије - повдукао је председник Србије.
Шолц је о брзини приступања ЕУ, рекао:
- То зависи од брзине испуњења услова за приступања. Мој циљ је да успемо у томе, и то што је пре могуће. То не може да се заврши за шест месеци, још ће да потраје. Овакви процеси приступања су донели добро свим земљама - рекао је немачки канцелар.
Председник Србије се на то надовезао и поручио да има апсолутно поверење у речи канцелара Шолца.
- Ја бих додао само једну ствар, имам апсолутно поверење у речи канцелара Шолца када говори да је апсолутно посвећен приступању земаља Западног Балкана. Очекујем велики напредак за све у наредних годину дана. Овог јула не, јер нисмо увели санкције Русији, али у децембру, ако будемо радили на томе, очекујем напредак у децембру. Некад кажем нешто на личну штету, то није проблем, али гледам да се угризем за језик да не кажем нешто на штету Србије - казао је Вучић и додао да је апсолутно разумео захтеве канцелара Шолца.
На питање немачких медија зашто Србија није увела санкције Русији, Вучић је рекао:
- Да објасним, Србија је недвосмислено изразила став у УН, осуђујући напад на Украјину. Што се тиче правне и политичке природе сукоба, став Србије је јасан. Што се тиче санкција, ми имамо другачији став. Контрапитање да вам поставим: У чему је разлика кад неко без одобрења УН изврши агресију на Србију и на Украјину?! - рекао је председник Србије.
Обраћање Шолца
Након председника Србије, представницима медија се обратио и немачки канцелар Олаф Шолц.
Немачки канцелар се прво захвалио на пријему а онда рекао:
- Надовезали смо се на наш разговор из маја у Берлину - рекао је Шолц.
- Закључили смо нови билетарални уговор из културе. Имамо више од 75.000 радних места у Србији и надамо се да ће се тај тренд наставити. Прошле јесени смо започели стратешко климатско партнерство. Многи нису мислили да ће процес придруживања земаља Западног Балкана трајати 20 година. Важно је да кренемо са мртве тачке. С тога ћу поново успоставити Берлински процес, да с партнерима покушам да покренемо процес приступања - рекао је немачки канцелар.
- Сви смо заокупљени страшним ратом који је Русија започела с Украјином. То је страшни рат, са великим људским губицима. Морамо да помогнемо Украјини. Увели смо санкције, важно је да се што већи број земаља прикључи санкцијама. То је инструмент, поред наоружавања, за помоћ Украјини. Санкције су много ефикасне - истакао је Шолц.
Обраћање Вучића
Председник Србије Александар Вучић и немачки канцелар Олаф Шолц се након "тет-а-тет" и пленарних разговора делегација обраћају медијима.
Представницима медија се прво обратио председник Србије Александар Вучић.
- Хвала канцелару Олафу Шолцу на посети Београду, драго ми је да смо могли да разговарамо о многим важним питањима, веома значајан разговор са мном - рекао је у уводном делу обраћања председник Србије.
- Велика захвалност Шолцу, ово је наш трећи разговор, а први у нашој земљи. Отворено смо и искрено разговарали о свим важним питањима. Председник сам земље коме је много значајнији разговор него што је немачком канцелару са мном - рекао је председник Србије.
- Људи и у Србији и Немачкој лако пређу, то је чињеница да те две земље све боље сарађују по питању економије. Невероватно да имамо 25,7 одсто повећање у трговинској години. Немачке компаније у Србији запошљавају 77.000 људи. А када сам дошао на власт, било је 17.000 - истакао је председник Србије.
- Нама је Немачка и први партнер по услугама, први нам је билатерални донатор. Канцелар Шолц је донео нову енергију и наду за све на Западном Балкану. Жели да постоји стварна перспектива за проширење ЕУ. Србија ће морати брже да напредује по питању владавине праве и другог важног за европске интеграције - рекао је Вучић.
- Говорили смо и о темама у којима немамо увек потпуну сагласност. Говорио сам о неиспуњеном из Бриселског споразума, али сам разумео поруку Шолца да правимо много малих корака. Ми ћемо дати све од себе да у оквиру дијалога у Бриселу направимо напредак у односима с Приштином. Говорили смо о свеукупној политичкој ситуацији у свету, Шолц на децидиран и оштар начин тражи од Србије да уведемо санкције Русији. Канцелар Шолц је био љубазан и понудио помоћ - истакао је председник Вучић и додао:
- Ја сам говорио о нашој позицији и специфичности ситуације око КиМ, енергетике и традиционалних односа са Русијом. Канцелар Шолц је био љубазан и понудио помоћ што се тиче енергетике. У наредном периоду све што нам је потребно и што нам није потребно, јер нико није сигуран шта ће да се догоди на европском тлу - казао је Вучић.
Председник Вучић се још једном захвалио и Шолцу и Савезној Републици Немачкој.
- 90 одсто немачких привредника у анкети кажу да би се вратили у Србију - казао је Вучић.
У току разговор делегација Србије и Немачке
Након "тет-а-тет" разговора двојице лидера уследили су и пленарни разговори делегација Србије и Немачке предвођени председником Вучићем и канцеларом Олафом Шолцом.
"Добро дошли у Србију"
Председник Србије Александар Вучић, који је данас дочекао немачког канцелара Олафа Шолца у Београду, пожело му је добродошлицу и изразио задовољство због данашњег сусрета.
- Добро дошли у Србију, савезни канцелару! Радујем се данашњем сусрету и прилици да разговарамо о темама од интереса за обе земље - написао је Вучић на Инстаграм налогу "будућносрбијеав", уз фотографију дочека на аеродрому "Никола Тесла".
Председник Србије приредио је свечани дочек испред Палате Србија за немачког канцелара Шолца, након чега је уследио разговор у четири ока.
Председник Србије дочекао немачког канцелара испред Палате Србија
Након дочека на аеродрому, уследила је и церемонија свечаног дочека испред Палате Србија уз интонирање химне републике Србије и испаљивање почасних плотуна.
Председник Србије и немачки канцелар ће након тога имати "тет-а-тет" разговор, а након тог састанка предвиђени су пленарни разговори делегација Србије и Немачке које ће предводити Вучић и канцелар Шолц.
Вучић дочекао Шолца на аеродрому
Председник Србије Александар Вучић дочекао је Олафа Шолца на аеродрому "Никола Тесла" у његовој првој званичној посети први пут од момента када је на функцији немачког канцелара.
Авион немачке делегације слетео је на београдски аеродром "Никола Тесла" где га је дочекала српска делегација и председник Србије Александар Вучић.
Пре Београда, Шолц посетио Приштину - најтеже поруке за нашу земљу
Током дводневне турнеје по Западном Балкану, канцелар Шолц посетио је и Приштину, а затим ће посетити Северну Македонију, Грчку и Бугарску.
Први немачки канцелар који је посетио Пристину, изнео је за Србију најтеже поруке до сада.
Шолц трази међусобно признање Београда и Приштине и најављује подршку лажној држави Косово у Савету Европе.
- Јасно је да се споразумом коначно решава питање признања Косова, онда је незамисливо да две земље не признају једна другу, а да буду део ЕУ. За Косово је важно да дијалог са Србијом, уз посредовање Европске уније, иде напред - рекао је немачки канцелар у Приштини.
Најављујући посету преко друштвених мрежа, Шолц је уочи доласка потврдио да долази на Косово, у Београд, Северну Македонију, Грчку и Бугарску да би "промовисао процес приступања ЕУ на локалном нивоу и да подржим регионалну размену (Берлински процес)", али и: "Биће речи и о нашем заједничком одговору на руски агресорски рат у Украјини".
Колико Немачка има блиске односе са Косовом, један од показатеља је управо то што је, према речима самог немачког канцелара, одабрао Приштину за своју прву посету региону.
Косово је поуздан партнер Немачкој јер је, према речима Шолца, оно то доказало и одговором на руску агресију у Украјини.
Такође, Косово је испунило и услове за визну либерализацију, а Немачка тај процес подржава и конкретним потезима.
И код подршке за чланство Косова у ЕУ, важно је "ићи напред", каже Шолц, а такав пут подразумева резултат дијалога са Београдом, који види кроз приближавање страна једна другој.
- За Косово је важно да се дијалог уз посредовање ЕУ помери напред. Косово и Србија кроз свеобухватан споразум да доведу до политичких решења. Дијалог је пут који Косово отвара за европску перспективу. Политички споразум између две земље је важан услов за перспективу младих људи на Косову. Споразум би на крају требало да реши и косовско питање јер је незамисливо да две земље које једна другу не признају, постану део ЕУ. Обе стране морају да се приближе једна другој - рекао је Шолц.
Шолц је позвао Аљбина Куртија на јесен у Берлин, јер жели да "оживи Берлински процес", што управо тражи и Приштина антагонизујући иницијативу Отвореног Балкана Берлинском процесу, којој се Приштина противи уз објашњење да је то план "српског хегемона".
Шолц је истовремено, одговарајући на новинарска питања, о односу Србије према увођењу санкцијама Русији казао да свако ко жели да постане чланица ЕУ мора да се придржава одлука ЕУ.
"Ко год да постане чланица ЕУ мора да прихвати цео режим који долази са тим. Говорим о заједничким правилима која смо развили. Мора да прихвати законодавство, демократију, отвореност, транспарентност, а то укључује и заједничку политику према другим земљама, као и режим санкција које је ЕУ увела Русији, а то мора прихватити земља која има за циљ чланство у ЕУ".
План и програм посете
Разговор председника Вучића и канцелара Шолца у четири ока најављен је за 15.45, а за пола сата касније и пленарни разговори делегација две земље.
Обраћање медијима се очекује у 16.50.
Месец дана после берлинских састанака, када су Вучић и Шолц разговарали у немачкој престоници, од београдских разговора очекивања се крећу од тешких до динамичних.
Претходни немачки канцелар, Ангела Меркел, била је у опроштајној посети Србији у септембру прошле године.