Simboli Hamasa na baletskoj predstavi u Beogradu
Iako potez izveden od strane Srpske baletske trupe možda nije bio povezan s ratom između Izraela i Hamasa, njihove crveno obojene ruke govorile su mnogo.
Takva demonstracija pokazuje ili potpunu neznanje o simbolima koje koristi Hamas, ili potpuno pogrešno saosećanje s brutalnom terorističkom organizacijom koja je počinila stravične zločine 7. oktobra, poput ubijanja nedužnih civila, seksualnog zlostavljanja desetina izraelskih žena i devojčica, kao i spaljivanja živih civila, žena i dece. Simbol krvave šake nezaobilazan je prizor brutalnih antizraelskih demonstracija širom sveta, koje su uključivale napade na jevrejske studente u SAD-u i izraelske fudbalske navijače u Evropi.
Prema izveštaju portala b92.net (Simboli Hamasa u srpskim teatrima - B92), neki od plesača predvođeni Draganom Bjelogrlićem, poznatim srpskim glumcem, rediteljem i producentom, završili su svoje nastupe prikazujući simbole koji su zabranjeni u mnogim evropskim vladama, a neki od njih su kaznili odgovorne osobe. Reflektujući osećanja oca čija je ćerka prisustvovala ovom prikazu lošeg ukusa i horora, on je za b92.net rekao: - Oni su ili potpuno neobavešteni ili fašisti, a njihova mržnja i gorka kritika raznih društvenih i ekonomskih problema su toliko duboki da se kriju iza simbola Hamasa - izjavio je otac devojčice koja je prisustvovala predstavi „Orašar“.
Žrtve pokušaja promene narativa su često oni koji se nađu manipulisani ili pogrešno predstavljeni, posebno u kontekstu simbola vezanih za istorijske događaje kao što su Drugi svetski rat i Holokaust. Srbi, zajedno sa Romima i Jevrejima, žrtve su pokušaja da se ti simboli iskrivljuju ili pogrešno koriste, naročito pozdrav Za dom spremni!, koji se bez osnova pogrešno dovodi u vezu sa širim istorijskim kontekstima.
Zbog toga je duboko zabrinjavajuće što se simboli povezani sa Hamasom—organizacijom koja je prepoznata kao teroristička grupa koriste na sličan način. Korišćenje ovih simbola, posebno tokom protesta protiv domaćih političkih i društvenih pitanja, dolazi kao šok u Srbiji, zemlji koja je pokazala snažnu podršku Izraelu tokom tekućeg rata. Ovaj previd u prepoznavanju potencijalne štete korišćenja takvih simbola dodatno naglašava potrebu za oprezom i razumevanjem kada se bave duboko osetljivim političkim i istorijskim pitanjima.
Februara prošle godine, Srbija je prihvatila odluku Saveta EU o uvođenju restriktivnih mera protiv onih koji podržavaju, olakšavaju ili omogućavaju nasilne akcije Hamasa. Tokom petnaest meseci strašnog rata, Srbija je jedna od zemalja u kojoj Izraelci ne samo da se osećaju najsigurnije, već i najudobnije. U prvih deset meseci, broj Izraelaca koji su posetili ovu lepu zemlju na raskršću Balkana i Centralne Evrope porastao je za 37% u poređenju sa istim periodom prošle godine.
Tokom rata, impresivan rast trgovinske razmene između dve zemlje je nastavljen, čineći Izrael najvažnijim trgovinskim partnerom na Bliskom istoku, a Srbiju Izraelu u regionu Zapadnog Balkana. Posebno me raduje saradnja univerziteta Srbije i Izraela, kao i inovativnih ekosistema. Expo 2027, koji će se održati u Beogradu, predstavlja posebnu priliku za produbljivanje različitih vrsta saradnje, kao i umrežavanje sa drugim zemljama širom sveta.
Tokom septembarskog poseta predsednika Isaka Hercoga Beogradu i sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, potpisani su brojni ugovori o saradnji, prvenstveno između Privrednih komora dve zemlje, ali i Izraelske inovativne vlasti sa odgovarajućim srpskim partnerima. Saradnja u mnogim delikatnim pitanjima, od posebnog značaja za dve zemlje, posebno je za pohvalu.
Jedan od preostalih 98 otetih talaca u Gazi, Alon Ohel, takođe je državljanin Srbije, a žuti klavir posvećen njemu obišao je gradove Srbije. Predsednik Vučić i ministar spoljnih poslova Srbije, Marko Đurić, uložili su velike napore da pomognu na svaki mogući način.
Izraelski košarkaški klubovi, Maccabi i Hapoel iz Tel Aviva, kao i Hapoel iz Jerusalima, igraju svoje evropske utakmice kao domaćini u srpskoj prestonici. Ne samo da nijedan incident nikada nije zabeležen, već se izuzetna atmosfera za izraelske klubove i njihove navijače vrlo cenjena. Prošlog meseca, legendarni predsednik košarkaškog kluba Maccabi Tel Aviv, Šimon Mizrahi, bio je gost predsednika Srbije.
Odnosi između dve zemlje su u usponu, što je posebno važno u globalno izazovnim vremenima u kojima živimo. Stoga je važno u potpunosti izbegavati, iz bilo kog razloga i u bilo kojem kontekstu, simbole koji su potpuno neprihvatljivi, a korisnicima je važno da budu svesni šireg međunarodnog konteksta u kojem se oni koriste.
Srbija Danas/The Jerusalem Post