Принц Ђорђе Карађорђевић српске војнике СЛАО у СИГУРНУ смрт
Плаховити принц био је убеђен да је неправедно остао без права на престо
Пошто му нису дали ратни распоред, Ђорђе Карађорђевић је са ађутантом Миком Аласом и шесторицом војника лутао од положаја до положаја и од једног штаба до другог.
Прочитајте и:
- Да ли је Хитлерово тајно друштво убијало по Београду и знате ли да је краљ Александар био члан ДАЛЕКО МОЋНИЈЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ
- УБИСТВО И ЛУДНИЦА: Трагедија српског принца Ђорђа кога у "Сенкама над Балканом" игра Жарко Лаушевић
- Тајна КОПЉА из "Сенки над Балканом" је једна од највећих историјских МИСТЕРИЈА!
Млади принц Ђорђе Карађорђевић врло брзо се покајао због одрицања од круне. Уз подршку неких својих пријатеља, покренуо је у јавности кампању да се преиспита уставност његове абдикације.
Прекинуо је све односе с братом, а престао је и да одлази код оца у двор. Подржавали су га и неки листови, а он сам је финансирао издавање новина које су се практично на свим странама бавиле поништавањем његовог одрицања од права на круну.
ГЛЕДАОЦИ ТРНУ: "Сенке над Балканом" - серија која "прети" да постане КУЛТНА!
У тим новинама - назване су Реформа - није штедео владу. Министре је називао „потуљеним велеиздајницима и злонамерницима“, а владу „гујом“ којој треба стати ногом за врат.
Плаховити принц, убеђен да је неправедно остао без права на престо, није се задовољавао само новинским текстовима. На новогодишњем дворском балу уочи нове 1909. насрнуо је на управника вароши Душана Алимпића, вичући му у лице да је џукела, нитков и неваљалац.
Влада Николе Пашића почела је да размишља о пресељењу принца Ђорђа у иностранство. Тако би се из домаће јавности уклонио „фактор нестабилности“, али с друге стране, пружила би се прилика непријатељима Србије - у првом реду Аустроугарској - да принца употреби у пропагандне сврхе. Министар Стојан Протић овако је формулисао став владе: „Принца Ђорђа не ваља ни удаљавати из Србије, а не ваља ни ако даље овде остане“.
Први балкански рат 1912. године ове расправе учинио је бесмисленим. Ратним распоредом сачињеним неколико година раније било је предвиђено да Ђорђе командује Првом армијом, Александар Другом, а трећом њихов стриц кнез Арсен. Али кад је рат почео, команда му је одузета!
Краљевско венчање данас на Опленцу: Принц Ђорђе и принцеза Фелон рећи ће ДА у народној ношњи (ФОТО)
Јавио се Степи Степановићу и под његовим командом учествује у борбама. Принцу наклоњена штампа пише о његовом јунаштву, а добија и један орден. Али пре него што се рат завршио, Ђорђе оставља своје саборце у рововима и одлази на Азурну обалу, где води монденски живот!
Учествовао је и у Првом светском рату, као мајор, а ађутант му је био професор Михаило Петровић - Мика Алас. С њим у пратњи, и са шест одабраних војника, мењао је бојишта, штабове и дужности, пошто нису хтели да му дају стални распоред. Тако се 21. септембра 1914. нашао на Мачковом камену.
Ту је преузео команду над групом војника чији је заповедник погинуо и наредио им јуриш. Објективно гледано, то је било непотребно слање војника у смрт... И сам Ђорђе је рањен зрном које му је прошло кроз слабину, од чега су њему наклоњене новине направиле херојски подвиг.
Кад се опоравио од рана, по налогу Александра, који је од оца преузео врховну команду, отпутовао је у Париз и тамо остао до краја рата.