Србија позива земље ЕУ да преиспитају одлуку о признању Косова: Каталонија је пример да су погрешили
Београд упућује писмо
Београд ће позвати 22 државе чланице Европске уније да преиспитају одлуку о признавању једнострано проглашене независности Косова, јер је Каталонија очигледан пример да су погрешили.
СМРТОНОСНИ ОТРОВИ НАТО бомбардовања: Зрачење 8 хиљада пута веће од дозвољеног у ОВИМ деловима Србије
Ђурић: Да ли је Србија држава нижег реда јер није у ЕУ? Да ли за Србе у свему важе друга правила?
То ће, према нашим информацијама, бити један од кључних делова писма које ће председник Александар Вучић и Влада Србије упутити Европској унији и њеним чланицама, а након шокантне поруке из Брисела да су Каталонија и КиМ неупоредиви јер Србија, за разлику од Шпаније, није у ЕУ.
У писму, које ће бриселским званичницима лично уручити премијерка Ана Брнабић у седишту ЕУ 10. и 11. октобра, биће наведено и конкретно питање: Да ли систем међународног права важи искључиво за земље Уније или за све?
Формирана је и посебна радна група, у којој ће, осим Николе Селаковића, генералног секретара председника, и Марка Ђурића, директора Канцеларије за КиМ, бити и стручњаци из ресорних министарстава, пре свега Министарства спољних послова, како би се дошло до одмереног и јединственог текста, који "удара" у суштину проблема.
Данас састанак у Унеску: Захтева за чланство Приштине нема на дневном реду
Како сазнајемо, у обраћању врху ЕУ и земљама чланицама такође ће бити наведено да је Београд упозоравао да се признавањем КиМ стварају услови за домино-ефекат сепаратистичких преседана, не само у Европи, већ у целом свету.
Читава ова дипломатска акција, како сазнајемо, биће веома пажљиво изведена како ни на који начин не би повредила Шпанце, који су предводници квинте ЕУ која не признаје Косово (ту су још и Грчка, Словачка, Кипар и Румунија).
У српском државном врху не гаје илузије да ће земље ЕУ које су признале Косово одговорити на позив Београда и повући признавања, јер је наша земља бомбардована да би се отео КиМ, али Србија није могла да прећути нонсенс по којем међународно право важи само за "одабране".
Они кад греше, греше до краја
Пат-позиција у коју се заплео Брисел, истурајући портпарола Европске комисије да одбрани неодбрањиво, последица је отварања Пандорине кутије на Косову, сматра шеф дипломатије Ивица Дачић. Он не очекује од земаља ЕУ да, после догађаја у Каталонији, кажу да су погрешили.
- Они кад греше, греше до краја. У супротном, морали би да пљуну сами на себе. Па, они су нас бомбардовали због Косова. Тако нешто евентуално може да каже Доналд Трамп за бившу америчку политику.
Он сматра да је на примеру Косова послата порука да су могући једнострани потези и да све зависи од наклоности великих сила.
Дачић поручује и да су они који су признали једнострано проглашену независност Косова желели слабу Србију на Балкану, али да им то неће поћи за руком.
Потпредседник Центра за спољну политику Драган Ђукановић, такође, не очекује да Брисел значајније разјасни став о Каталонији и Косову. Он додаје да је чудно што је ЕК заузела тако тврде позиције, с обзиром на чињеницу да пет држава ЕУ није признало КиМ и да се инсистира на статусној неутралности кад је реч о Косову.
- ЕУ ће наставити да подржава дијалог Београда и Приштине који ће се одвијати на највишем нивоу. Такође, захтева за признавање независности Косова неће бити, а има пуно простора да се нормализују односи, а да се не пређе та граница. Очекујем и да Србија чврсто остане на путу ЕУ - рекао је Дачић.
Право за чланице и нечланице ЕУ
Не очекујем да ће Брисел реаговати на најављени званични допис Србије, али наша је дужност да бранимо интересе своје земље - изјавио је председник Александар Вучић. - Било би у реду да кажу "у реду Србијо, огрешили смо се о вас, и 1999. и 2004. и 2008, али се то неће догодити. Због њихове нечисте савести принуђени смо да слушамо којешта, док Албанци могу да раде и причају шта им падне на памет, јер имају моћне заштитнике. Србију нико не штити.
Осврћући се на образложење ЕК, Вучић је поновио да није чуо да се међународно право примењује на чланице ЕУ и на нечланице, нити да постоји било која резолуција УН која спомиње могућност сецесије КиМ.