СРБИЈА ВОДИ ОДЛУЧНУ БОРБУ: Одржана премијера филма "Косово-моменат у цивилизацији" у Паризу
Од 1990. године до данас на подручју КиМ уништено више од 150 цркава и манастира
У Српском културном центру у Паризу вечерас је одржана премијера филма "Косово-моменат у цивилизацији", а директор канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић је поручио да је српска борба за КиМ планетарног карактера и да је ово остварење важан допринос за очување истине о томе чије је Косово.
- Филм говори о културној и духовној бастини која треба да буде приказана европској и светској публици и ово је важан допринос за очување истине о томе чије је Косово, и да је историја и култура на КиМ српска - истакао је Ђурић.
Ђурић је навео и да је важно да путем филма, интернета, друштвених мрежа и свих других видова комуникације прича о српској баштини доспе до што више људи.
Одржана премијера "Косово-моменат у цивилизацији"
Указао је и на значај премијере филма у Паризу, седишту Унеска, организацији где Србија води одлучну борбу да заштити свој статус и своје светиње, цркве и манастире.
- Овде се води борба за подршку оних који одлучују, а они који одлучују треба да буду информисани и овај филм је сјајан начин за то - каже Ђурић.
Он је додао да се борба Србије огледа у томе да што више људи из академских, дипломатских и интелектуалних заједница у Француској и другим земљама света види истину о нашим светињама како би допринели формулисању ставова значајних друштвених група и земаља које утичу на могућности Србије да сачува своје светиње.
- Наш посао је да пред сваког од њих изнесемо чињенице, а они треба да донесу свој суд према савести. За људе који се воде по савести, историји и поштењу нема дилеме да су светиње на КиМ хришћанске, православне, српске - закључио је Ђурић.
Редитељ филма Борис Малагурски каже да је идеја филма да се прикаже угроженсот, али и лепота српске баштине на КиМ.
- Филм је снимљен са циљем да се прича о манастирима представи кроз личну причу водитеља Стефана Поповића који је аустралијски водитељ, али је одрастао на Косову и тамо је провео детињство. Сценарио је писао Милош Нинковић, а овај документарни филм није класична форма документараца већ је испричан тако да буде пријемчив свима, младима и старима - рекао је Малагурски.
Истиче, да је од 1990. године до данас на подручју КиМ уништено више од 150 цркава и манастира и да то треба да изазове реакцију у свету као што је изазива рушење културне баштине у на пример, Ираку.
Албанци траже хапшење Малагурског: Ово је његов одговор на провокације који ће их разбеснети
- Желимо да мотивишемо светску јавност да се више бави овом темом, да се види да се на територији КиМ угрожава наше наслеђе и вредносне поруке које манастири носе. Важно је видети да се у случају поништавања наше прошлости у великој мери угрожава и будућност цивилизације - рекао је Малагурски.
Многобројни представници дипломатских, културних и интелектуалних кругова дошли су да виде филм који приказује српску културну баштину на Косову и Метохији као део шире кампање Србије против чланства Косова у Унеску.
Канцеларија за КиМ пројектно је подржала снимање овог филма.