РАЗМИСЛИТЕ ПРЕ НЕГО ЗАПАЛИТЕ СЛЕДЕЋУ ЦИГАРУ: Од рака плућа у Србији годишње умре преко 4.500 људи
Овај опаки канцер један је од најчешћих малигних тумора међу мушкарцима, а после рака дојке, дебелог црева, то је и трећи по учесталости узрок оболевања меду женама
Од рака плућа у Србији годишње оболи више од 5.500 људи, док битку са болешћу изгуби око 4.500 пацијената, алармантни су подаци Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут".
УМИРАО ЈЕ ПОЛАКО: Овако су изгледали последњи Гидрини дани!
ЦРН дан на ЦРВЕНО слово: Рекао је "Идем ја одавде" и скочио право у СМРТ
Овај опаки канцер један је од најчешћих малигних тумора међу мушкарцима, а после рака дојке, дебелог црева, то је и трећи по учесталости узрок оболевања меду женама.
Професор др Драгана Јовановић са Клинике за пулмологију КЦС и председница Респираторног удружења Србије упозорава да се наша земља по оболевању и смртности од рака плућа налази на другом месту у Европи.
Човек лежао у болници ЦЕЛЕ 4 ГОДИНЕ, а требао да остане само шест месеци!
- Само у периоду од 1999. до 2009. године у Србији је забележен пораст броја оболелих од рака плућа за 27,4 одсто, а раст је више него дупло већи код жена у односу на мушкарце. Пушење је главни ризик за настанак овог канцера и оно је одговорно за појаву болести код приближно 90 одсто мушкараца и 80 одсто жена - објашњава др Јовановић и додаје:
- Болест се обично открије касно у одмаклој фази, јер су симптоми болести неспецифични и неодређени. Кад се појаве, обично је реч већ о фази болести где је канцер значајно узео маха. Симптоми који указују на појаву рака плућа су углавном сув кашаљ или искашљавање секрета, отежано дисање, гушење, бол у грудном кошу, необјашњив умор, понекад искашљавање сукрвице или крви, оток врата и лица, губитак апетита и телесне тежине, промуклост. Управо због подмуклости болести људи треба редовно да иду код лекара и на скрининг прегледе. То нарочито треба да раде страствени пушачи, и то већ да почну од своје 55. године - наглашава наша саговорница.