ОТКРИВАМО: Ко су СТРАНИ ШПИЈУНИ у Србији и шта је њихов ЗАДАТАК
Субверзивно деловање у земљи све присутније
Стране обавештајне службе значајно су појачале присуство у Србији, пишу медији, позивајући се на изворе у безбедносним структурама наше земље. Информацију о вршљању страних служби у нашој земљи потврдио је министар унутрашњих послова и секретар Савета за националну безбедност, Небојша Стефановић.
Прочитајте и:
"Новости" наводе да су обавештајне службе САД и Велике Британије повећале присуство преко хрватских и македонских агената.
Извори тврде да су обавештајне активности део шире акције која се изводи паралелно са политичким притиском на Србију у вези са Косовом и Метохијом, али и питањем Републике Српске и тамошњег лидера Милорада Додика који је трн у оку западним земљама.
Субверзивно деловање усмерено је ка националним институцијама попут САНУ и СПЦ, а циљ је стварање нејединства око решавања најважнијих друштвених питања.
У центру интересовања страних агентура је и војна сарадња са Русијом, недавна испорука "мигова 29" и очекивана набавка војне опреме и оклопних возила. Такође, велика пажња посвећена је и сарадњи у економској, односно области енергетике.
Ко су и шта раде?!
Медији наводе да у свом деловању, страни агенти покушавају да врбују високе државне званучнике и чиновнике у безбедносним службама.
Бивши припадник Службе државне безбедности Божо Спасић каже за портал SrbijaDanas.com потврђује да је у оквиру политичког притиска на Србију, у нашу земљу убачен велики број страних шпијуна.
- Агенти могу бити страни новинари, дописници, трговачки путници, људи који долазе под маском туризма или посла и који контактирају одређене средине и на тај начин врше дестабилизацију система. То су особе које се распитују о неким темама које немају никакве везе са стварним предметом интересовања – каже Спасић.
Спасић наглашава да појачан долазак људи, а нарочито страних агената наше контраобавештајне службе могу да уоче. Код шпијунског деловања јасно се види да одређени појединци јасно проучавају потезе наших власти.
- Шпијуни се баве питањем београдских и евентуалних парламентарних избора. Они процењују са појединим опозиционим лидерима да ли им одговарају избори или не и колики ће фонд новца моћи да се диже негде у Мађарској или у БиХ – изјавио је Спасић.
Прочитајте и:
Наш саговорник каже да у нашој земљи активно делује око 500 агената. Међутим, Спасић каже да се не треба оптерећивати бројем агената који су убачени у Србију јер је 70 одсто оних који обављају субверзивне делатности већ присутно у земљи, кроз дипломатска и трговинска представништва, разне коморе и НВО.
- Сви експоненти страних интереса су добили задатак од централа из САД и Велике Британије, да поново покушају да преузму утицај овде. Наравно, највише су заинтересовани за утицај Русије и спречавање да она постане фактор који ће одлучивати на Балкану – наглашава Спасић.
Три фактора у фокусу интересовања
На питање шта се све прати у нашој земљи и које су активности шпијуна, Спасић одговара да је то праћење расположења унутар државних органа, стварање афера, припрема штрајкова, ширење гласина, неистина, објављивање одређенх текстова у новинама, друштвеним мрежама или порталима.
Наш саговорник као основна три фактора интересовања страних обавештајних служби наводи статус Косова и Метохије, утицај Русије и унутрашњу политичку ситуацију у земљи.
Незванични подаци говоре да у Србији делује 55 страних служби безбедности из 40 земља. Са већином њих наше агенције сарађују, али има и агената који раде мимо тога и које наше службе откривају и прате.