ФОРМИРАНА НОВА ВЛАДА СРБИЈЕ: Министри положили заклетву, "поклонили" се застави уз химну (ФОТО/ВИДЕО)
Уживо пратите сва дешавања у вези са конституисањем новог сазива Владе Републике Србије
Народна скупштина Србије данас бира нову Владу, 16. од увођења вишестраначја, а мандатарка Ана Брнабић изложила је свој експозе.
НЕБОЈША СТЕФАНОВИЋ СЕ ЗАХВАЛИО ПРИПАДНИЦИМА МУП: Пуно среће у даљем раду, да наставите да се снажно борите!
БИРАЊЕ ВЛАДЕ И ПОЛАГАЊЕ ЗАКЛЕТВЕ: Шта све треба да знате о новој Влади и ко су "нова лица"?
ПРЕДСЕДНИК СЕ ДАНАС У 13 САТИ ОБРАЋА НАЦИЈИ: Вучић о најновијим мерема за сузбијање коронавируса
Тим у Немањиној 11 имаће 24 члана - 23 министра, од чега два без портфеља и премијерку Ану Брнабић.
Након полагања заклетве, министри су се "поклонили" застави Републике Србије , а заседање се завршило уз химну.
Положена заклетва
Посланици су положили заклетву, чије је речи читао председник Скупштине Ивица Дачић.
Након полагања заклетве, они су потписали текст исте, чиме су и званично постали народни представници у Скупштини.
Изгласана нова Влада Србије
Скупштина Србије данас је изабрала нову Владу, шеснаесту од увођења вишестраначја у нашој земљи.
Бранка Ружића, за првог потпредседника Владе и министра просвете, науке и технолошког развоја
Бранислава Недимовића, за потпредседника Владе и министра пољопривреде, шумарства и водопривреде
Зорану Михајловић, за потпредседницу Владе и министарку рударства и енергетике
Небојшу Стефановића, за потпредседника Владе и министра одбране
Мају Гојковић, за потпредседницу Владе и министарку културе и информисања
Синишу Малог, за министра финансија
Анђелку Атанасковић, за министарку привреде
Ирену Вујовић, за министарку за заштиту животне средине
Томислава Момировића, за министра грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре
Татјану Матић, за министарку трговине, туризма и телекомуникације
Мају Поповић, за министарку правде
Марију Обрадовић, за министарку за државну управу и локалну самоуправу
Гордану Чомић, за министарку за људска и мањинска права и друштвени дијалог
Александра Вулина, за министра унутрашњих послова
Николу Селаковића, за министра спољних послова
Јадранку Јоксимовић, за министарку за европске интеграције
Златибора Лончара, за министра здравља
Дарију Кисић Тепавчевић, за министарку за рад, запошљавање, борачка и социјална питања
Радимора Ратка Дмитровића, за министра за бригу о породици и демографију
Вању Удовичића, за министра омладине и спорта
Милана Кркобабића, за министра за бригу о селу
Ненада Поповића, за министра без портфеља
Новицу Тончева, за министра без портфеља.
Дачић: Парламент спреман за снажну сарадњу са владом
Председник Скупштине Ивица Дачић изразио је данас задовољство што је био део владе коју је водила Ана Брнабић и нагласио да је поносан на све што је владајућа коалиција урадила у последњих осам година. Дачић је казао да је коалиција СНС и СПС-ЈС урадила велике ствари за заштиту националних и државних интереса, да је ојачала спољнополитичку позицију Србије и допринела стабилизацији економских и политичких прилика. Он је пожелео новом кабинету много успеха и поручио да само уједињена и стабилна Србија може бити јака.
Дачић је рекао да ће Скупштина заједно са премијерком, владом и председником Србије Александром Вучићем дати кључни допринос политичком јединству и стабилности.
- Спремни смо за снажну интеракцију и сарадњу са владом - поручио је Дачић.
Брнабић је рекла да од овог сазива парламента очекује да добије много додатних идеја, као и да чује шта је то што “тишти” грађане на локалу. “Обећавам вам да ћете увек у влади имати неког ко вас слуша, одговара на питања и подноси извештај и о тим појединачим иницијативама. Хвала и биће ми и задовољство да у наредном периоду радим са вама”, рекла је Брнабић.
Дачић позвао посланике да гласају - гласање ће бити јавно
- Сада је 19.22х, гласаћемо у 19.23х. Полагање заклетве биће у 20х - рекао је Дачић: - 230 посланика, односно да је присутна већина и да постоје услови за гласање.
Брнабић: Експозе је амбициозан, али реалан
- Желим да се захвалим свим посланицима. Посебно сам поносна и захвална, јер смо овде у Скупштини данас после много времена чула једну конструктивну расправу - рекла је Ана Брнабић и додала:
- Мислим да ће посло много времена грађани Србије бити поносни на своје посланике. Чула сам неке критике да је експозе амбициозан. Хоћу да кажем да ми никада нисмо били неамбициозни, били смо изузетно амбициозни, али не и нереални.
Јованов: Влада политичког и економског континутитета
Посланик Српске напредне странке Миленко Јованов изјавио је да ће та посланичка група свим срцем подржати избор нове владе и циљеве које је поставила, јер је, каже, то програм који је коалиција "Александар Вучић-за нашу децу" изложила грађанима Србије и добила огромну подршку народа.
Јованов је у Скупштини Србије захвалио мандатарки Ани Брнабић на озбиљном и исцрпном експозео који је поднела посланицима, за разлику од неких ранијих случајева када су експозеи подношени у двадесет минута.
- Какви су били експозеи, такве су биле и владе и резултати - рекао је он.
Јованов каже да се будућој влади не даје "ни 100 секунди”, а не 100 дана, да се министри упознају са конкретним послом, наводећи да су одмах почели страховити напади на сваког од кандидата за министра.
Како је рекао, то показује да неки политичари немају намеру да мењају своје понашање и начин бављења политиком, већ да ће наставити да личним оптужбама замењују чињеницу да немају политику.
- Друга врста критике била је да нова влада, ни скупштина немају легитимитет, иако се легитимитет не одређује саопштењима политичких странака него одлукама народа на слободним изборима”, рекао је Јованов.
Посланик СНС је казао да је важно што је мандатарка нагласила да ће ово бити влада политичког и економског континуитета, не само са претходном владом, него са владом из 2014.године на чијем је челу био Александар Вучић, а која је, како каже, ударила темеље чврсте и стабилне политике која се данас води.
Подсетио је да је та влада после дуго времена вратила човека у центар политичких збивања и која је на мудра начин приступала међународној и регионалној политици, водећи се интересима државе Србије
- У том периоду је почело враћање националног достојанства, нечега што је било давно заборављено и проказано у држави Србији. То је била влада која је почела да мења устаљену причу у регион, да је увек и за све једина крива Србија - рекао је Јованов.
Оценио је да је ова влада већ постигла једну победу, а то је да је по броју жена у влади, што је приметио и Блумберг, и по томе подигла Србију на највиши ниво када је у питању учешће жена у извршној власти.
Јованов је рекао да борба против корупције и криминала мора да буде енергично вођења, да не може и не сме ником да се гледа кроз прсте, јер је то, истакао је, борба за државу Србију.
Он је истакао да је питање КиМ изузетно болна и тешка тема за коју ће нам требати и стрпљења и снаге на унутрашњем и спољном плану.
- Посебно је важно да наставимо борбу за здравље становништва и да се наставе економске реформе, као и да се свих шест циљева оствари - рекао је Јованов.
Настављена расправа, Тончев поднео оставку
Скупштинска расправа настављена је после паузе, констатацијом да је посланик СПС Новица Тончев, који ће у новој влади Србије бити министар без портфеља, поднео оставку. Његово место попуниће први следећи кандидат са листе СПС-а.
Имамовић: Нећемо гласати за владу континуитета
Посланик Уједињена долина-СДА Санџака Енис Имамовић рекао је данас да та посланичка група неће подржати владу, управо зато што је то влада континуитета.
- Ми као континуитет видимо прогон неистомишљеника, гушење грађанских слобода, гушење слободе медија, брутални обрачун са свима који мисле другачије - рекао је Имамовић у Скупштини Србиј-.
Завршен први део расправе, наставак у 15 часова
У Скупштини Србије завршен је први део расправе о избору нове владе и проглашена пауза, а наставак седнице очекује се у 15 часова.
Председник републичког парламента Ивица Дачић је раније данас најавио да ће гласање бити вечерас око 20 часова, после чега ће премијерка и министри положити заклетву.
Током расправе шеф посланичке групе Савеза војвођанских Мађара (СВМ) Балинт Пастор рекао је да ће та странка подржати другу владу Ане Брнабић од које очекују да буде влада континуитета која, како каже, треба да допринесе стабилности друштвених прилика и до тога да држава може да се суочи са здравственим, економским и безбедносним изазовима.
Пастор је рекао да СВМ очекује одлучнији став владе у суочавању са изазовима мигрантске кризе и да ће учинити све да се грађани Србије осећају безбедно што, како је навео, тренутно није случај у свим местима, пре свега, на северу Војводине где је повећано присуство миграната.
Он је казао да је решење у већем присуству полиције на терену, чувању јужне границе Србије и контроли уласка миграната у земљу и њиховог кретања.
- Погођен је читав Севернобачки, Западнобачки и Севернобанатски округ где се мигранти шетају улицама, тероришу локално становништво…Мађарској заједници не смета присуство полиције и војске, ми бисмо волели да буде и веће, да би се грађани осећали безбедније - казао је Пастор.
Изразио је задовољство због формирања Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог и пожелео успех у раду Гордани Чомић која ће водити тај ресор.
Шеф посланичке групе СПАС Марина Рагуш позвала је све у Србији да дају шансу новом парламенту и влади у, како је рекла, тешком времену када се боримо за сваки живот, за то да плате и пензије буду исплаћене на време и када се не може претпоставити шта ће остати од привреде после кризе изазване епидемијом вирусом корона.
- Биће вам теже него у претходном мандату и на почетку кризе. Морам да казем да сте се ви као премијер, председник Србије и владајућа странка изванредно снашли. Јесте грешили, вероватно ћете и грешити, као и сви, али то је нормално, јер смо само људи, нисмо богови - рекла је Рагуш обраћајући се премијерки.
Рагуш је рекла да је на будућој влади велика одговорност и да би добила подршку СПАС-а и да нису добили ресор, јер је , како је истакла, ово тренутак када самољубље, личне и партијске интересе треба ставити по страни и тражити јединство.
Додала је да је листа СПАС кандидовала најбољег за ресор задужен за демографију и бригу о породици и изразила уверење да ће Ратко Дмитровић дати максимум и изнендати резултатима.
Шеф посланичке групе СПС Ђорђе Милићевић је рекао да су грађани на изборима 21. јуна препознали праве вредности и јасно рекли какву Србију желе и истакао да ова влада има огромно поверење и подршку грађана који, додао је, од ње пуно очекују.
- Очекују одговоран и озбиљан однос и не може и не сме да постоји виши интерес и циљ од онога што је интерес грађана - рекао је Милићевић.
Експозе који је на почетку седнице изложила мандатарка за састав нове владе Ана Брнабић оценио је као јасно дефинисан програм и циљеве, који се односе на шест кључних тачака.
Милићевић је истакао да је нова влада реформска влада за тешко време која ће, додао је, успети да одговори на изазове времена.
- Добро је што сте подигли лествицу и поставили нове задатке, јер је то добро за будућност Србије и њених грађана - рекао је Милићевић.
Између осталог, навео је да је важно што је питање Косова и Метохије враћено на дневни ред и додао да је данас свима јасно да нема решења и компромиса без Србије.
Додао је да је један од кључних спољнополитичких циљева Србије пуноправно чланство у ЕУ, али и да настави да јача пријатељске добре односе са Кином, САД, Русијом и бројним другим државама јер је, додао је, пандемија корона вируса, показала да када је тешко можемо да се ослонимо на сопствене ресурсе, али и на традиционално пријатељство са другим државама.
Посланик Бранимир Јовановић истакао да СДПС подржава нову Владу
Посланик Бранимир Јовановић (СДПС) на почетку свог излагања истакао је да ће ова посланичка група подржати нову владу.
- Подразумева се да ћемо гласати за избор нове владе, јер се програм заснива на оним начелима које подржавамно и потребмно је да их сада реализујемо у пракси, а за то имамо добру основу. Србија је сада стабилна држава и нова влада треба да настави утабаном стазом. Највећа очекивања грађана су на економском плану и на нама је да наставимо економске реформе - рекао је Јовановић и додао да Србија и региону заузима прво место по броју страних инвестиција.
Посланицима се обратио Драган Марковић Палма (ЈС)
Лидер Јединствене Србије Драган Марковић Палма истакао је да та странка није тражила министарске функције.
- ЈС није тражила министарске функције, као што нисмо тражили од 2008. године откад смо у колацији са СПС. Ја сам показао да за Србију може да се ради иако се нема фотеља. Никада се није десило да стабилност динара буде у континуитету више од осам година, а то значи да корисници кредита могу слободно узети кредит, да се рата за отплату кредита не повећава него је иста као и пре шест, седам година. То је један од главних разлога зашто гласамо за нову владу. Здравство није победило корону, али се добро носило са њом. Највећа очекивања грађана су на економском плану и на нама је да наставимо реформе. Видимо да се плате повећавају из године у годину. Влада је показала одговорност и успела је да избалансира да запослени имају веће зараде, а да привреда настави нормално да функционише. Ми ћемо гласати за нову владу- истакао је он.
Премијерка Брнабић одговорила Камберију
Након излагања народног посланика Камберија право на реплику искористила је премијерка Ана Брнабић.
- Разумем да сте ви изабрали да се бавите политиканством и да говорите о политичким флоскулама. Ипак, ја мислим да би и за Албанце и Србе било боље да овде наставимо да говоримо о квалитету живота. Такође мислим да би било много боље да се не враћамо у прошлост - рекла је Ана Брнабић и истакла да у Скупштини нема дискриминације.
Она је нагласила да је захваљујући председнику Вучићу дошло до нормализације односа са Албанијом и да је управо он први позвао на историјско помирење Срба и Албанаца.
- О том човеку ви причате на тај начин на који причате. То показује да вас не занима квалитет живота Албанаца на југу Србије. То је човек који је покренуо интерни дијалог, за шта су га многи овде радикални, као што сте и ви радикални, оптужили за издају.
Премијерка је истакла да је увек за дијалог, али је проблем што Камбери не жели дијалог, већ да се бави политиканством.
Први излаже Шаип Камбери (СДА)
Први у Скупштини након експозеа, излагао је Шаип Камбери (Уједињена Долина- СДА Санџака), представник Албанаца са југа Србије. Он је на почетку рекао да је дискриминисан, а затим негативно говорио о кандидатима за чланове нове Владе.
Након његовог излагања посланици Миленко Јованов и Владимир Ђукановић су упозорили на повреду пословника.
Ана Брнабић завршила представљање експозеа, посланици расправљају о кандидатима
Након што је мандатарка Ана Брнабић завршила излагање експозеа, посланичке групе добиле су реч да се изјасне о представљеном плану и програму, као и о кандидатима за будући сазив Владе Србије.
Председник Народне Скупштине Ивица Дачић обавестио је јавност да ће се према прорачунима полагање заклетве будућих министара одржати у 20 часова.
Избори 2020. године
- Поштовани посланици, на изборима 2020. године листа Александар Вучић "За нашу децу" освојила је највећи број гласова грађана и велико поверење које се не сме изневерити. Ми ћемо наставити да водимо оно што ја зовем политиком активног убрзавања, проширујемо и побољшавамо односе са свим осталим политичким партнерима и земљама. Зато ћемо даље темељно радити на регионалној сарадњи, на имплементацији иницијативе "Мини Шенген", а поред тога Влада Србије наставиће да ради и остварује интерес на статус Срба и Срба у региону на све права призната међународним правом за све наше грађане широм земље и региона - рекла је Ана Брнабић.
- Република Србија спремна је да одбрани своју државу на чему ће наставити да инвестира и ради, напорно, како би имала много више успеха јер ми морамо да чувамо мир и то по сваку цену. Мир и стабилност је сведок свега што смо створили, они ће даље јачати нашу земљу - додала је Ана Брнабић.
- Поштовани чланови Владе, и мог тима, ми морамо да наставимо да градимо нове путеве, да имамо нове циљеве, да регулишемо школе, здравствену заштиту, како доћи до ње из било ког дела Србије... Какве су плате и пензије... Заиста морамо да водимо рачуна како свуда у свету наши грађани заиста живе - рекла је Брабић.
- Ми смо ту због наших грађана, ми слушимо њима, не смемо бити заузети за њихове проблеме и потребе. Ова Влада мора да настави да гради од Србије победника, јер тек сада стварамо победе у различитим сферама пословања - додала је премијерка.
- Уколико данас добијемо вашу подршку, ми ћемо имати 21 министарство на које смо јако поносни, а остале грађане, чланове Скупштине позивам да прате рад министарства како би видели да ли су грађани задовољни својом одлуком, оним што су нам поручили, а то је да радимо енергичније и боље - рекла је Ана Брнабић.
Премијерка је народним посланицима за потпредседнике Владе предложила следеће кандидате:
Премијерка Ана Брнабић захвалила се грађанима Србије, посланицима, председнику Србије и народу на поверењу.
- Не заборавите да смо одговорни Скупштини и да су они ти за које ми радимо, ми смо земља модерног образовања и инфраструктуре, земља победник, земља перспективе и за то свако од нас мора да да и да сваки дан ради за наш народ и нашу Србију. Живела Србија! -поручила је Ана Брнабић за крај говора.
Заштита животне средине
- Захваљујући свему ономе што се дешавало од 2014. године па до данас, ми морамо да водимо рачуна о заштити животне средине, улагања и заштита су јако важна за овај ресор, ми морамо најмање 320 пречишћивача за прерађивање отпадних вода. То су велика улагања, велике инвестиције, али ми морамо да дамо све од себе да смањимо депоније и сметлишта, морамо да решимо ово питање јер нема квалитетног живота ако се ово питање не реши. Ово су инвестиције које су јако скупе, али ми ово сада морамо да урадимо. Што се енергије тиче, овај сектор је кључан за све оно што морамо и што треба одрадити. Радимо на проширењу свих сметлишта, трудимо се да повећавамо и стимулишемо енергетску сфикасност и цени енергије у Србији, започели смо изградњу за обнову на електрани "Никола Тесла" - рекла је премијерка Ана Брнабић.
- Овај пројекат има велики потенцијал, а наш циљ је да форимирамо стратешком партнерство која ће у Србији покренути производњу електричних батерија, или хибридних електричних летећих аутомобила и зато на овоме морамо на овоме да радимо - додаје она.
- Додатни потенцијал је тад да када склопимо уговоре са потенцијалним косрисницима, тада ће кренути прави развитак на овим пољима. Ово ће бити важно не само због помоћи у буџету, већ и на пољу социјалне политике - наводи Ана Брнабић.
"Огроман потенцијал туризма"
- Наши људи остају у Србији, то је знак да туризам напредује, остају да летују и зимују у нашој земљи и нашим прелепим дестинацијама - истакла је премијерка Ана Брнабић.
Јасни циљеви нове Владе
"Сваки министар ће у свом ресору имати своје приоритете"
У експозеу пред посланицима, нагласила је да је неопходно да се гради даље на постигнутим резултатима, а свако од министара ће, у свом ресору, имати своје приоритете, док ће влада имати основне правце деловања. Брнабић је истакла је да је први циљ борба против вируса Ковид 19 и јачања нашег здравства.
Други приоритет је очување виталних интереса српског народа на Косову и Метохији.
Трећи циљ је, како је подвукла, борба против организованог криминала и свеобухватни рат против мафије, док је четврти приоритет очување независности и самосталног одлучивања Србије.
Затим, пети приоритет новој влади су владавина права и убрзање реформи на нашем европском путу, а шести даље економско јачање Србије. Указала је да је као премијер Србије 2014. године, Александар Вучић започео трансформацију наше земље.
- До 2017, када сам као мандатар представљала програм за рад Владе, ова прва (и најтежа) фаза трансформације је већ дала очигледне резултате. Србија је постигла финансијску и макроекономску стабилност, значајно је смањена незапосленост (на 13 одсто), почео је да се види опоравак економије (раст у 2016. је био 3,3 одсто) - подсетила је она.
Брнабић је навела да је Србија значајно побољшала услове пословања што се видело кроз скок на Дуинг Бизнис листи Светске банке и по томе што су стране директне инвестиције у Србији 2017. већ достигле 2,6 милијарди евра.
"Модернизација и реконструкција Србије"
- Ова Влада мора да ради много брже и много квалитетније! Грађани Србије још увек нису осетили шта значи успех Србије и каква је ситуација и шта су политичари учинили. Да ли њихова деца имају како да оду до школе, да ли су им путеви сређени, да ли могу брзо да оду до лекара, да ли имају довољно пара у новчанику, каква су им села и да ли њихова деца имају интернет - истакла је Ана Брнабић.
- Градимо коридоре, ауто-путеве, болнице, ускоро завршавамо и брзе саобраћајнице, започели смо радове на брзој прузи Београд-Нови Сад, гради се Фрушкогорски коридор... Све је то важно за наше грађане! Издвајамо средства за обилазнице са новим мостовима, 2023. године почиње изградња пута вожд Карађорђе. Настављамо реконструкцију и модернизацију железничке мреже, почињемо реконструкцију барске пруге, биће готова документација за диспичарски центар који ће управљати целокупном железницом - истакла је Брабић.
- Програм "2025." биће звезда водиља о нашем раду када говоримо о квалитетним пројектима, морамо да повећамо продуктивност нашој фирми, ми сада растемо 1.1 одсто годишње, а да би порасли за 1 поен више, и продуктивност се мора повећати дупло. Стварамо стратегију развоја и за ове области, све стратегије имају идентичне проблеме, али ми радимо на њиховом решењу, стимулишемо предузетништво - рекла је Ана Брнабић.
Говорећи о пројектима који су обавеза нове владе, она је указала програм "Србија 2025".
- То је програм конкретних области и листа конкретних пројеката вредних близу 14 милијарди евра на којима ће Влада радити како би до краја 2025. године стигли до зацртаног циља: 900 евра просечне плате у Србији и између 430 и 440 евра просечне пензије. То су пројекти који ће у сваком смислу значити много бољи квалитет живота за све наше грађане - рекла је Брнабић, а потом навела све инфраструктурне пројкте на којима се ради.
- Србија ће први пут у свету имати јединствен систем просвете како би адекватно одговорила на све услове и потребе наше земље. Важно је да уведемо дуално образовање. У претходном мандату смо се интензивно бавили овим питањем, изменили смо уредбе како би људи из дијаспоре могли да се врате у Србију и укључе се у српско друштво - рекла је Ана Брнабић.
- Поред путева које смо изградили и које градимо, важно је да градимо и дигиталне путеве. У 21. веку, интернет је људско право, као струја и вода, зато свима морамо обезбедити једнаке шансе за образовање, за учење, за напредак и развитак. Како би стимулисали предузетништво, ми смо 2018. године увели помоћ за све оне који желе да сами отворе своје фирме, или старијима који су на бироу који не могу да нађу посао, за те олакшице пријавио се велики број људи. Ми зато сада у овом сегменту заузимамо веома високо место у односу на друге земље. Ми само морамо да се трудимо да у сарадњи са омладинским заједницама радимо на пружању и унапређењу младим људима прилику да се остваре као предузетници. Омладинско предузетништво заиста је много важно у нашој земљи - истакла је премијерка Ана Брнабић.
- Старт-ап предузећа такође су јако битна, ми ћемо зато наставити да радимо на њима зато што је наш циљ да 2025. године отворимо што више старт-ап фирми и да се њихов рад повећа - додала је премијерка.
- Морамо да наставимо да улажемо у истраживање и развој, то смо већ почели, али и у овој влади морамо да наставимо да радимо - наглашава Ана Брнабић.
- У моменту корона кризе, ми смо наставили да извозимо и сировине и производе те смо помогли свима у нашем региону. Наша пољопривреда мора да буде одрживија, отпорна на непогоде... Уложили смо и улажемо у системе за наводњавање, када смо почели да се бавимо пољопривредом само 2 осто пољопривредних површина било је прекривено системом за наводњавање - рекла је Брнабић.
- Отворили смо 2017. фонд ЕУ за подршку пољопривреде, али оно што је најважније, то је нови задатак на који морамо да стваимо много више фокуса и пажње, а то је да радимо много више на сектор прехрамбени сектор и пољопривредни сектор - рекла је премијерка Ана Бранабић.
Брнабић је рекла и да су плате здрватствених радника приоритет.
- До 2013. године, плате у здравству су биле срамно мале. Плата доктора специјалисте износила је 67,540 динара, док је плата медицинске сестре износила свега 32,454 динара. До 2020. године, успели смо да плате доктора специјалиста повећамо 57 одсто, а плате медицинских сестара 67 одсто. И ово је далеко од доброг и довољног, али је много боље него што је било - рекла је она у свом експозеу.
Говорећи о политичким изазовима, Брнабић је пре свега навела Косово.
- Ова Влада ће имате огромне политичке изазове и овде пре свега мислим на наше односе са Приштином, наставак дијалога о нормализацији и проблеме у успостављању Заједнице српских општина од које, да будем сасвим јасна, ми нећемо одустати. Ми држимо нашу реч, ми стојимо иза нашег потписа, и то очекујемо и од других како би у доброј вери наставили даље разговоре - навела је она, и додала да ће приоритети бити наставак вођења преговора, унапређење економског развоја и услова живота српског становништва на КиМ и подршка повратку интерно расељених лица - наводи Ана Брнабић.
Како је додала, у овој борби, безбедносне службе се морају посебно бавити безбедношћу председника Србије Александра Вучића, који је, како је рекла, објавио и покренуо рат против ове мафије.
- Сведочимо сваки дан најмонструознијим и најбезобзирнијим нападима на њега и његову породицу само и искључиво са једним циљем: да га дехуманизују и криминализују до те мере да сваки напад на њега - вербални или физички - постане очекиван и разумљив - навела је Брнабић.
Рекла је и да је приритет борба против мафије, "која је помислила да је јача од државе и да може да управља овом државом".
- Наш посао је да покажемо да је држава увек јача, да са институцијама нема играња, да се никакве везе између представника институција и криминалаца неће толерисати и да од њих нико неће бити заштићен.
"Србија мора да напредује и буде бржа"
- Пред нама су тешки дани и тешка зима и још једна тешка година у којој ћемо морати да наставимо ову борбу. Очекујемо да ће свет тек 2022. године моћи да се врати у некакву нормалност, а да ће се у економском смислу свет од ове кризе опоравити тек 2029. године с тим што ће тада однос снага у свету вероватно бити много другачији. У свему томе, Србија мора да настави да напредује и мора да напредује још брже - рекла је Брнабић.
Шест циљева нове Владе
Брнабић је нагласила да ће свако од министара у свом ресору имати своје приоритете, али да ће Влада имати основне правце деловања, конкретно шест циљева о којима ћемо посебно водити рачуна.
- То су: борба против вируса COVID-19 и јачање нашег здравства, очување виталних интереса српског народа на Косову и Метохији, борба против организованог криминала и свеобухватни рат против мафије, очување независности и самосталног одлучивања Србије, владавина права и убрзање реформи на нашем европском путу, и даље економско јачање Србије - рекла је премијерка.
Брнабић почела да излаже експозе
- Поштовани председниче Народне скупштине, поштовани народни посланици, поштовани грађани и грађанке Србије. Други пут у животу имам част и задовољство да представим план и програм Владе и тражим подршку за овај програм како бисмо наставили наш рад и како бисмо утицали на бољи положај свих грађана Републике Србије. Србија је много другачија него те 2017. године и фундаментално другачија него те 2014. године. Србија је данас доста другачија земља него те 2017. године, ако могу тако да кажем, Србија је престала да буде земља која ниже историјске поразе и постала је земља која побеђује. Почели смо да верујемо у себе, своје капацитете и успех и престали смо да тражимо изговоре за сопствене неуспехе. Почели смо да радимо, а престали смо да кукамо. На међународном плану Србија је постала земља која се поштује и уважава. Земља која води самосталну и независну политику. Постали смо поуздан партнер за разговор, а не земља пред коју се постављају ултиматуми. Србија је стабилна економски, а незапосленост је на рекордном ниском нивоу од 7,3 одсто, земља у којој је просечна плата више од 500 евра и земља у којој се плате и пензије континуинирано увећавају. Земља која је ушла у период стабилног раста, чија је стопа највећа у овом делу Европе, а ове године највећа и у читавој Европи. Ово све треба да буде на понос свим грађанима, јер смо ово урадили заједно - рекла је Брнабић.
- Мењали смо сваког дана наше навике и размишљања како би наше друштво у целини било успешније. Све што смо урадили за све ове године било је све само не лако. Као председник Владе те 2014. године Александар Вучић је започео трансформацију наше земље, а када сам 2017. године представљала програм Владе, прва и најтежа фаза трансформације већ је дала резултате. Постигли смо тада финансијску и макроекономску стабилност, значајно је смањена незапосленост, почео је да се види опоравак економије, побољшани су услови пословања, а већ су стране директне инвестиције дошле на рекордних 2,6 милијарде евра. Решили смо нека од тешких питања које су деценијама озбиљно угрожавале наш буџет, као што су Железара Смедерево и Рударско-топионичарски басен Бор. Србија је постала кредибилан партнер и политички и економски. Зато сам тада, те 2017. године била јасна, та Влада била је влада континуитета са економском, унутрашњом и спољном политиком коју је Александар Вучић поставио 2014. године и имала је задатак да крене у другу фазу трансформације нашег друштва и економије. Та трансформација била је неопходна како би смо јачали наше друштво, а то је свеопшта дигитализација привреде, образовања и јавне управе. Данас могу да кажем да смо постигли много у свим областима, успели смо да започнемо ту важну трансформацију друштва и економије засновану на знању и иновацијама. Остварили смо много динамичнији раст БДП-а, од 2016. до 2020. године укупно је порастао за 14, 8 одсто. У четвртом кварталу 2019. године и првом кварталу 2020. године Србија је оставарила највиши квартални раст у Европи, а у другом кварталу суочени са кризом узрокованом коронавирусом оставарили смо најмањи привредни пад у Европи и ове године ћемо бити земља са најбољим економским резултатима у читавој Европи. Стопа незапослености је у периоду од 2016. и 2020. године опала за више од 6 одсто, а регистрована запосленост је порасла за око 10 одсто, што значи да смо створили око 200.000 радних места. Просечна зарада је виша за 34 одсто, а минимална зарада је повећана за 52 одсто у односу на 2016. годину. Кредитни рејтинг је повећан са BB- на BB и сада смо на корак од инвестиционог рејтинга. Учешће јавног дуга у БДП-у је додатно спуштена са 67,8 посто крајем 2016. године на 48,4 посто почетком 2020. године - рекла је Брнабић.
Почела седница
Заседање парламента отворио је Ивица Дачић. Како је саопштио, седници присуствује 206 посланика.
Дачић дочекао Брнабић испред Скупштине
Председник Скупштине Србије Ивица Дачић испред тог здања дочекао је мандатарку за састав владе Ану Брнабић која ће данас пред посланицима представити свој експозе.
Седница је заказана за 10 часова, а очекује се, према незваничним информацијама, да ће посланици о новој влади гласати данас, након чега ће министри положити заклетву.