ПРЕМИЈЕРКА БРНАБИЋ: Влада посвећена безбедности и заштити новинара
Влада остаје посвећена безбедности и заштити новинара
Премијерка Ана Брнабић и министарка културе и информисања Маја Гојковић одржале су данас редован месечни састанак са члановима Радне групе за безбедност и заштиту новинара, а Брнабић је истакла да Влада остаје посвећена безбедности и заштити новинара, јер је то тема која је суштински важна за будућност наше земље.
АНА БРНАБИЋ ПРЕЛОМИЛА: Донета коначна одлука, ево ко ће и како радити од понедељка у Србији
ДА ЛИ ЋЕ ТЕРЕТАНЕ РАДИТИ ДУЖЕ? Премијерка Брнабић састала се са представницима фитнес заједнице Србије
ДРЖАВА ЋЕ ПОМОЋИ: Премијерка Брнабић разговарала са представницима музичара
На састанку се разговарало о досадашњим активностима које је ова Радна група спровела, а које су важне за унапређење заштите и безбедности новинара, као и о даљем раду овог тела које су део медијских и новинарских удружења напустили, саопштила је владина Канцеларија за сарадњу са медијима.
Брнабић и Гојковић, као и учесници састанка, упутили су још једном позив Асоцијацији медија, Ацоцијацији онлајн медија, НУНС-у, НДНВ-у и Локал пресу, да се врате и заједнички наставе дијалог и рад на унапређењу свеукупног положаја новинара, јер је то, како се наводи, у заједничком интересу свих.
Брнабић је истакла да је Радна група, у веома кратком року, направила одређене помаке.
Издвојила је то што су новинари и медијски радници уврштени међу приоритетне групе за вакцинацију, имајући у виду посао који раде и чест рад на терену.
Као иницијатива ове Радне групе почео је са радом и СОС телефон на који сви новинари, који имају осећај да им је угрожена безбедност, од дежурних адвоката са искуством у тој области могу добити информације о томе коме треба да се обрате како би заштитили своја права.
У оквиру овог тела разматра се и почетак рада веб портала који ће садржати све информације од значаја за безбедност и заштиту новинара, и даљи рад на платформи односно бази коју је покренуо Заштитник грађана, а која треба да садржи све случајеве напада, претњи и притисака на медијске раднике.
Председница Владе истакла је такође и важност анализе на којој раде експерти ОЕБС-а, а која треба да помогне у дефинисању потенцијалних измена Кривичног законика које ће омогућити свеобухватнију и ефикаснију кривично-правну заштиту новинара.
Брнабић је поновила намеру да се, заједно са свим медијским и новинарским удружењима, организује састанак са Врховним касационим судом на којем ће се разговарати о случајевима који се односе на новинаре и медијске раднике.
Представник Републичког јавног тужилаштва Бранко Стаменковић обавестио је учеснике састанка да је у јануару и фебруару било укупно 23 предмета које је тужилаштво формирало (12 у јануару и 11 у фебруару).
Гојковић је нагласила да Радна група не сме да делује подељено и селективно, јер то не доприноси укупној безбедности новинара у нашој земљи. Гојковић је подвукла да је ресорно министарство реаговало и да ће реаговати на све случајеве у којима је угрожена безбедност новинара.
Представници медијских и новинарских удружења који су присуствовали састанку - УНС, АНЕМ и Синдикат новинара Србије (СИНОС), истакли су да је важно да се настави са започетим активностима, али и да је неопходно да ово тело настави рад у формату како је започето, са свим медијским и новинарским удружењима који су од почетка укључени у процес израде Медијске стратегије и радних група.
Састанку су присуствовали партнери из међународних организација - Мисије ОЕБС у Србији, Делегације ЕУ у Србији, Амбасаде К. Норвешке и Фондације "Конрад Аденауер".
У складу са ранијим договорима чланова Радне групе, премијерка Брнабић је заказала следећи редовни месечни састанак за петак, 23. април, симболично на дан када је 1999. године бомбардована зграда РТС-а, наводи се у саопштењу.