ПРЕМИЈЕРКА САСТАВИЛА НОВИ ТИМ! Списак кандидата за нову владу Србије закључен - Ана Брнабић представиће данас посланицима експозе
Списак кандидата за нову владу Србије закључен је јуче објавом да ће нови министар информисања и телекомуникација бити Михаило Јовановић, за јавна улагања Марко Благојевић, а у Немањиној 11 биће и Един Ђерлек, као члан без портфеља.
После попуњавања ових места, јасно је да ће будући кабинет имати 29 чланова - премијерку, 25 министара и још три без портфеља. Према плану, мандатарка Ана Брнабић представиће данас посланицима експозе и свој тим, а гласање за нове министре и полагање заклетве предвиђено је за среду или четвртак, у зависности од тога колико ће трајати расправа.
За викенд, после страначких органа, представљена је већина кандидата, док је остало да се попуне ресори информисања и улагања, што је јуче и учињено. Јовановић на ову позицију долази из Канцеларије за е-управу на чијем је челу, док Благојевић стиже из Канцеларије за јавна улагања, која је прерасла у министарство.
"СЛОБОДАРСКА, СЛОБОДНА, НЕЗАВИСНА И САМОСТАЛНА СРБИЈА" Вучић истакао суштину политике коју води (ВИДЕО)
ЧЕТИРИ ОДБОРНИКА И ДВА ПОСЛАНИКА НАПУСТИЛИ МИЛИЦУ ЗАВЕТНИЦУ! Обратили се писмом: "Преварила је све грађане Србије..."
ОПОЗИЦИОНИ МЕДИЈИ СВЕСНО ИГНОРИШУ КРШЕЊЕ ЗАКОНА: Испливао снимак СРАМНЕ пропаганде насиља (ВИДЕО)
Ново је и да је поред два министра без портфеља (Ђорђе Милићевић и Новица Тончев) предложен још један - Един Ђерлек из Странке правде и помирења Усамеа Зукорлића. Тиме ће представнике у Влади имати Бошњаци, Хрвати (министар за људска, мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов), док ће Савез војвођанских Мађара учествовати у раду преко државних секретара.
Будући сарадници Ане Брнабић већ су почели да износе планове рада.
Кандидат за министра одбране Милош Вучевић, који је јуче поднео оставку на место градоначелника Новог Сада, рекао је да му је највећа жеља да чувамо мир, да не дође до ратних дејстава, али да то не значи да било кога плашимо.
- Као народ платили смо огромну цену током 20. века, ратовали и кад је требало и кад није. Да нисмо толико ратовали, данас би нас било 16-17 милиона. Свакако ће циљеви бити даље јачање одбрамбених капацитета Војске Србије, бољи материјални положај њених припадника, решавање стамбених потреба и куповина најмодернијег оруђа и оружја. Министар одбране је једна карика у том ланцу, ту је, наравно, председник републике као врховни командант, Влада, Генералштаб, који води оперативну војску - рекао је Вучевић.
Горан Весић, који би требало да буде министар саобраћаја, грађевине и инфраструктуре, истакао је да је "развој инфраструктуре кључ за развој Србије".
- Несрећа која се десила недавно са мостом у Овчар Бањи показује потребу да се донесе закон о одржавању инфраструктуре. Један од проблема Србије је што нико не одржава инфраструктуру која се изгради, тако да имате мостове за које се не зна ко их одржава и друге инфраструктурне објекте. Пописаћемо сву инфраструктуру и тачно ће се знати ко је надлежан за одржавање ког објекта, да ли је то локална самоуправа, локално предузеће, република, републичко предузеће. Кад улажете у одржавање инфраструктуре, мање вас коштају реконструкције, које морају да се ураде после неког времена.
Иначе, у Влади Србије седам министара задржало је своје позиције. То су Синиша Мали (финансије), Милан Кркобабић (брига о селу), Бранко Ружић (просвета), Ирена Вујовић (екологија), Маја Гојковић (култура), Маја Поповић (правда) и Новица Тончев (без портфеља за регионални развој).
Први пут у министарску фотељу сешће - Вучевић, Жигманов, Весић, Ђерлек, Милићевић, Зоран Гајић (спорт), Хусеин Мемић (туризам), Јелена Беговић (наука), Даница Грујичић (здравство), Јелена Танасковић (пољопривреда), Тања Мишчевић (европске интеграције), Дубравка Ђедовић (енергетика), Александар Мартиновић (државна управа и локална самоуправа), Раде Баста (привреда). Ту су и већ позната лица на политичкој сцени Ивица Дачић (Министарство спољних послова), Братислав Гашић (МУП), Никола Селаковић (рад), Томислав Момировић (трговина), Дарија Кисић (демографија).
ЗАКЛЕТВОМ ЗАПОЧИЊУ МАНДАТ
- Заклињем се на оданост Републици Србији и својом чашћу обавезујем да ћу поштовати Устав и закон, да ћу дужност члана Владе вршити савесно, одговорно и предано и бити посвећен очувању Косова и Метохије унутар Републике Србије - гласи текст заклетве министара.
Иначе, мандат Владе почиње избором министара у парламенту и траје четири године.
Према најавама председника Вучића, овај тим ће већ за годину и по дана претрпети промене.
БИОГРАФИЈЕ МИНИСТАРСКОГ ТРИЛИНГА
МИХАИЛО ЈОВАНОВИЋ
СТРУЧЊАК ЗА Е-УПРАВУ
Михаило Јовановић је дипломирао и магистрирао на Електротехничком факултету у Београду. Доктор је економских наука и доцент за ужу научну област квантитативне методе. Има 20 година професионалног искуства у "Телекому" и "Пошти Србије" где је у континуитету последњих 14 година био у највишем борду директора одговоран за информационе технологије, електронске комуникације и развој. Од априла 2017. радио је као саветник за електронску управу у кабинету председника Владе. Аутор је више књига, монографија и тридесет стручно-научних радова. Неке од успешних референци Јовановића су успостављање централног система електронских матичних књига, пројекат "Бебо, добродошла на свет", пријављивање грађана за бесплатне акције и трговање хартијама од вредности. Ожењен је, отац два сина.
МАРКО БЛАГОЈЕВИЋ
ОД ЦЕСИДА ДО НЕМАЊИНЕ 11
Марко Благојевић завршио је Правни факултет Универзитета у Београду. Оснивач је Центра за слободне изборе и демократију (ЦеСИД) и дугогодишњи програмски директор организације која се бави истраживањем јавног мњења. Од 2000. до 2008. године био је директор кампања за подржавање избора и мотивацију и мобилизацију гласача. У јуну 2014. године именован је за директора Канцеларије за обнову и помоћ поплављеним подручјима, а годину касније за директора Канцеларије за управљање јавним улагањима. Говори енглески и француски.
ЕДИН ЂЕРЛЕК, НАЈМЛАЂИ
Члан владе
Кандидат за министра без портфеља Един Ђерлек биће најмлађи члан Владе, са 35 година. Рођен је у Београду, 2006. уписује Институт за арапски језик у трајању од три године на Универзитету "Абу Ноур" у Дамаску (Сирија), а 2009. Факултет за исламске студије у Новом Пазару, одсек Шеријатско право, који завршава као студент генерације. 2015. године уписује мастер студије на Факултету за исламске студије, а годину касније Правни факултет на Интернационалном универзитету. Дипломирао је са десетком на теми - дипломатија. Течно говори три страна језика: арапски, енглески и руски.