OTKRIVAMO: Ko su STRANI ŠPIJUNI u Srbiji i šta je njihov ZADATAK
Subverzivno delovanje u zemlji sve prisutnije
Strane obaveštajne službe značajno su pojačale prisustvo u Srbiji, pišu mediji, pozivajući se na izvore u bezbednosnim strukturama naše zemlje. Informaciju o vršljanju stranih službi u našoj zemlji potvrdio je ministar unutrašnjih poslova i sekretar Saveta za nacionalnu bezbednost, Nebojša Stefanović.
Pročitajte i:
"Novosti" navode da su obaveštajne službe SAD i Velike Britanije povećale prisustvo preko hrvatskih i makedonskih agenata.
Izvori tvrde da su obaveštajne aktivnosti deo šire akcije koja se izvodi paralelno sa političkim pritiskom na Srbiju u vezi sa Kosovom i Metohijom, ali i pitanjem Republike Srpske i tamošnjeg lidera Milorada Dodika koji je trn u oku zapadnim zemljama.
Subverzivno delovanje usmereno je ka nacionalnim institucijama poput SANU i SPC, a cilj je stvaranje nejedinstva oko rešavanja najvažnijih društvenih pitanja.
U centru interesovanja stranih agentura je i vojna saradnja sa Rusijom, nedavna isporuka "migova 29" i očekivana nabavka vojne opreme i oklopnih vozila. Takođe, velika pažnja posvećena je i saradnji u ekonomskoj, odnosno oblasti energetike.
Ko su i šta rade?!
Mediji navode da u svom delovanju, strani agenti pokušavaju da vrbuju visoke državne zvanučnike i činovnike u bezbednosnim službama.
Bivši pripadnik Službe državne bezbednosti Božo Spasić kaže za portal SrbijaDanas.com potvrđuje da je u okviru političkog pritiska na Srbiju, u našu zemlju ubačen veliki broj stranih špijuna.
- Agenti mogu biti strani novinari, dopisnici, trgovački putnici, ljudi koji dolaze pod maskom turizma ili posla i koji kontaktiraju određene sredine i na taj način vrše destabilizaciju sistema. To su osobe koje se raspituju o nekim temama koje nemaju nikakve veze sa stvarnim predmetom interesovanja – kaže Spasić.
Spasić naglašava da pojačan dolazak ljudi, a naročito stranih agenata naše kontraobaveštajne službe mogu da uoče. Kod špijunskog delovanja jasno se vidi da određeni pojedinci jasno proučavaju poteze naših vlasti.
- Špijuni se bave pitanjem beogradskih i eventualnih parlamentarnih izbora. Oni procenjuju sa pojedinim opozicionim liderima da li im odgovaraju izbori ili ne i koliki će fond novca moći da se diže negde u Mađarskoj ili u BiH – izjavio je Spasić.
Pročitajte i:
Naš sagovornik kaže da u našoj zemlji aktivno deluje oko 500 agenata. Međutim, Spasić kaže da se ne treba opterećivati brojem agenata koji su ubačeni u Srbiju jer je 70 odsto onih koji obavljaju subverzivne delatnosti već prisutno u zemlji, kroz diplomatska i trgovinska predstavništva, razne komore i NVO.
- Svi eksponenti stranih interesa su dobili zadatak od centrala iz SAD i Velike Britanije, da ponovo pokušaju da preuzmu uticaj ovde. Naravno, najviše su zainteresovani za uticaj Rusije i sprečavanje da ona postane faktor koji će odlučivati na Balkanu – naglašava Spasić.
Tri faktora u fokusu interesovanja
Na pitanje šta se sve prati u našoj zemlji i koje su aktivnosti špijuna, Spasić odgovara da je to praćenje raspoloženja unutar državnih organa, stvaranje afera, priprema štrajkova, širenje glasina, neistina, objavljivanje određenh tekstova u novinama, društvenim mrežama ili portalima.
Naš sagovornik kao osnovna tri faktora interesovanja stranih obaveštajnih službi navodi status Kosova i Metohije, uticaj Rusije i unutrašnju političku situaciju u zemlji.
Nezvanični podaci govore da u Srbiji deluje 55 stranih službi bezbednosti iz 40 zemlja. Sa većinom njih naše agencije sarađuju, ali ima i agenata koji rade mimo toga i koje naše službe otkrivaju i prate.