САВЕТ ЕВРОПЕ СЛОВЕНАЧКОЈ ВЛАДИ: "Признајте српски као мањински језик у Словенији"
Савет Европе поновио препоруку коју је дао још пре две године
Савет Европе поновио је дугогодишњу препоруку Словенији да призна српски језик као традиционално мањински језик. Комитет експерата Европске повеље о регионалним или мањинским језицима Савјета Европе позвао се у извештају, усвојеном почетком јула, на своју дугогодишњу препоруку да се хрватски, немачки и српски, који су традиционално присутни у неколико подручја Словеније, признају као традиционални мањински језици.
Факултет друштвених наука због великог интересовања проширио квоте за упис на Дигиталним медијима и комуникацијама
Вучић сутра у Деспотовцу, Параћину и Рековцу: "Морамо да чујемо и њихове проблеме и муке, а они добри људи их имају највише"
ВУЧИЋ СЛЕДЕЋЕ СЕДМИЦЕ У СКУПШТИНИ СА ОПОЗИЦИЈОМ: Дачић најавио долазак председника у парламент
Овај комитет, оцењујући мере које је Словенија предузела за спровођење препорука које су јој дате у новембру 2019. године, поновио је да су потребни кораци да би се српски, хрватски и немачки препознали као традиционално мањински језици.
У Националном савету Срба Словеније, удружењу које окупља српску заједницу у овој земљи, рекли су да би им то значило у напорима за неговање културе и језика.
- Ми желимо да сачувамо идентитет нашег народа са пуним поштовањем простора у којем живимо - рекао је председник удружења Национални савет Срба Словеније Бранислав Рајић.
У Влади Словеније, међутим, одговарају да се Европска повеља о регионалним или мањинским језицима према њиховом тумачењу, садржаном у словеначкој Декларацији о потврђивању ове повеље, не може односити на српски, хрватски и немачки.
Европска повеља о регионалним или мањинским језицима представља допринос одржавању и развоју европског културног богатства и традиције, кроз заштиту историјских регионалних и мањинских језика.
Савет Европе, организација за људска права која окупља 47 земаља, усвојила је Повељу 1992. године, а она је ступила на снагу 1. марта 1998. године.