PREMIJERKA SASTAVILA NOVI TIM! Spisak kandidata za novu vladu Srbije zaključen - Ana Brnabić predstaviće danas poslanicima ekspoze
Spisak kandidata za novu vladu Srbije zaključen je juče objavom da će novi ministar informisanja i telekomunikacija biti Mihailo Jovanović, za javna ulaganja Marko Blagojević, a u Nemanjinoj 11 biće i Edin Đerlek, kao član bez portfelja.
Posle popunjavanja ovih mesta, jasno je da će budući kabinet imati 29 članova - premijerku, 25 ministara i još tri bez portfelja. Prema planu, mandatarka Ana Brnabić predstaviće danas poslanicima ekspoze i svoj tim, a glasanje za nove ministre i polaganje zakletve predviđeno je za sredu ili četvrtak, u zavisnosti od toga koliko će trajati rasprava.
Za vikend, posle stranačkih organa, predstavljena je većina kandidata, dok je ostalo da se popune resori informisanja i ulaganja, što je juče i učinjeno. Jovanović na ovu poziciju dolazi iz Kancelarije za e-upravu na čijem je čelu, dok Blagojević stiže iz Kancelarije za javna ulaganja, koja je prerasla u ministarstvo.
"SLOBODARSKA, SLOBODNA, NEZAVISNA I SAMOSTALNA SRBIJA" Vučić istakao suštinu politike koju vodi (VIDEO)
ČETIRI ODBORNIKA I DVA POSLANIKA NAPUSTILI MILICU ZAVETNICU! Obratili se pismom: "Prevarila je sve građane Srbije..."
OPOZICIONI MEDIJI SVESNO IGNORIŠU KRŠENJE ZAKONA: Isplivao snimak SRAMNE propagande nasilja (VIDEO)
Novo je i da je pored dva ministra bez portfelja (Đorđe Milićević i Novica Tončev) predložen još jedan - Edin Đerlek iz Stranke pravde i pomirenja Usamea Zukorlića. Time će predstavnike u Vladi imati Bošnjaci, Hrvati (ministar za ljudska, manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov), dok će Savez vojvođanskih Mađara učestvovati u radu preko državnih sekretara.
Budući saradnici Ane Brnabić već su počeli da iznose planove rada.
Kandidat za ministra odbrane Miloš Vučević, koji je juče podneo ostavku na mesto gradonačelnika Novog Sada, rekao je da mu je najveća želja da čuvamo mir, da ne dođe do ratnih dejstava, ali da to ne znači da bilo koga plašimo.
- Kao narod platili smo ogromnu cenu tokom 20. veka, ratovali i kad je trebalo i kad nije. Da nismo toliko ratovali, danas bi nas bilo 16-17 miliona. Svakako će ciljevi biti dalje jačanje odbrambenih kapaciteta Vojske Srbije, bolji materijalni položaj njenih pripadnika, rešavanje stambenih potreba i kupovina najmodernijeg oruđa i oružja. Ministar odbrane je jedna karika u tom lancu, tu je, naravno, predsednik republike kao vrhovni komandant, Vlada, Generalštab, koji vodi operativnu vojsku - rekao je Vučević.
Goran Vesić, koji bi trebalo da bude ministar saobraćaja, građevine i infrastrukture, istakao je da je "razvoj infrastrukture ključ za razvoj Srbije".
- Nesreća koja se desila nedavno sa mostom u Ovčar Banji pokazuje potrebu da se donese zakon o održavanju infrastrukture. Jedan od problema Srbije je što niko ne održava infrastrukturu koja se izgradi, tako da imate mostove za koje se ne zna ko ih održava i druge infrastrukturne objekte. Popisaćemo svu infrastrukturu i tačno će se znati ko je nadležan za održavanje kog objekta, da li je to lokalna samouprava, lokalno preduzeće, republika, republičko preduzeće. Kad ulažete u održavanje infrastrukture, manje vas koštaju rekonstrukcije, koje moraju da se urade posle nekog vremena.
Inače, u Vladi Srbije sedam ministara zadržalo je svoje pozicije. To su Siniša Mali (finansije), Milan Krkobabić (briga o selu), Branko Ružić (prosveta), Irena Vujović (ekologija), Maja Gojković (kultura), Maja Popović (pravda) i Novica Tončev (bez portfelja za regionalni razvoj).
Prvi put u ministarsku fotelju sešće - Vučević, Žigmanov, Vesić, Đerlek, Milićević, Zoran Gajić (sport), Husein Memić (turizam), Jelena Begović (nauka), Danica Grujičić (zdravstvo), Jelena Tanasković (poljoprivreda), Tanja Miščević (evropske integracije), Dubravka Đedović (energetika), Aleksandar Martinović (državna uprava i lokalna samouprava), Rade Basta (privreda). Tu su i već poznata lica na političkoj sceni Ivica Dačić (Ministarstvo spoljnih poslova), Bratislav Gašić (MUP), Nikola Selaković (rad), Tomislav Momirović (trgovina), Darija Kisić (demografija).
ZAKLETVOM ZAPOČINJU MANDAT
- Zaklinjem se na odanost Republici Srbiji i svojom čašću obavezujem da ću poštovati Ustav i zakon, da ću dužnost člana Vlade vršiti savesno, odgovorno i predano i biti posvećen očuvanju Kosova i Metohije unutar Republike Srbije - glasi tekst zakletve ministara.
Inače, mandat Vlade počinje izborom ministara u parlamentu i traje četiri godine.
Prema najavama predsednika Vučića, ovaj tim će već za godinu i po dana pretrpeti promene.
BIOGRAFIJE MINISTARSKOG TRILINGA
MIHAILO JOVANOVIĆ
STRUČNJAK ZA E-UPRAVU
Mihailo Jovanović je diplomirao i magistrirao na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu. Doktor je ekonomskih nauka i docent za užu naučnu oblast kvantitativne metode. Ima 20 godina profesionalnog iskustva u "Telekomu" i "Pošti Srbije" gde je u kontinuitetu poslednjih 14 godina bio u najvišem bordu direktora odgovoran za informacione tehnologije, elektronske komunikacije i razvoj. Od aprila 2017. radio je kao savetnik za elektronsku upravu u kabinetu predsednika Vlade. Autor je više knjiga, monografija i trideset stručno-naučnih radova. Neke od uspešnih referenci Jovanovića su uspostavljanje centralnog sistema elektronskih matičnih knjiga, projekat "Bebo, dobrodošla na svet", prijavljivanje građana za besplatne akcije i trgovanje hartijama od vrednosti. Oženjen je, otac dva sina.
MARKO BLAGOJEVIĆ
OD CESIDA DO NEMANJINE 11
Marko Blagojević završio je Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu. Osnivač je Centra za slobodne izbore i demokratiju (CeSID) i dugogodišnji programski direktor organizacije koja se bavi istraživanjem javnog mnjenja. Od 2000. do 2008. godine bio je direktor kampanja za podržavanje izbora i motivaciju i mobilizaciju glasača. U junu 2014. godine imenovan je za direktora Kancelarije za obnovu i pomoć poplavljenim područjima, a godinu kasnije za direktora Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima. Govori engleski i francuski.
EDIN ĐERLEK, NAJMLAĐI
Član vlade
Kandidat za ministra bez portfelja Edin Đerlek biće najmlađi član Vlade, sa 35 godina. Rođen je u Beogradu, 2006. upisuje Institut za arapski jezik u trajanju od tri godine na Univerzitetu "Abu Nour" u Damasku (Sirija), a 2009. Fakultet za islamske studije u Novom Pazaru, odsek Šerijatsko pravo, koji završava kao student generacije. 2015. godine upisuje master studije na Fakultetu za islamske studije, a godinu kasnije Pravni fakultet na Internacionalnom univerzitetu. Diplomirao je sa desetkom na temi - diplomatija. Tečno govori tri strana jezika: arapski, engleski i ruski.