"СВИ ХОЋЕ ДА ПРЕДСЕДНИК КИНЕ ДОЂЕ У ЊИХОВУ ЗЕМЉУ, АЛИ ЈЕ ОН ДОШАО У СРБИЈУ" Мали о посети Ђинпинга, најавио инвестицију из Кине
Министар финансија Синиша Мали гостује у емисији "Око" на РТС-у.
Чланови кинеске делегације, министри и представници институција допутовали су у Београд у оквиру дводневне посете Србији коју ће данас започети председник Кине Си Ђинпинг.
Претходно је потпредседник владе и министар финансија је заједно са министром трговине Томиславом Момировићем сачекао прве госте из Кине и поздравио их на аеродрому.
Мали каже да постоји искрено пријатељство између НРК и Србије и Вучића и Си Ђинпинга.
Подсетио је на прву посету Си Ђинпинга Србији, те додао да смо тада имали мере фискалне консолидације. Тада је Железара Смедерево правила губитке, као и РТБ Бор.
- Само 8 година касније од РТБ Бора који је био у стечају, као и Железара Смедерево, имамо првог, другог и трећег извозника из Србије - рекао је Мали.
Пре 30 или 40 године удео Кине у светском БДП 2,7%, а данас је порасла на 18-19%.
- Тренд је такав да Кина расте - казао је Мали и објаснио да је сада изједначен удео Кине у светском БДП са ЕУ.
Мали истиче да сви хоће да председник Кине дође у њихову земљу, али је он дошао у Србију, по други пут. Истиче да у Србију долази све већи број државника.
- Ако узмете у обзир да је Кина једна од две најмоћније силе света, Си је највећи и најважнији државник који је у Србију дошао у поледњих неколико година - рекао је Мали.
Србија је доминантна економија на Западном Балкану, тврди Мали. Били смо партнери од почетка иницијативе Појас и пут, подсећа.
- Инвеститори се овде налазе као код куће. Потпуно смо отворени за кинеске инвестиције - рекао је Мали.
Најавио је велику инвестицију из Кине.
- То ћемо сутра сазнати - додао је Мали.
Подсетио је на важност брзе пруге Београд - Будимпешта.
- Ми сад имамо брзу пругу Београд - Нови Сад, до краја године ћемо имату брзу пругу до Суботице - казао је Мали и додао да ће се до Будимпеште ускоро стизати за два или три сата без проблема.
Подсетио је да кинеске фабрике Линг-лонг, Меита и друге, запошљавају грађане Србије, али и испуњавају све своје законске обавезе.
Извор:Србија Данас/Курир