Srbija do kraja juna spremna za otvaranje PET pregovaračkih poglavlja sa EU!
Srbija čuva ritam u otvaranju pregovaračkih poglavlja
- Srbija će do kraja juna biti spremna za otvaranje pet pregovaračkih poglavlja sa EU - rekla je šefica pregovaračkog tima Srbije Tanja Miščević.
Međutim, prema njenim rečima, još se ne zna kada će biti međuvladina konferencija u Briselu i koliko ćemo poglavlja otvoriti, ali u tom procesu Srbija čuva ritam.
Poslednje prolećno zasedanje Skupštine: Evo o čemu se danas glasa!
U Briselu se trenutno razgovara o tri, ali izvesno je da će u junu biti otvorena dva poglavlja - sedam o intelektualnoj svojini i 29 o carinskoj uniji. Obe oblasti su većim delom su usklađene sa evropskim pravilima.
- Pet ćemo do kraja malteškog predsedavanja imati u Briselu, o njima će se voditi rasprava, ali moramo biti potpuno svesni da procedure za usvajanja dokumenata su u samoj EU jako duge i one podrazumevaju razgovore ne samo u Briselu, već u prestonici svake od 28 država članica - rekla je Miščević.
Strani šleperi koje viđamo na putevima Srbije odavno bi menjali trasu da nismo ubrzali carinske procedure. Samo tokom prošle godine bilo ih je 200.000 više, što je u budžetu sačuvalo do 50 miliona evra. To je samo deo posla predviđen poglavljem 29 o carinskoj uniji, zbog kojeg su pred državom važni zadaci.
- Da uvede automatizovani izvozni carinski postupak, automatizovani uvozni carinski postupak, čime će Srbija tokom ovog procesa potpuno i apsolutno da automatizuje carinsko poslovanje, da stvori bespapirno okruženje - kaže pomoćnik direktora Uprave carina Veselin Milošević.
Modernizacija samo kompjuterizacije carinskog tranzitnog postupka kroz Srbiju košta pet miliona evra.
- Dva druga postupka koja ćemo, takođe, automatizovati izvoz pa uvoz će koštati mnogo više, sigurno desetak i više miliona evra - kaže Milošević.
Izazove nosi i poglavlje sedam o intelektualnoj svojini. Propise smo imali i pre 100 godina, ali sada moramo da ih uskladimo sa Evropom.
- Primarno je da mi štitimo intelektualnu svojinu, zbog toga da bi naši kreativni ljudi, naši novinari, pisci, kompozitori, slikari, zatim naše kompanije koje koriste žigove, patente, industrijski dizajn bili zaštićeni i da bi od svoje intelektualne svojine mogli da žive baš kao i svi drugi radnici - rekao je direktor Zavoda za intelektualnu svojinu Vladimir Marić.
U Srbiji se radi na svim poglavljima za koje smo dobili izveštaj sa takozvanog skrininga, o spoljnim ekonomskim odnosima već se razgovara u Briselu, a još dva ekonomska, 6 i 33, su pred Skupštinom Srbije.