Састанак министра Стефановића са представницима организација "УН Women" у сусрет Дану жена: Конкретни потези у борби против насиља
У сусрет Дану жена, потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова др Небојша Стефановић састао се данас у Београду са представницама организација "УН Women", Женска платформа за развој Србије и Мреже жена у полицији.
- Желим да вам се захвалим на несебичној партнерској помоћи у нашој заједничкој борби против насиља над женама. И данас смо се окупили како бисмо заједно сумирали шта је то што смо до сада добро урадили у борби за Србију са нултом толеранцијом за насиље над женама и шта је то што још треба да урадимо - рекао је Стефановић, који се захвалио представницама "УН Women" и Женске платформе за развој Србије, које су уједно и чланови Радне групе за сузбијање насиља над женама МУП-а, и упознао их да су добиле нове савезнике у овој борби у чланицама Мреже жена у полицији.
Стефановић је навео да је од почетка ове године у Србији у породичном насиљу убијена једна жена и да хитне мере које полицијски службеници изричу насилницима дају резултате у овој борби.
- Оне показују да су се жене оснажиле да пријаве насиље, али свакако да имамо још пуно посла. Не смемо само чекати да допремо до жртве, морамо охрабрити све у друштву да не ћуте уколико знају да неко кога познају трпи насиље. МУП има телефонску линију која је доступна 24 часа и грађани то могу учинити потпуно анонимно - подсетио је министар.
Он је истакао и да је МУП упутио иницијативу Министарству правде за увођење института три ударца у Кривични законик.
- Овај институт подразумева - ударио си неког једном, добићеш тешку казну, ударио си трећи пут, имаћеш драконску казну, па ћеш размишљати да ли ти се исплати да то учиниш. Ја сам убеђен да ће то итекако утицати на насилнике. Истакао бих да је до сада у оквиру предмета Основи безбедности деце више од 53.000 ученика првог разреда слушало наша предавања о насиљу и то је изузетно важно, јер ће деца у најмлађем узрасту усвојити јасан став да је то неприхватљив облик понашања - рекао је Стефановић.
Милана Рикановић, шефица канцеларије "УН Women" у Србији, подсетила је да је 2019. година важна за родну равноправност у Србији.
- Србија је урадила евалуацију Акционог плана за 2016 – 2018, која је показала да су постигнути велики прогреси у одређеним областима, али и на шта треба обратити пажњу. Ове године заседао је и ГРЕВИО комитет за борбу против насиља, чији извештај и препоруке ће нам управо рећи на шта морамо обратити пажњу - рекла је Рикановић.
Она је истакла да је потребно оснажити жене у руралним срединама да пријаве насиље, али и радити са медијима како не би додатно виктимизовали жртве.
- То свакако није посао само за МУП, неопходна је интерресорна сарадња. Вама желим да се захвалим што препознајете важне теме и што имамо заједнички фронт у овој борби - рекла је Рикановић, истичући и да је оснивање Мреже жена у полицији сјајан потез у борби против предрасуда.
Биљана Малетин из Женске платформе за развој Србије истакла је да ће Мрежа жена унапредити и рад саме полиције.
- Иако смо учинили никад више на смањењу насиља, утисак је да је оно никад присутније. Истакла бих да се у извештају ГРЕВИА најмање препорука односи на полицију, што значи да је полиција највише урадила. Такође и извештај о Акционом плану за родну равноправност у претходне две године показује да је највише урађено на смањењу насиља над женама - рекла је Малетин, додајући да је пред Србијом свакако још много посла.
Она је навела да једну од тренутно најрањивијих категорија представљају жене мигранткиње.
Тања Јеремић, председник Скупштине недавно формиране Мреже жена у полицији, захвалила се министру и колегама у МУП-у на подршци приликом оснивања овог удружења.
- Као дугогодишњи радник Министарства могу да кажем да смо у неком претходном периоду биле и другачије третиране и да смо се суочавале са различитим предрасудама. МУП је последњих година посвећен промоцији једнаких могућности, о чему између осталог говори и све већи број жена на руководећим местима. И само оснивање наше Мреже представља још једну у низу активност у циљу превазилажења стереотипа - рекла је Јеремић, истичући и да је први циљ Мреже промовисање нулте толеранције на насиље.