Премијерка Србије Ана Брнабић састаће се данас са потпредседником САД Мајком Пенсом
Разговор на маргинама скупа Америчко-јадранске повеље
Премијерка Србије Ана Брнабић учествује данас на самиту Америчко-јадранске повеље (А5) у Подгорици, где ће, на маргинама скупа, разговарати са потпредседником Сједињених Америчких Држава Мајклом Пенсом.
Дачић УЗВРАТИО: Критичари мог предлога би да ПРЕДАЈУ цело Косово Албанцима
Сусрет двојице НАЈВАЖНИЈИХ сарадника Путина и Трампа ОДИГРАО се у Београду: Зашто баш овде у Србији?
Брнабић ће, по слетању у Црну Гору, прво имати билатерални састанак са председником Владе Црне Горе Душком Марковићем с којим би требало да разговара о наставку сарадње две државе и међусобној помоћи на путу ка чланству у Европској унији.
Неке од заједничких тема могле би да буду јачање економских веза изградњом инфраструктурних пројеката, пре свега у области саобраћаја и инфраструктуре, сарадња у области туризма, информационих технологија и пољопривреде.
На маргинама Самита Америчко-јадранске повеље, Брнабић би требало да разговара и са председавајућим Савета министара Босне и Херцеговине Денисом Звиздићем.
Учешће премијерке Србије на радном делу, како су најавили из кабинета председнице Владе, биће прилика да се размотре питања од заједничког интереса, али и да се размени мишљење о томе како даље унапредити регионалну, европску и глобалну стабилност.
Дачић УЗВРАТИО: Критичари мог предлога би да ПРЕДАЈУ цело Косово Албанцима
Брнабић би могла да истакне и доследну приврженост Србије помирењу у региону и очувању мира и стабилности, као и да се сва отворена питања са суседима решавају кроз дијалог и тражење компромисних решења.
Она је раније нагласила да су одржива стабилност, помирење, спровођење реформских процеса и јачање међусобне повезаности кључни предуслови за економски опоравак и развој и достизање европских стандарда.
На састанку Америчко-јадранске повеље, осим премијерке Брнабић, учествоваће и потпредседник САД Мајкл Пенс, премијери Албаније Еди Рама, Хрватске Андреј Пленковић, Црне Горе Душко Марковић, Македоније Зоран Заев, Словеније Миро Церар, косовски председник Хашим Тачи и председавајући Савета министара БиХ Денис Звиздић.
Америчко-јадранска повеља, односно Повеља о партнерству између САД и Албаније, Хрватске, Македоније, Босне и Херцеговине и Црне Горе (А5), је програм сарадње установљен 2. маја 2003.
Њен основни циљ је јачање регионалне безбедности и сигурности, уз подршку САД државама региона које настоје да испуне стандарде за пријем у НАТО.
АМЕРИЧКИ ГЕНЕРАЛИ ДОЛАЗЕ У СРБИЈУ: Вучић сутра са официрима америчке војске
Повеља садржи 36 тачака у којима се прецизирају начела партнерства, као и општи оквири демократских реформи, заштите људских права, регионалне безбедности и нових америчко-јадранских односа, а ове године њом председава Македонија.
Србија у оквиру Америчко-јадранске повеље има статус посматрача, од децемба 2008, и није њена чланица због политике војне неутралности.
Имајући у виду да ће након пријема Црне Горе у НАТО, три од пет чланица "А5" бити у тој војној организацији, Сједињене Америчке Државе разматрају могућност измене текста Повеље, при чему је једна од линија размишљања отварање могућности за активнији ангажман Србије, без претензија на чланство у Северноатлантској војној алијанси.