ОДРЖАНА РЕГИОНАЛНА КОНФЕРЕНЦИЈА О "ЕКОЛОШКИМ АСФАЛТИМА": Посебно неискоришћен ресурс представља рециклажа - наглашено је на скупу
Одржана регионална конференција о "еколошким асфалтима" у Привредној комори Србије.
Принципи циркуларне економије у путној инфраструктури се показују кроз вишеструку употребу грађевинских материјала који су произведени по принципима еколошке неутралности и одрживости, а посебно неискоришћен ресурс представља рециклажа асфалта истакнуто је данас на "Регионалној конференцији о еколошким асфалтима" у Привредној комори Србије (ПКС), која је окупила путарске фирме из региона, представнике универзитета, научних института, лабораторија и произвођаче грађевинских машина из Европе.
Филип Абрамовић, помоћник министра у Министарству за заштиту животне средине истакао је да је у примени Зелене агенде и циркуларне економије важно препознати улогу и значај рециклаже асфалта као и да ће у наредном периоду ово министарство радити на доношењу подзаконских аката у овој области.
ХИТНА ДОНАТОРСКА КОНФЕРЕНЦИЈА У ПАРИЗУ: Украјини потребна енергетска помоћ да преброди зиму - огласио се Зеленски
"ХРАНЕ ЋЕ БИТИ СВЕ МАЊЕ У СВЕТУ" Годишња конференција Вучића: Америка пада, Европа све ближа рецесији (ВИДЕО/ФОТО)
ОДРЖАНА КОНФЕРЕНЦИЈА ПРЕПОЗНАВАЊЕ И ПРЕВЕНЦИЈА ЗЛОСТАВЉАЊА ДЕЦЕ
- Агенција за заштиту животне средине у сарадњи са Привредном комором Србије организује сваке године обуке за компаније о начинима уклањања отпада јер привреда мора да унапреди пословну праксу у овој области“, рекла је Тамара Пауновић, помоћник директора Агенције за заштиту животне средине - каже.
- Сада када Србија ради на Стратегији заштите животне средине имамо велику шансу за озелењавање наше економије, да извршимо праведну и паметну зелену транзицију која привлачи инвестиције, нове технологије, знања и добре праксе и даје шансу да наш БДП расте 1 одсто само на штедњи, на ресурсној и енергетској ефикасности, оцењује Синиша Митровић, руководилац Центра за циркуларну економију ПКС. Заједно са Министарством заштите животне средине и Министарством грађевине, саобраћаја и инфраструктуре припремамо Уредбу о употреби струганог асфалта у путној инфраструктури. Најважније је да ће доношење Уредбе подићи инвестициони потенцијал, од близу 100 мил ЕУР инвестиција у путарским предузећима како би могли да подигнемо тржиште секундарних материјала. Штедећемо наше каменоломе, наш шљунак из река, а кроз циркуларну економију поново ћемо употребљавати материјал који настаје од грађења и рушења - додаје Митровић.
- Принципи циркуларне економије у путној инфраструктури се показују кроз вишеструку употребу грађевинских материјала који су произведени по принципима еколошке неутралности и одрживости, смањују употребу сировина, производе мање отпада и ЦО2 са интегралним приступом моделу Смарт Mobility и Циркуларне Економије. Ми као компанија Србија пут, видимо велику прилику за зелене радове, инвестиције, за ангажовање локалног потенцијала у економији , посебно када се ради о изградњи путне инфраструктуре у руралним просторима. Овим процесом, подижемо тржиште инвестиција, уводимо нове технологије и паметна решења која штеде ресурсе а добри су за одговор на климатске промене-рекао је Петар Живојиновић, директор Србијапута - наглашава.
Конференција је организована у сарадњи са компанијом Србијапут, а на конференцији су представљене добре праксе у овој области компанија из Италије, Аустрије и Немачке.
- Притисак на компаније да пословање прилагоде заленој агенди, долазиће и од стране купаца и потрошача који такође убрзано мењају свет. Привреда има још неколико година за прилагођавање, али тај процес мора почети одмах“, рекао је Михаило Весовић, директор Сектора за интернационализацију ПКС на отварању конференције. Он је додао да домаће компаније морају да прилагоде моделе пословања, јер ће то захтевати њихови партнери у ЕУ, било да су извршиоци или су укључени у добављачке ланце инопартнера. Банке ће променити своје методологије анализе ризика због ЕСГ стандарда, ЕУ таксономије и другачијих пословних модела компанија, као и због измењене регулативе - истиче Весовић.