Србија и догађаји који су обележили 2024. годину, један моменат ће заувек остати у тужном сећању: Нова влада, посете највећих светских званичника, али и велика трагедија која нас је обојила у црно
Бурна политичка година иза нас.
Србија ће памтити 2024. годину као изузетно турбулентну. Година за нама стартовала је завршеним изборним циклусом и сва је прилика била да Србија уплови у мирније воде. Конституисан је нови парламент, изабрана нова Влада Србије. Међутим, уз бурне геополитичке прилике, на које ни једна земља није могла да остане имуна, Србија је морала да се суочава и са неколико изненадних изазова, попут бројних једностраних потеза Приштине, дипломатске борбе у УН против усвајања Резолуције о Сребреници, али и пада надстрешнице у Новом Саду, трагичног догађаја који је обликовао политичку и друштвену климу на самом крају године.
Упркос свим турбуленцијама, Србија је на међународном плану значајно учврстила своју позицију, о чему говори списак државника који је ове године посетио нашу земљу - Си Ђинпинг, Емануел Макрон, Реџеп Тајип Ердоган, Урсула фон дер Лајен, Олаф Шолц... Уз већ остварене контакте наших највиших званичника са новоизабраним председником Доналдом Трампом и многобројне разговоре на међународним форумима, Србија је у светској арени успела да увећа круг својих пријатеља и остане доследна у вођењу независне, суверене и самосталне политике.
Јануар
План Србија 2027.
Председник Србије Александар Вучић представио је план Србија 2027. и поручио да наша држава иде у будућност, најавио развој општина, раст животног стандарда, улагање у путеве, пруге, изградњу вртића, школа, обнову породилишта...
Фебруар
Приштина укинула динар
Приштина је донела одлуку да укине динар као средство плаћања на територији КиМ, а тим поводом је председник Србије Александар Вучић држао говор на седници СБ УН када је поручио да су тим потезом Приштине створени неподношљиви услови за Србе у јужној српској покрајини.
Март
Брнабићева на челу парламента
Председништво СНС у марту је донело одлуку да се иде на нове београдске изборе. Истог месеца је и Ана Брнабић изабрана за председницу Народне скупштине Србије, док је Милош Вучевић изабран за мандатара за састав нове Владе Србије.
Април
Договор о "рафалима"
Београдски избори расписани су за 2. јун. Такође у априлу, шеф државе се у Паризу састао са председником Француске Емануелом Макроном, а тада је, између осталог, договорена и набавка "рафала". Председник Вучић је на седници савета безбедности УН указао на агресију приштинских власти над српским становништвом на КиМ и њиховом имовином и раскринкао све дезинформације Приштине.
Мај
Нова Влада, Си Ђинпинг и резолуција о Сребреници
Србија је добила нову Владу коју чини 31 министар. У мају је Србију посетио и педседник Кине Си Ђинпинг, а током посете потписано је 30 важних споразума између Србије и Кине. Овог месеца је на Генералној скупштини УН усвојена срамна Резолуција о Сребреници, упркос свим дипломатским напорима српске делегацијена челу са председником Вучићем.
Јун
Београдски избори и Свесрпски сабор
На одржаним београдским и локалним изборима СНС је однела убедљиву победу . У јуну је одржан и први Свесрпски сабор Србије и Републике Српске.
Јул
Шолц у Београду
Немачки канцелар Олаф Шолц допутовао је у Београд и учествовао на Самиту о стратешким сировинама, на којем је потписан Меморандум о разумевању између ЕУ и Србије о стратешком партнерству о одрживим сировинама, ланцима производње батерија и електричним возилима.
Август
Макрон и "рафали"
У августу је у дводневној посети Србији боравио француски председник Емануел Макрон, током које је потписан уговор са француском куповина 12 "рафала", моћних борбених авиона.
Септембар
Вучић у Подрињу са грађанима
Председник Србије на неколико дана преселио је своју канцеларију у Подриње, како би са мештанима разговарао о литијуму.
После новог таласа терора Приштине, Србија је објавила свој одговор у пет тачака.
Октобар
Едоган и Фон дер Лајен
У дводневној посети нашој земљи боравио је турски председник Реџеп Тајип Ердоган, током које је потписано 11 споразума између Србије и Турске. Истог месеца у дводневној посети Србији боравила је и председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен.
Новембар
Пад надстрешнице у Новом Саду
Страшна трагедија догодила се 1. новембра када је у паду надстрешнице на улазу у Железничку станицу у Новом Саду живот изгубило 15 људи, док је двоје тешко повређено. Поднете су оставке, а уследила су и хапшења. Истовремено почели су да се организују улични протести.
Децембар
Мера државе намењена младима
Почетком децембра премијеру Милошу Вучевићу уручена је застава Експа, а последњи месец у години обележиле су и мере државе намењене младима за куповину првог стана.
Извор: Србија Данас/Курир