ПРОЦУРИО НАКОН 18 ГОДИНА! Објављен Слобин ЗАБРАЊЕНИ ШОК ИНТЕРВЈУ! Милошевић РЕШИО проблем Косова, а онда је добио ОВО ПИСМО!
Нисам хтео да шаљем младиће из Србије да гину, а да Срби из Крајине беже, поручио је бивши председник СРЈ Слободан Милошевић у до сада необјављиваном говору, забрањеном интервјуу који је дао 12. децембра 2000. године, свега два месеца од успостављања петооктобарске власти.
Милошевић је говорио ексклузивно за тада популарну телевизију Палма и било је то, практично, његово последње право обраћање јавности пре него што је касније ухапшен. Ипак, разговор тада већ бившег председника са новинаром Микијем Вујовићем био је забрањен и тек недавно угледао светлост дана, пише "Српски телеграф".
Вучић: Нема наставка дијалога док Приштина не повуче мере
Слоба је, између осталог, испричао шта се заиста догађало тог 5. августа 19995. године када је колона крајишких Срба кренула у Србију суочена са хрватском "Олујом". На питање да ли је тачно да је он лично тражио да се брани Република Српска Крајина и инсистирао на тој одбрани, Милошевић је објаснио како се све заиста одиграло.
- Ја сам се залаго да се Крајина брани јер сам проценио да, колико год одбранили, у преговарачкој позицији коју смо морали тиме да остваримо, дошли бисмо до бољег решења. Чак им је (Србима, прим. аут.) таква порука и послата, није било ни једног јединог потеза одбране, а после смо гледали како се хрватски генерал џипом вози пола сата кроз огромна складишта војне опреме коју су имали на располагању да бране РСК, а онда су замерили да смо то ми учинили - рекао је Милошевић.
Он је у свом интервјуу навео како је неименованој групи политичара поручио поручио да неће да шаље у рат децу из Србије док њихови земљаци беже с кућних прагова.
- Ја сам тада рекао групи политичара: "Ви нећете да браните РСК ни пола сата, а од мене тражите одавде да пошаљем децу да гину за одбрану ваших кућних прагова, са којих сте побегли главом без обзира." Такву одлуку ја нисам хтео да донесем. Ми смо могли да одемо да им помогнемо, али не да уместо њих бранимо РСК. И не би било праведно да неки младић који је примио избеглице РСК и оне који су побегли главом без обзира пред усташким нападима иде тамо да гине док они овде само воде политику и објашњавају како је то наша света дужност. Света је дужност сваког патриоте и сваког Србина била да се брани, а не само ових Срба из Србије, који су учинили све за одбрану српских интереса - поручио је Милошевић.
Зашто је избила криза на Косову и Метохији?
Вујовић: Господине Милошевићу, када вам се у крити која се дешавала први пут на столу у виду притиска, уцене или било ком другом виду јавља проблем Косова и Метохије?
Милошевић: Па, добро вам је то питање, сад ћу вам објаснити нешто из чега ћете лако закључити да је реч била о намери да се дестабилизује Југославије. Ви се сигурно сећате када је 1997. године одржан на Криту Самит шефова државе југоситчне Европе. На том самиту смо направили џиновски корак ка дефинисању политике мира, стабилности и интеграције. Наш предлог је био да међусобно укинемо царине јер смо сматрали да земље тог региона морају да се интегришу. То је било неупоредиво боље него да свако, једна по један, чека у предсобљу ЕУ кад ће да буде примљен. Ја сам се тада срео са албанским шефом Фатосом Наноом, сагласаили смо се да нормализујемо односе и било је јасно да се ствари крећу мирним путе. Међутим, та чињеница је била аларм за оне који су имали интерес да изврше дестабилизацију југоистока Европе, а посебно Балкана и СРЈ. Одмах након месец дана, без икаквог повода, дошло је чувено писмо Клауса Кинкела и Ибера Ведрина, у ком пише да су забринути за проблеме на Косову, на ком је тада било мирно.
Опалио жестоко по Дафини и Језди
Слоба је поткачио и пирамидалне банкаре Јездимира Васиљевића и Дафину Милановић, називајући их "gg банкарима".
- Како је неко замишљао да у условима санкција могу да се купују товари нафте и других стратешких производа без новца који треба да напусти земљу да би се извршила плаћања кроз врло ограничене банкарске канале којима је наша држава располагала. Међутим, све те трансакције су веома формалне и видљиве. О бесмислицама такве врсте могуће је говорити као када би директор неке банке сада могао лепо да отвори свој трезор, покупи новац и оде. Мислим, директор озбиљне банке, не оне "gg банке", које су основане против наше воље и за које смо својевремено говорили и тражили да се објави да држава не гарантује за улоге у тим банкама - наводи Милошевић.
"Не бојим се Хага!"
Вујовић: Бојите ли се Хага, господине Милошевићу?
Милошевић: Ја не признајем ту институцију, то је политичка институција која је део тог механизма растурања и уништења српског народа.
Вујовић: Имате ли разлога да се бојите?
Милошевић: То вам је већ питање боље. Немам никаквог. Могу мирно да спавам и савест ми је потпуно чиста.
Аркан је убијен јер је био патриота
За Аркана је Милошевић мислио да је патритота због чега је, како је веровао, био убијен.
- Убијен је Аркан јер су знали, пошто је патриота, да никада не би прихватио да суделује (мисли на 5. октобар, прим. аут.). Напротив, успротивио би се догађајима који су уследили. Ја само тако могу да објасним то и убиства још неколицине људи - причао је Милошевић.