Србија до краја јуна спремна за отварање ПЕТ преговарачких поглавља са ЕУ!
Србија чува ритам у отварању преговарачких поглавља
- Србија ће до краја јуна бити спремна за отварање пет преговарачких поглавља са ЕУ - рекла је шефица преговарачког тима Србије Тања Мишчевић.
Међутим, према њеним речима, још се не зна када ће бити међувладина конференција у Бриселу и колико ћемо поглавља отворити, али у том процесу Србија чува ритам.
Последње пролећно заседање Скупштине: Ево о чему се данас гласа!
У Бриселу се тренутно разговара о три, али извесно је да ће у јуну бити отворена два поглавља - седам о интелектуалној својини и 29 о царинској унији. Обе области су већим делом су усклађене са европским правилима.
- Пет ћемо до краја малтешког председавања имати у Бриселу, о њима ће се водити расправа, али морамо бити потпуно свесни да процедуре за усвајања докумената су у самој ЕУ јако дуге и оне подразумевају разговоре не само у Бриселу, већ у престоници сваке од 28 држава чланица - рекла је Мишчевић.
Страни шлепери које виђамо на путевима Србије одавно би мењали трасу да нисмо убрзали царинске процедуре. Само током прошле године било их је 200.000 више, што је у буџету сачувало до 50 милиона евра. То је само део посла предвиђен поглављем 29 о царинској унији, због којег су пред државом важни задаци.
- Да уведе аутоматизовани извозни царински поступак, аутоматизовани увозни царински поступак, чиме ће Србија током овог процеса потпуно и апсолутно да аутоматизује царинско пословање, да створи беспапирно окружење - каже помоћник директора Управе царина Веселин Милошевић.
Модернизација само компјутеризације царинског транзитног поступка кроз Србију кошта пет милиона евра.
- Два друга поступка која ћемо, такође, аутоматизовати извоз па увоз ће коштати много више, сигурно десетак и више милиона евра - каже Милошевић.
Изазове носи и поглавље седам о интелектуалној својини. Прописе смо имали и пре 100 година, али сада морамо да их ускладимо са Европом.
- Примарно је да ми штитимо интелектуалну својину, због тога да би наши креативни људи, наши новинари, писци, композитори, сликари, затим наше компаније које користе жигове, патенте, индустријски дизајн били заштићени и да би од своје интелектуалне својине могли да живе баш као и сви други радници - рекао је директор Завода за интелектуалну својину Владимир Марић.
У Србији се ради на свим поглављима за које смо добили извештај са такозваног скрининга, о спољним економским односима већ се разговара у Бриселу, а још два економска, 6 и 33, су пред Скупштином Србије.