РУСИ УПОЗОРАВАЈУ: Америка шаље новац ПРЕКО КОСОВА за рушење Вучића
Акције повезане са незаинтересованошћу Србије да прати амерички вектор
Владина агенција САД за међународни развој (УСАИД) планира да издвоји средства у висини од два милиона долара у добротворне сврхе, односно за цивилни сектор Србије, наводи се у документу у који је РТ имао увид. Средства су издвојена, између осталог и за јачање веза између цивилног, приватног сектора и државе.
ТАЈНИ ДОГОВОР ВЕЛЕСИЛА: Зашто Путинови и Трампови људи решавају судбину Украјине баш у Београду
ОКУПАЦИЈА СРБИЈЕ: Албанци стигли до Ниша, насељавају се и масовно купују српске куће
Будући добитници помоћи треба да се организују у два правца — „јачање правних основа за пружање помоћи и повећање информисаности и учешћа јавности у различитим формама помоћи“.
У документу се наводи да без обзира на позитивну динамику развоја пружања помоћи у Србији, у тој сфери постоје проблеми које треба решити на рачун издвајања грантова.
Оператер програма ће бити регионална канцеларија Агенција на Косову.
По мишљењу неких експерата, иницијатива Агенције је само покриће за лобирање америчких интереса у Београду.
Како је за РТ рекао политиколог Александар Асафов, са политичке равни треба разматрати издвајање гранта који даје америчка агенција. Експерт сматра да избор Србије у овом случају није случајан.
Асафов је навео да је председник Србије Александар Вучић више пута изјављивао да намерава да настави сарадњу са Русијом, што не може а да не забрине Американце.
- Тачно је да су те акције повезане са незаинтересованошћу Србије да прати амерички вектор. Под маском пружања помоћи, као и ширења демократских вредности и учешћа у заштити људских права, крије се намера да се финансира опозиција. То је покушај да се финансира цивилно друштво, опозиционо расположење према српској власти - уверен је политиколог.
По његовим речима, у Србији су, између осталог, забринути због недавног покушаја притиска на Београд.
Интересантно је, по мишљењу Асафова, што је оператер програма регионална канцеларија Агенције САД за међународни развој на Косову.
- Ствар је у томе што САД сматрају да су модератори политичког процеса на Балкану већ дуже време. Они су се више пута мешали у српске послове. То је и европски и српски проблем. Као што државе старе Европе, Немачка и Француска, траже своје путеве реакције на политичке догађаје, пружају отпор америчкој експанзији, тако то чине и друге европске државе, Мађарска и Румунија - закључио је експерт.