"ВЛАДИКЕ СУ КРВАВИХ ЗУБА" Белешке са седница Милошевића откриле зашто их се патријарх Павле толико плашио
Састанци су одржани 1995. године, током припрема за постизање мировног споразума за сукобе у Босни
Синоћ су се проклете луде убице из Цркве, неколико попова и владика састали с Мартићем (Милан Мартић, вођа крајишких Срба, прим. аут.). Они нису свештеници, они су убице и лопови обучени у поповске мантије. Они скупљају новац од народа, а 90 одсто задржавају у својим џеповима. Они не желе да рат стане. Патријарх Павле је добар човек, али преслаб је. Каже ми да има политичке проблеме с патријаршијским светом. Патријарх је проамерички оријентисан, међутим, слаб је. Плаши се попова и владика крвавих зуба.
Ове речи Слободана Милошевића, тадашњег председника Србије, налазе се у забелешкама са састанка одржаног с америчким изасланицима 1995, током припрема за постизање мировног споразума за сукобе у Босни. Према сведочењу Криса Спироуа, једног од учесника састанка, присуствовали су још и амерички специјалац за преговоре Роберт Фрејжер, отправник послова америчке амбасаде у Београду Рудолф Перина и амбасадор Србије у Атини Милан Милутиновић.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/23/vucic.jpg?itok=dIReR4u5)
ВУЧИЋ НАЈАВИО СЕЧУ У СНС! Стижу промене - 50 одсто Главног одбора и Председништва ће бити нови људи
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/84136/aleksandar-vucic_foto_srbijadanas_2.jpeg?itok=POya4oVl)
"Показала је срчаност, подсетила ме на време када сам био млад" Вучић прокоментарисао наступ посланице СНС Невене Ђурић
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/08/pjimage_14_0.jpg?itok=1Yg0o8fC)
"И ДАНИЛО И ВУКАН ЋЕ СА ПОНОСОМ ДА НОСЕ СВОЈА ИМЕНА" Вучић се осврнуо на нападе из Хрватске и послао им снажан одговор
ПРИМИЋУ ПАПУ!
Како је описао Спироу, Милошевић је био видно љут на неке од владика СПЦ, али и на челнике босанских Срба. У белешци другог разговора, који су водили сами Спироу и Милошевић, Американац грчког порекла који је активно учествовао у већини разговора на линији Београд-Вашингтон записао је следеће:
Мало смо разговарали о односу са СПЦ.
- Господине председниче, какви су ваши односи с патријархом и с српском црквом - упитао сам.
- Знате, Крис, већина њих су луди и превише старомодни и конзервативци. Узмите, на пример, скорашњи захтев папе да посети регион. Патријарх је дошао да ме пита за мишљење и ја сам рекао: "Да, примите га, чега има да се плашите. Ниједан Србин неће из православља у католичку веру, што га не бисте примили овде." Уместо да прихвати папину посету, патријарх је навео да руководство с Пала не може да гарантује безбедност папи и Ватикан је отказао планирану посету папе. Ускоро ће код мене доћи папин кардинал да ме пита да ли ћу прихватити да папа овамо дође као шеф државе. Рећи ћу: "Нема проблема." Дочекаћу папу. Даћу му све државничке почасти и ићи ћу на његову службу. Ја сам православни хришћанин, он ме неће променити нити ћу ја променити њега - рекао је.
Спироу све описао у књизи
Крис Спироу је амерички политичар грчког порекла, истакнути члан Демократске странке САД и саветник делегације СРЈ у Дејтону. Водио је дневник о току мировних преговора од априла 1994. до потписивања Дејтонског споразума, у чему је активно учествовао. Недавно је изашла његова књига у два тома "Пут у Дејтон у потрази за миром", у којој је до детаља описао све разговоре с Милошевићем и састанке Слобе и Американаца којима је сам присуствовао.
Питао сам председника Милошевића о његовом односу са српским лидерима у Босни.
- Крис, никада нисам имао добре односе с њима. Срби су часни људи. Њихова реч је као обвезница, сушта супротност. Лагали су мене, лагали су европске представнике и лагали су међународне представнике. То је то - рекао је.
КРСТАШКИ РАТ
У још једној белешци, из исте 1995, неколико месеци пре Дејтона Милошевић описује да је председник скупштине босанских Срба (Момчило Крајишник, прим. аут.) и сам фундаменталиста.
- Он је тврд и врло тежак политичар. Он политички контролише Караџића. Никакав мировни план неће бити прихваћен пре него што руководство с Пала и муслимански лидер у Босни Изетбеговић буду изоловани и препознати као оно што заиста јесу. Руководство с Пала верује да ће елиминисати муслимане из Босне и да ће бити победничке вође хришћанског крсташког рата. А овај муслимански вођа мисли да ће Србија да се сруши и да ће доћи до побуне два милиона муслимана који живе у Србији, као равноправни држављани земље. Изетбеговић би онда био лидер муслимана на Балкану. Он је луд - испричао је тада Милошевић.
РЕАКЦИЈЕ
Никола Шаиновић, бивши премијер Србије
Спироу је био један од консултаната и његова улога ту није формална, тако да он је присуствовао неким састанцима и то што говори с тих састанака је релевантно. Увек је, међутим, питање кад аутор онога чему је присуствовао покушава то да уопшти и преноси на питања којима није присуствовао, ту је његов значај мање релевантан.
Знам да је Милошевић ценио патријарха Павла по томе што га је позвао у кључном моменту одлучивања српске делегације, кад је постојао раскорак између Србије и руководства РС по питању става према Дејтону, пре одласка. Патријарх је подржао Милошевића да се иде у Дејтон и потпише мир.
Драшко Ђеновић, верски аналитичар
Чињеница је да има оних који не оправдавају ношење мантије и сигурно има оних који су добар део колача ставили у џеп, али не можемо то примењивати на целу Цркву. Да је патријарх Павле био слаб, био је. Он је био исувише свет и поштен и мислим да њему није могло ни да падне на памет да појединци око њега могу да раде неке ствари које су радили.
Жељко Ињац, верски аналитичар
Могуће да је у првим годинама власти Милошевић имао такав став према Цркви, али се касније то знатно променило. Могуће је да је имао такав став јер је Црква била усмерена на дијаспору након пада комунизма, била је десеткована и било је природно да одатле тражи помоћ, што мислим да је Милошевић могао да види као неки проамерички став, али не верујем да је остао при том ставу. Милошевић је у једном моменту претеривао по том питању јер је био југословенски оријентисан и није разумео национални српски интерес у БиХ и како ће се то на крају завршити, што је Црква добро знала
Предраг Ђокић, верски аналитичар
Питање је колико су то историјске чињенице. На основу овога што сам прочитао, то је једно манипулативно извештавање о историјским приликама, које се стављају у савремени контекст с циљем да се Црква прикаже као реметилачки фактор.