САСТАНАК У БРИСЕЛУ: Вучић разговарао са Федериком Могерини
Премијер Александар Вучић састао се вечерас у Бриселу са шефицом европске дипломатије Федериком Могерини.
Састанку је претходила информација да је Хрватска блокирала отварање поглавља 26 у преговорима Србије са ЕУ, а премијер Вучић је поручио да ће, уколико не постигне договор са Могерини и Хрватска повуче блокаду, напустити Брисел, где је сутра требало да присуствује Међувладиној конференцији.
Раније данас потврђено је да је свих 28 чланица дало сагласност на отварање поглавља 5 и 25, али се очекивало да током дана, на радним групама ЕУ, и поглавље 26 добије зелено светло.
Поподне је стигла вест из Берлина која је сигнализирала развој догађаја: хрватски премијер Андреј Пленковић је на заједничкој прес конференцији са немачком канцеларком Ангелом Меркел рекао да Београд треба да испуни све критеријуме за отварање поглавља.
ДАЧИЋ О ХРВАТСКОЈ БЛОКАДИ ПОГЛАВЉА 26: Србија се неће уплашити!
Канцеларка је, међутим, реаговала оценом да, што се Србије тиче, отворена билатерална питања треба билатерално решавати.
- А ако Немачка може да помогне, она ће то и да учини. Снажно подржавам спремност Хрватске на разговор са Србијом - рекла је Меркелова, пренели су хрватски медији.
Раније данас и аустријски министар спољних послова Себастијан Курц изјавио је да се нада договору око отварања поглавља 26, јер је то подршка хабром реформском курсу српске владе.
- Србија је постала сидро стабилности у региону и важан партнер у савладавању мигрантске кризе, која још увек погађа наше две земље. Захваљујући храбрим реформским напорима премијера Александра Вучића и даљем напретку у дијалогу са Приштином постало је могуће отварање нових поглавља у приступним преговорима - истакао је Курц.
Шеф аустријске дипломатије рекао је и да је, заједно са другим партнерима у ЕУ и комесаром Јоханесом Ханом, у редовном контакту са хрватском страном како би се евентуалне препреке на путу Србије у Унију уклониле.
- Генерално важи правило да билатерална питања не смеју да блокирају приступни процес западнобалканских земаља. То је и важан елемент Берлинског процеса - подсетио је Курц.
Хрватска је и раније блокирала отварање поглавља са Србијом. Више о томе читајте КЛИКОМ ОВДЕ!
Иако поглавље 26, као и 25, слови за релативно "лако поглавље", јер су култура и образовање примарно у надлежности држава чланица, а не ЕУ, Хрватска приговара по питању положаја националних мањина у образовном систему Србије.
Захтеви Загреба око положаја и права националних мањина у области образовања раније су већ били предмет разговора и то у склопу преговора о заједничкој ЕУ позицији за отварање поглавља 23, које се, између осталог, бави питањима основих права националних мањина.
Тада је Хрватска више месеци блокирала отварање поглавља 23 и 24 због инсистирања на укидању универзалне јурисдикције за ратне злочине, пуној сарадњи Србије са Трибуналом у Хагу, али и на бољем положају хрватске мањине у Србији.
Европска комисија је, међутим, и тада, као и сада, одбацивала овакву врсту zatheva као неосновану, јер се права националних мањина решавају у билатералним контактима двеју држава и нису део ЕУ тековина, чије се усклађивање захтева током приступних преговора.
Ипак, иако је став ЕК јасан, процедура је таква да све земље појединачно, па и Хрватска, треба да дају сагласност на отварање сваког појединачног поглавља.