"САМО ТРИДЕСЕТАК ЉУДИ ЖРТВОВАЛО ЖИВОТ БРАНЕЋИ ГА" Актери драматичних догађаја: Пријатељи брзо побегли од Слобе!
Ивковић каже да је серија код њега пробудила сећање на веома тешке тренутке у животу
Више од два милиона људи гледало је у понедељак увече прву епизоду серије "Породица", која се бави последњим данима заједничког живота породице Милошевић у вили "Мир", пре него што је тада већ бивши председник Југославије, ухапшен, а касније и изручен Хагу.
БАНДА ИЗ СУРЧИНА ПЛАНИРАЛА ДА ОТМЕ СЛОБУ: Адвокат Тома Фила објашњава своју улогу током хапшења председика СРЈ
ДА ЛИ ЈЕ СРБИЈА СЛЕДЕЋА? Званичник ЕУ одлучан да проширење ЕУ треба да буде брже
"БИО ЈЕ СВЕСТАН ДА СУ ГА СВИ ИЗДАЛИ" Непосредни актери хапшења Милошевића откривају шта се дешавало те ноћи
И пре почетка емитовања серија је изазвала велику пажњу, контроверзе и подељена мишљења. После прве епизоде, поделе, чини се - нису утихнуле. И међу Милошевићевим поштоваоцима и међу противницима, има позитивних и негативних утисака о "Породици". Милошевићева ћерка Марија, према писању медија, већ спрема тужбу против аутора серије.
Један од актера догађаја, близак пријатељ Мирјане Марковић, чувени позоришни редитељ Љубиша Ристић, у серији је приказан накратко, као неко ко се из виле у Ужичкој повукао када је ситуација почела да постаје опасна. Осликан је готово комично, као неко ко одједном има неодложне обавезе, када постане јасно да полиција долази по Милошевића. Ристић је јуче рекао да серију није гледао нити намерава:
- Сви ме зову да питају за мишљење, али ја то нисам гледао. Никада не гледам такве глупости.
С друге стране, Бранислав Ивковић, некадашњи високи функционер и посланик СПС, којег у серији глуми Гордан Кичић (за ту улогу је добио готово једногласне похвале), каже да је прву епизоду гледао, али да не жели да даје коначан суд док не одгледа комплетно дело. На питање да ли су односи у породици Милошевић, и рекације Слободана, Мирјане и Марије на ситуацију у којој су се нашли, верно представљени, Ивковић каже:
- Само једном сам био у њиховој кући пре тих веома тешких дана. И те вечери и свих тих дана и ноћи од 30. марта до 1. априла, разумео сам да је међу њима владала хармонија и љубав. Посебно је, што је и природно, велика љубав и разумевање између ћерке и тате.
Ивковић каже да је серија код њега пробудила сећање на веома тешке тренутке у животу:
- Видео сам да је хаос, да с једне стране имате рогове у врећи у ДОС, а да је нас са друге стране мало. Осим тридесетак људи који су решили да жртвују свој живот бранећи Слобу, били смо покојни Живорад Игић, Славица Ђукић Дејановић и ја. Испред капија у Конављанској били су са грађанима Србије и посланици СПС и део чланова ГО. Осталих нигде.
Неко се сакрио испод кревета, неко отишао у Рим, а неко на хитну операцију. Слоба је био свестан ситуације у којој се налази и усмерен ка томе да нађе решење да нико не страда од људи у вили, као и од грађана испред. У тако тешкој ситуацији требало је бити рационалан и тражити мирно решење, поготово што је један исхитрен корак са било које стране могао у том хаосу да изазове велики сукоб. То би била црна мрља у историји Србије.
Некадашњи шеф посланика социјалиста каже да није приметио да су се у првој епизоди аутори "огрешили" о некога од учесника драматичних догађаја од пре тачно 20 година. Замера, ипак, творцима серије, што током писања сценарија нису разговарали ни са њим, ни са другим директним учесницима догађаја.
Славица Ђукић Дејановић, док је још трајала одјавна шпица после прве епизоде, је рекла да су догађаји приказани доста верно. Јуче је била детаљнија, истичући да није реч о документарном филму и да између чињеница и уметничке визије увек постоји раскорак.
- Фасцинантна је смиреност коју је Слоба имао тих дана и жеља да нико не буде оштећен. Он је веровао у свој народ и народ је веровао у свог председника - казала је Ђукић Дејановић за Хепи.
- Сусрет са Чедом Јовановићем био је интересантан. Слоба је рекао Чеди: "Добар дан, младићу. Ваша мржња према мени није аутентична. Хоћемо виски?".
Поредећи начин на који су приказане реакције чланова породице, са оним чему је сама сведочила, она је испричала да је Марија Милошевић најтеже поднела то што се догађало:
- Марија је рекла да нема смисла њен ни његов живот, ако он треба да иде у затвор.
Причала је и о томе како су се током припрема хапшења понели политичари који су тада били део власти:
- Пред хапшење сам била код Ђинђића и код Коштунице. Ђинђић је рекао: "Вас социјалиста може да има сто хиљада, можете да сечете вене, али Милошевић ће завршити у Хагу".
Тадашњи председник Србије и високи функционер СПС Милан Милутиновић, одбио је да прими делегацију коју је предводила Славица Ђукић Дејановић, уз тврдњу да се не осећа добро:
- Професорка је говорила о томе да је Милутиновић био њен друг, можда и њен избор. Била је доста енергична у осуди те некоректности. Њих су напустили пријатељи и то су покушали да дочарају у серији.