САВЕТ БЕЗБЕДНОСТИ УН О КиМ У ТОКУ! Селаковић се обраћа чланицама савета: "Наставља се дискриминација Срба на Косову и напади на СПЦ"
Министар спољних послова Никола Селаковић присуствује седници Савета безбедности Уједињених нација у Њујорку, где ће се разматрати редовни шестомесечни извештај генералног секретара Антонија Гутереша о ситуацији на Косову и Метохији.
У најновијем извештају, Гутереш је поздравио обнављање дијалога између Београда и Приштине и позвао на поштовање постојећих споразума, како би се спречио застој у процесу који траје дуги низ година.
Седница је почела читањем шестомесечног извештаја Унмика који представља специјални представник генералног секретара Уједињених нација, Захир Танин.
Селаковић се обраћа чланицама Савета безбедности УН
- Желим да захвалим генералном секретару Уједињених нација Гутерешу и специјалном представнику генералног секретара и шефу УНМИК Танину на поднетом извештају и напорима који се улажу у спровођење мандата УНМИК. Захваљујем и члановима Савета безбедности на континуираној пажњи коју посвећују питању Косова и Метохије. Република Србија високо уважава активности Мисије Уједињених нација на Косову и Метохији и залаже се за њен што делотворнији рад у складу са резолуцијом Савета безбедности УН 1244 у несмањеном обиму, с циљем изградње и очувања трајног мира, стабилности и безбедности у покрајини - рекао је Селаковић у поздравном обраћању.
- Велико жаљење и забринутост изазивају чињенице да је безбедносну ситуацију на Косову и Метохији у протеклом периоду обележио повећан број различитих етнички мотивисаних напада и инцидената усмерених против Срба, што је констатовано и у Извештају; да привремене институције самоуправе у Приштини настављају да предузимају једностране потезе и одбијају да имплементирају договоре постигнуте у оквиру бриселског дијалога; да се наставља са институционалном дискриминацијом Срба, нападима на објекте Српске православне цркве и подривањем економске одрживости српских средина у покрајини.
Иако не улази у последњи извештај, Селаковић је пред чланицама СБ УН говорио о последњем нападу и упаду припадника РОСУ и КПС, као и свим етнички мотивисаним нападима на Србе у северном делу Косова, рањавању Срећка Софронијевића...
- У последњем нападу ватреним оружјем и хемијским средствима, коришћеним од стране приштинских специјалних снага, од последица хемикалија коришћених у интервенцији преминула је 71-огодишња Верица Ђелић, рањено је 10 ненаоружаних цивила од којих један критично, с леђа из аутоматске пушке. На мети пуцњаве нашла се и тромесечна беба која је чудом остала неповређена - рекао је у обраћању.
Селаковић објашњава да је инцидент направљен како би власт у Приштини поправила свој изборни резултат, имајући у виду да лажна држава ускоро иде на изборе.
Министар је подсетио и на инциденте које је РОСУ изазвала на Брњаку и Јарињу. Он је подсетио да се радило о прекомерној употреби силе од стране "полиције" лажне државе.
- Циљ напада је био да испровоцира Србе и Београд да на неки начин брзоплето реагују - рекао је Селаковић и објаснио да Приштина покушава да обрише 10 година дијалога и да покушава да избрише дијалог као начин решавања проблема.
- Постоји само једна страна која изазива инциденте, а то су привремене власти у Приштини - рекао је Селаковић и позвао на одлучну реакцију међународне заједнице.
Објаснио је и да се не ради о инцидентима, већ о кампањи застрашивања српског народа у јужној српској покрајини.
Напади на Србе на КиМ
Најупечатљивији пример положаја Срба на Косову и Метохији јесте случај расељеног лица Драгице Гашић, навео је Селаковић, која се почетком јуна поново уселила у свој стан у општини Ђаковица. У том граду, који локални Албанци са поносом зову местом забрањеним за Србе, се по повратку најпре суочила са физичким и вербалним насртајима суграђана албанске националности.
Најупечатљивији пример положаја Срба на Косову и Метохији јесте случај расељеног лица Драгице Гашић, навео је Никола Селаковић-Принтсцреен/Косово online
Уместо заштите, та тешко болесна жена је потом постала жртва и институционалног прогона, који су над њом покренули органи локалне самоуправе и полиције. Пошто се у овом случају ради о особи која је први и једини српски повратник у Ђаковици након више од двадесет година, за очекивати је било да ће у том тренутку у заштиту њених права стати барем организације цивилног друштва.
- Међутим, поступцима усмереним на прогон госпође Гашић убрзо потом су се прикључиле и НВО из Ђаковице, међу којима и оне које од међународних донатора добијају средства за пројекте повезане са јачањем демократије и владавине права. Морам да поменем и најновији напад на кућу једине преостале Српкиње у центру Пећи, професорке у пензији Румене Љубић, којој су 13. октобра, два пута у само 24 сата, каменовани прозори - додао је Селаковић.
"Све мора ићи кроз дијалог"
Он је подсетио је на упад РОСУ на Јариње и Брњак. Он је подсетио и ново распоређивање РОСУ на северу КиМ и рекао да је током дана та акција изазвала још сукоба.
- Било је чак и рана које су могле бити фаталне - рекао је Танин и објаснио да су цивили објаснили да је сузавац долазио до њихових кућа.
Он је рекао да је против једностраних акција и додао да све мора ићи кроз дијалог.
- Последње акције су само продубиле неповерење међу српском популацијом на северу - рекао је он.
Османи: "Реалност" независности Косова се неће променити
Председница Косова Вјоса Османи позвала је данас Београд да "схвати" да се, како је рекла, "реалност" независности Косова неће променити.
Она је на седници Савета безбедности УН рекла да је време да се "оконча" мисија Уједињених нациија на Косову и Метохији и позвала међународну заједницу да такозвано Косово "прими" у међународне организације.
Када се ради о Заједници Српских Општина, која није формирана, Османи је покушала да изговор нађе у томе што је приштински Уставни суд утврдио да је Бриселски споразум у супротности са Уставом.
Када се ради о недавним акцијама Косовске полиције, Османи је казала да борба против организованог криминала није предмет преговора.