СА КОЈИМ СЕ ИЗАЗОВИМА СУОЧАВА ЗАПАД? Објављен извештај уочи конференције на коју путује Вучић
У извештају се истиче да је последњих година политички Запад, какав смо познавали, постао оспораван како споља, тако и изнутра
У Немачкој се ове недеље, на 56. Минхенској конференцији о безбедности, састају шефови држава и влада, као и стратези из бројних земаља како би разговарали о "претњама светском миру" и глобалним померањима у светским односима моћи. Њој ће присуствовати и председник Србије Александар Вучић, што ће бити прилика за сусрет са бројним светским државницима, како је раније најавио.
Председник Кине Си Ђинпинг поручио Вучићу - Спреман сам да подигнемо парнерство Кине и Србије на још виши ниво!
Стигла БРАТСКА ПОРУКА из Москве: Путин нам честитао Дан државности
Шојгу у Београду 17. фебруара - Вучић поручује: "Он је један од истинских и исконских пријатеља Србије"
У сусрет конференцији објављен је "Минхенски безбедносни извештај", који ће бити основа за разговоре на скупу.
У извештају се истиче да је последњих година политички Запад, какав смо познавали, постао оспораван како споља, тако и изнутра.
- Заједничко разумевање онога што значи бити део запада бледи - истиче се у извештају који указује на феномен "Westlessness", мото овогодишње конференције, односно нестанак значаја запада.
- Суочени са новим надметањем великих сила и великим бројем криза које захтевају заједнички одговор Запада, шта значи за све што Запад не може да договори заједничку стратегију и препушта светску позорницу другима? - питање је које ће бити у фокусу.
У овогодишњем извештају се указује на распрострањено осећање нелагодности и беспомоћности услед растуће несигурности по питању будућности Запада.
Бројни актуелни безбедносни изазови чине се директно повезани са распадом и повлачењем Запада, констатује се у извештају.
- Поред тога, у западним друштвима нестало је разумевање шта значи бити део Запада. Остаје нејасно колико ће Запад моћи израдити стратегију и заједнички одговор на еру ривалитета великих сила, која се назире, што би могао бити и највећи стратешки изазов за трансатлантско партнерство - наглашава се у документу.
Минхен 2020 ће тражити одговоре и решења за то питање кроз разматрање европских пројеката, одбрамбене сарадње и либералног међународног поретка као целине, најављено је.
Разговараће се и о кризама од Либије до Источне Азије, а неће изостати ни фокус на последицама климатских промена.