"ПОКАЗАЛИ СТЕ КАКО ТО ТРЕБА РАДИТИ И МОЖЕТЕ БИТИ ПРИМЕР ДРУГИМА" Аустријски политичар са највишим похвалама о Србији
Србија, према речима Норберта Хофера, може да служи као пример другима
Лидер Слободарске партије Аустрије (ФПО) и трећи председник аустријског парламента Норберт Хофер је оценио да се Аустрија, у набавци вакцина против корона вируса, превише ослонила на ЕУ, и нагласио да је Србија показала како то треба радити.
"НАД СРБИМА ЈЕ ПОЧИЊЕН ГЕНОЦИД" Пред Народном скупштином резолуција о геноциду над Србима
ПРЕМИЈЕРКА БРНАБИЋ ПРЕДСТАВЉАЋЕ СРБИЈУ У БРИСЕЛУ: Борељ позива лидере Западног Балкана на радну вечеру
ВУЧИЋ ПОЗВАН У БРИСЕЛ! Борељ: "Постоје проблеми везани за Западни Балкан..."
- Протеклих годину дана могли смо да видимо да је довољан само један вирус да се читава земље избаци из колосека. Сумњам да је корона вирус последња пандемија са којом ћемо се суочити. Морамо, због тога, учинити све да се припремимо за будуће пандемије. У економији су нам потребна предузећа са већом стопом сопственог капитала, у здравству морамо проширити капацитете. Укупно гледано Аустрија мора као земља бити независнија. Морамо осигурати да Аустрија буде независна и у области енергије и намирница, како не би били зависни од глобалног ланца снабдевања - објаснио је он.
Хофер је истакао да у набавци вакцина не смеју постојати геостратешка размишљања.
- Питање не сме бити ко је развио вакцину, већ само дали је делотворна и безбедна. ФПО је била прва странка у Аустрији која се заложила за укључење руске вакцине Спутњик В и стратегију вакцинације. Доскорашњи министар здравља Рудолф Аншобер је то тада одбио. Нешто касније је немачка канцеларка Ангела Меркел најавила да треба употребити Спутњик В чим добије одобрење Европске агенције за лекове (ЕМА). Од тог тренутка је ођедном и аустријски канцелар био за Спутњик В - рекао је он.
Упитан да ли је Аустрија могла много раније, као Мађарска, самостално да набавља вакцине и узме у обзир руску и кинеску, Хофер је казао да се Аустрија ослонила на снагу ЕУ.
- То је, накнадно посматрано, била грешка. Било је, међутим, довољно времена да се благовремено са земљама изван ЕУ ступи у контакт у циљу обезбеђивања додатних испорука. То је аустријска влада пропустила и уместо тога се држала стриктно процеса набавке ЕУ - рекао је он.
Србија, према његовим речима у вакцинисању против корона вируса је засигурно добар пример како је једна земља без помоћи ЕУ успела свом становништву да обезбеди максималну заштиту.
- Као грађанина Аустрије чини ме тужним када морам да гледам како све оне земље, које нису чланице ЕУ, значајније боље напредују у набавци вакцина. Израел, Србија или Велика Британија су далеко испред држава ЕУ, што јасно показује како је када се превише ослањате на Унију. У Србији, према мојим сазнањима, може чак и да се бира вакцина. Лоше управљање ЕУ и аустријске владе овом кризом је многе моје сународнике навело да буду вакцина-туристи - додао је он.
Хофер, говорећи о мерама у борби против пандемије, каже да је само једно закључавање било делотворно у Аустрији, а то је било прво.
- Тада је све било пусто, грађани су остајали код куће. Закључавање се од тада ''офуцало''. Грађани су због забране изласка и затварања гастрономије потиснути из јавног простора. Последице су да су се грађани сретали у приватном окружењу и то без мера предострожности. Око 60 одсто свих инфекција догађа се у приватном окружењу. То је доказано трасирањем контаката. И поред тога влада није била спремна да напусти погрешан пут закључавања, а привреда је тешко погођена тим мерама - казао је он.
Указао је да је сваки дан закључавања нанео земљи велику штету.
- Пре свега у гастрономији, туризму и култури можемо очекивати велики талас стечаја. Национална банка Аустрије дошла је, симулацијом, до закључка да ће 10 одсто свих аустријских предузећа ове и идуће године отићи у стечај. У нормалним околностима то је свега око један одсто - каже он.
Хофер истиче да влада мора осигурати да не дође до повећања пореза, јер нити грађани, а ни привреда неће бити у стању да савладају даља оптерећења.
Захтева и смањење пореза на запослене и намете за предузећа.
Такође предлаже и да се сваком држављанину Аустрије, од бебе до пензионера, да по хиљаду евра у облику бона.
- Тиме може плаћати робу или услуге предузећима која у Аустрији плаћају порез. На тај начин би ставили у обрт свеж новац. Даља мера за јачање аустријске привреде је и повећане инвестиције у инфраструктуру, у пругу, путеве и брзи интернет. Такође држава мора и смањити скупу бирократију - предлаже Хофер.