ПРОМЕНЕ ОД МАЈА: Укидају се рецепти, ево како ћемо подизати лекове!
Досадашње чекање у редовима да би се од лекара добио рецепт, ако се остваре прогнозе Министарства здравља, постаће прошлост
Наиме, рецепти за лекове од пролећа биће електронски уместо папирних.
То ће, каже Мирослав Певац из Министарства здравља, уштедети драгоцено време и лекарима, јер ће они "уместо да потписују рецепете моћи да се посвете превентиви."
11 ПРОВЕРЕНИХ савета да вам рачуни за струју буду мањи (ИНФОГРАФИК)
Према замишљеном моделу, рецепт ће да се формира код лекара, који га преписује пацијенту, али уместо на папиру, остаће забележен у виртуелном систему названом Изис.
Пацијент тада може да оде у апотеку и тамо "се идентификује са својом здравственом књижицом" преко е-идентификације.
На екрану код апотекара ће се, објашњава Певац, одмах видети рецепти који су на располагању за подизање лека.
Посебно значајна новина се односи на хроничне пацијенте.
РАЧУНИ ЗА СТРУЈУ ВИШЕ НЕЋЕ БИТИ ИСТИ: Чека нас ВЕЛИКА промена која ће вас одушевити
Уместо садашње праксе, према којој хронични пацијенти морају сваког месеца да обнављају свој рецепт, сада ће он да важи шест месеци.
Биће ту шест рецепата, од који ће сваки имати одређен датум од када почињу да важе и пацијенту следује једино да оде у апотеку и да узме своју терапију, објаснио је Певац.
У случају да се пацијенту погорша стање моћи ће у сваком тренутку да се јави свом лекару који ће му кориговати терапију.
ЗАСТРАШУЈУЋИ ПОДАЦИ: Србија прва у Европи по броју деце оболеле од рака!
Осим што ће хроничним болесницима уштедети време за одласке код лекара, нови систем е-рецепата има још једну, значају предност.
Наиме, објашњава Певац, у односу на садашњи систем процењује се да ће само на папиру и архивирању рецепата бити остварена уштеда од два милиона евра.
Прошле године, подсетио је, издато је 60 милиона рецепата, а они се у складу с праксом морају чувати у архивама пет година.
ПОМОЗИМО ДЕСПОТУ: Хуманитарни концерт за оболелог "дечака лептира"
"Значи 300 милиона рецепата се сада чува у РФЗО и заузима неки архивски простор. Сада ће све то бити на рачунару", истакао је.
Све апотеке, додаје још, које имају уговор са РФЗО биће укључене у нови систем, па ће тако пацијенти моћи лекове да подижу и у државним и у приватним апотекама.