Представљање новог пакета подршке! Грађанима 60 евра, пензионерима 110, фирмама минималац
На оба фронта је, каже Брнабић, Србија остварила одличне резултате
Влада Србије усвојила је нови, трећи, пакет економске подршке којим је предвиђена директна новчана помоћ и грађанима и привреди.
Сви пунолетни грађани, њих 6,1 милион добиће по 60 евра. Исплата ће ићи у две рате, прва у мају 2021. а друга у новембру. Пензионери ће добити додатних 50 евра, дакле укупно 110 евра.
СТРОГА ОБУКА ОД 45 ДАНА: Шта чека будуће припаднике Жандармерије Србије? (ФОТО)
ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ СЕ У НЕДЕЉУ ОБРАЋА НАЦИЈИ: Говориће о детаљима борбе са криминалом, ефикасности имунизације и успеху Србије!
УТИЦАЈАН "БЛУМБЕРГ" НАХВАЛИО СРБИЈУ: Вакцинација и добра економска политика нас ставила на кров Европе
"Свет говори о Србији као о моделу"
Премијерка Србије Ана Брнабић поручила је да је Влада усвојила пакет мера подршке који је предложен и како каже, већ почињу да пристижи економски и привредни резултати из 2020. године. Они показују да су два пакета подршке била успешна и правовремена.
- Србија се борила на здравственом и привредном фронту током пандемије. Хвала председнику који је предводио привредни кризни штаб и што је осмислио пакете помоћи привреди. Овај пакет смо почели да осмишљавамо још крајем прошле године - каже премијерка.
На оба фронта је, каже Брнабић, Србија остварила одличне резултате. Србија је постала модел за борбу против коронавируса, а сигурна је, каже, да ће се говорити о успесима Србије на економском плану.
- Имали смо пад БДП од 1 одсто и то је најбољи резултат у Европи. Резултати нису само у БДП-у. За неверовати, али током 2020. године, када је цео свет трпео због пандемиоје, индустријска производња била је већа за 0,4 одсто у односу на 2019. У току 2020., године имали смо више од 50.000 новозапослених, каже премијерка.
- Просечна плата у новембру била је 518 евра. Инфлација је остала стабилна и јавни дуг је остао под контролом. И најуспешније економије имале су повећање јасвног дуга, а нама је испод 60 одсто - каже премијерка.
Ови резултати, каже, показују да су пакети били правовремени, успешни, да нам је привреда жилава и да су инвеститори наставили да верују у Србију.
- Србија је показала да је јака и стабилна и да, и грађани и привреда, на њу могу да рачунају када је најтеже. Трећи пакет мера подршке треба да настави у том правцу - рекла је Брнабић новинарима.
У оквиру подршке привреди, сваки предузетник и радник запослен у микро, малим, средњим и великим предузећима добиће три месеца по 50 одсто минималне зараде. То је укупно око 48.000 динара, односно 16.000 динара месечно. Право на ову меру има 1.505.093 радника. Мера ступа на снагу од 1. марта ове године са првом исплатом у априлу. Мера не укључује банке и финансијске институције. Поред 50 одсто минималне зараде током три месеца, још један цео минималац (32.000 динара по раднику) добиће угоститељи, туристичке агенције, лиценцирани туристички водичи и пратиоци, као и хотели, одмаралишта и рента-кар агенције.
Са осам милијарди евра држава ће помоћи грађанима
Министар финансија Синиша Мали рекао је да је данас Влада Србије усвојила трећи пакет помоћи привреди и грађанима, који је укупно вредан 249,4 милијарде динара и додао да је досадашња помоћ за ублажавање последица ковида-19 вредна укупно вредна 953 милијарде динара, односно око осам милијарди евра.
- Јуче смо пензионерима исплатили увећану јануарску пензију - рекао је Мали.
-Хоћемо да помогнемо грађанима Србије али и нашој привреди - каже министар, додаје да се пакет мера односи на март, април и мај.
-Ово је изузетно велики и свеобухватан пакет помоћи - нагласио је Мали.
Истиче да је Србија за досадашњу помоћ добила све похвале да је била правовремена и добра.
-То не каже само Министарство финансија, похвале смо добили и од ММФ-а, Светске банке и других - навео је Мали.
Како је објаснио, 3x50 одсто минималне зараде добиће предузетници, микро, мала, средња и велика предузећа.
-Пријава за ову врсту помоћи креће од 1. марта. Услов за добијање помоћи је да нема отпуштања више од 10 одсто запослених - рекао је Мали и додао:
- За најугроженије, осим 3x50 одсто минималне зараде, у јулу месецу исплата још једне целе минималне зараде (за туризам, угоститеље, хотелијере...) - 350 евра по лежају и 150 по свакој соби за хотеле - по 600 евра за сваки аутобус који поседују они у сектору транспорта који је такође угрожен - додао је министар.
Одлука је да се и сваком пунолетном грађанину исплати 60 евра (30 евра у мају и 30 евра у новембру).
- Крајем априла биће отворен кол центар за пријаву, а пријава је могућа и преко интернета. Довољно је да се грађани пријаве само једном - истиче Мали.
Подсећа да ће пензионери, поред 60 евра добити још 50, што је укупно 110 евра за најстарије грађане.
- За вашу информацију, тачан број грађана Србије који је добио помоћ од 100 евра прошле године је 6.118.911 људи. Затим ће бити исплаћена и помоћ пензионерима, од 110 евра. Овим пакетом ћемо потпуно покрити потребе и привредника и грађана - рекао је он.
Министар Мали је рекао да држава има и новца и способности да очува стабилност, и да ће се борити за посао и за свако радно место.
- Боримо се херојски и када је вакцинација у питању, и држава стаје иза своје привреде и грађана. Србија побеђује и у вакцинацији и у економији, и тако ће бити увек.