КАРАЏИЋУ ОДУЗЕЛИ ЧАК И НОВАЦ: Затворска тортура се наставља, бившем лидеру РС ускраћена основна људска права
Невероватно да се овако нешто догађа у 21. веку
Упркос томе што међународне конвенције прописују пристојне услове за издржавање казни осуђеника (укључујући и Србе, хашке кажњенике у европским затворима) као и виђање с ближњима и породицама, и примање материјалне помоћи, до првог председника Републике Српске у овом тренутку не може се доћи.
ВУЧИЋ САОПШТИО СЈАЈНЕ ВЕСТИ: Србија додељује 300.000 динара за свако прво дете
(УЖИВО) Вучић се обраћа нацији пред пут у Русију: Добро познајем Путина, имам огромну одговорност за земљу (ФОТО/ВИДЕО)
Н1 СЕ ПОГУБИО У СВОЈИМ ЛАЖИМА! За кратко време пренели три потпуно контрадикторне информације, СВИ ИМ СЕ СМЕЈУ (ФОТО)
Није му чак прослеђен ни новац са његовог рачуна у Хагу, а будући да се у Британији новац осуђенима, да би се спречиле злоупотребе, доставља адвокату, како осуђенима доставити новац, посебан је проблем за људе из Србије и Републике Српске.
Ово је потврђено у Међународном одбору за одбрану Радована Караџића.
Ускоро би српским властима требало да буде прослеђена петиција грађана, којом се тражи да интервенишу код СБ (оснивача Хашког трибунала), да се престане са кршењем људских права наших осуђеника. То је посебно изражено у Великој Британији, где је заточен Радован Караџић и Естонији, где су Милан Мартић и Драгомир Милошевић.
Караџићева ћерка Соња Караџић Јовичевић каже да је новац практично немогуће уплатити на рачун, који је затворски комплекс отворио на име њеног оца.
- Уплате би требало да се обављају путем апликације Владе Британије, а подразумевају трансфер искључиво са маестро картица. Срамотно застарео систем, јер су те картице одавно повучене из употребе чак и код нас - каже Караџићева.
- Картица је намењена за телефонске позиве у Британији, као да је он британски џепарош, а не страни држављанин са породичним и другим везама ван Британије. Зато су позиви изузетно скупи. Картица за иностране позиве постоји, али је не допуњују - додаје.
Соња Караџић указује да су ово неки од прилога целој серији доказа да се у Британији грубо крше сва права њеног оца.
- Не само да крше све резолуције УН о људским правима и другим правима затвореника, него је осуђен, без пресуде, на додатне казне по питању потребе одржавања контакта и сусрета са породицом, образовних, културолошких, верских и свих других потреба и права загарантованих резолуцијом УН - истиче она.
На лоше услове живота појединих српских осуђеника пре две године је у УН указивала и тадашња министарка правде Нела Кубуровић, а Министарство правде је више пута писало председнику Механизма и Министарству правде Естоније због лоших услова за Милана Мартића и Драгомира Милошевића. Србија је у последњих 10 година тражила више пута од СБ УН да се Србима омогући служење казне у нашој земљи.
- Заштитник грађана у Србији има ингеренције само на нашој територији, а када је реч о српским осуђеницима у другим државама, могућа је посета искључиво уколико постоји воља за сарадњом омбудсмана те земље и дозвола суда, ако је потребно - каже Зоран Пашалић, заштитник грађана.
Према његовим речима, конкретних резултата и помоћи било је када су у питању српски осуђеници у европским затворима, али не и у случају хашких кажњеника. Надлежни у Естонији нису показали вољу за сарадњом, док са институцијама за заштиту права грађана Велике Британије наш омбудсман није имао контакт. Ипак, он ће и даље покушавати да успостави сарадњу.
"Правила Нелсона Менделе"
Оно што се дешава Караџићу, Мартићу и Милошевићу супротно је Резолуцији УН из 2015. под именом "Правила Нелсона Манделе". У 122 члана овог документа свим осуђеницима у свету гарантује се да ће бити третирани као људи, уз поштовање њиховог достојанства и забрану било какве тортуре или понижавања. Забрањена је и било каква дискриминација, од расне, верске и полне, до политичке, националне или оне по основу различитог мишљења. Затворске управе морају да поштују индивидуалне потребе осуђеника, који не смеју да буду потпуно изоловани од спољног света зарад њихове касније успешне реинтеграције. Мора им се гарантовати право на едукацију, тренинге, посао, психолошку, здравствену и социјалну подршку. Осуђени имају право на адекватну медицинску бригу, чак и на природно и вештачко осветљење, да могу да читају. Управо ово ускраћује се Караџићу - обична стона лампа!