РАЗОЧАРАВАЈУЋЕ ПРОГНОЗЕ: Албанци пре Срба у ЕУ!
Шансе за чланство Србије су 80 одсто, али...
Златно доба проширења Европске уније је прошлост, а Србија неће постати чланица те уније пре 2027. године, пише "Политико".
Тај сајт оцењује да су шансе за чланство Србије 80 одсто - али не пре 2027.
ВРАГ ИМ НЕ ДА МИРА: Хрватска спремила нову уцену за Србију!
Међу разлозима "за" чланство у ЕУ, европско издање сајта "Политико" наводи да је Србија највећа земља Балкана од свих који претендују да постану чланице, а да би, уколико се држи ЕУ агенде, свакако била фактор стабилности у региону и "добар сусед". Европска комисија је већ похвалила напредак Србије у усклађивању законодавства са европским стандардима.
Према писању овог листа, изненађујући први кандидат за чланство могла би да буде Албанија, која је већ чланица НАТО и махом "ослобођена проблема југословенских ратова деведесетих", а могла би да постане чланица две године пре Србије, односно 2025. године. Као предност Албаније наведено је да је та земља показала способност да уведе вишепартијски систем и спроведе реформе, као и то што се дистанцирала од проблема које имају остале земље у региону. Међу манама је то што формални преговори још нису почели, а корупција и организовани криминал представљају озбиљне проблеме, као и политизација судства.
ПРЕТЊЕ НА ФЕЈСБУКУ: Томпсон напао Пуповца!
- Све друге земље западног Балкана имају бројне компликације. Што се Македоније тиче, ЕУ чланица Грчка одбија чак и да призна њено име. Уколико би ЕУ дозволила да Црна Гора и такозвано непризнато "Косово" уђу у одабрано друштво без Србије, то би изазвало значајну нестабилност у региону. Босна и Херцеговина је у најгорем положају од свих, и могла би да успорава све остале државе у случају да ЕУ захтева да земље Балкана приступе унији у форми блока - пише "Политико".
У европском издању тог сајта пише и да се ни Црна Гора неће придружити ЕУ пре 2027, док је за БиХ наведена та година, али пише и "вероватно много, много касније". За Македонију се не очекује да постане чланица пре 2030. године. Тај лист наводи и да, иако Велика Британија покушава да изађе из ЕУ, има бар 10 земаља које желе то место, али да у јеку јачања националних политика, ЕУ нема намеру да у своје одабрано друштво уврсти нове чланице пре 2025. године, а за неке, попут Турске, не постоји ни промил шанси за успех.
ХРВАТИ УМИСЛИЛИ ДА СУ МНОГО ВАЖНИ: Европска комисија тражи за Србију отварање поглавља 26!
Европски комесар за проширење ЕУ Јоханес Хан недавно је изјавио да "неће постављати ограничење брзине за улазак у ЕУ", инсистирајући да напредак сваке земље кандидата зависи искључиво од ње саме.