Симболи Хамаса на балетској представи у Београду
Иако потез изведен од стране Српске балетске трупе можда није био повезан с ратом између Израела и Хамаса, њихове црвено обојене руке говориле су много.
Таква демонстрација показује или потпуну незнање о симболима које користи Хамас, или потпуно погрешно саосећање с бруталном терористичком организацијом која је починила стравичне злочине 7. октобра, попут убијања недужних цивила, сексуалног злостављања десетина израелских жена и девојчица, као и спаљивања живих цивила, жена и деце. Симбол крваве шаке незаобилазан је призор бруталних антизраелских демонстрација широм света, које су укључивале нападе на јеврејске студенте у САД-у и израелске фудбалске навијаче у Европи.
Према извештају портала b92.net (Симболи Хамаса у српским театрима - Б92), неки од плесача предвођени Драганом Бјелогрлићем, познатим српским глумцем, редитељем и продуцентом, завршили су своје наступе приказујући симболе који су забрањени у многим европским владама, а неки од њих су казнили одговорне особе. Рефлектујући осећања оца чија је ћерка присуствовала овом приказу лошег укуса и хорора, он је за b92.net рекао: - Они су или потпуно необавештени или фашисти, а њихова мржња и горка критика разних друштвених и економских проблема су толико дубоки да се крију иза симбола Хамаса - изјавио је отац девојчице која је присуствовала представи „Орашар“.
Жртве покушаја промене наратива су често они који се нађу манипулисани или погрешно представљени, посебно у контексту симбола везаних за историјске догађаје као што су Други светски рат и Холокауст. Срби, заједно са Ромима и Јеврејима, жртве су покушаја да се ти симболи искривљују или погрешно користе, нарочито поздрав За дом спремни!, који се без основа погрешно доводи у везу са ширим историјским контекстима.
Због тога је дубоко забрињавајуће што се симболи повезани са Хамасом—организацијом која је препозната као терористичка група користе на сличан начин. Коришћење ових симбола, посебно током протеста против домаћих политичких и друштвених питања, долази као шок у Србији, земљи која је показала снажну подршку Израелу током текућег рата. Овај превид у препознавању потенцијалне штете коришћења таквих симбола додатно наглашава потребу за опрезом и разумевањем када се баве дубоко осетљивим политичким и историјским питањима.
Фебруара прошле године, Србија је прихватила одлуку Савета ЕУ о увођењу рестриктивних мера против оних који подржавају, олакшавају или омогућавају насилне акције Хамаса. Током петнаест месеци страшног рата, Србија је једна од земаља у којој Израелци не само да се осећају најсигурније, већ и најудобније. У првих десет месеци, број Израелаца који су посетили ову лепу земљу на раскршћу Балкана и Централне Европе порастао је за 37% у поређењу са истим периодом прошле године.
Током рата, импресиван раст трговинске размене између две земље је настављен, чинећи Израел најважнијим трговинским партнером на Блиском истоку, а Србију Израелу у региону Западног Балкана. Посебно ме радује сарадња универзитета Србије и Израела, као и иновативних екосистема. Expo 2027, који ће се одржати у Београду, представља посебну прилику за продубљивање различитих врста сарадње, као и умрежавање са другим земљама широм света.
Током септембарског посета председника Исака Херцога Београду и састанка са председником Србије Александром Вучићем, потписани су бројни уговори о сарадњи, првенствено између Привредних комора две земље, али и Израелске иновативне власти са одговарајућим српским партнерима. Сарадња у многим деликатним питањима, од посебног значаја за две земље, посебно је за похвалу.
Један од преосталих 98 отетих талаца у Гази, Алон Охел, такође је држављанин Србије, а жути клавир посвећен њему обишао је градове Србије. Председник Вучић и министар спољних послова Србије, Марко Ђурић, уложили су велике напоре да помогну на сваки могући начин.
Израелски кошаркашки клубови, Maccabi и Хапоел из Тел Авива, као и Хапоел из Јерусалима, играју своје европске утакмице као домаћини у српској престоници. Не само да ниједан инцидент никада није забележен, већ се изузетна атмосфера за израелске клубове и њихове навијаче врло цењена. Прошлог месеца, легендарни председник кошаркашког клуба Maccabi Тел Авив, Шимон Мизрахи, био је гост председника Србије.
Односи између две земље су у успону, што је посебно важно у глобално изазовним временима у којима живимо. Стога је важно у потпуности избегавати, из било ког разлога и у било којем контексту, симболе који су потпуно неприхватљиви, а корисницима је важно да буду свесни ширег међународног контекста у којем се они користе.
Србија Данас/The Јерусалем Пост