Стефановић са женским НВО о сузбијању насиља у породици: Пооштравање санкција једно од решења
Како су саопштили организатори састанка - Женска платформа за развој Србије и УН Women, Стефановић је поручио да је пооштравање санкција једно од решења
Борба против насиља у породици мора да се одвија у сарадњи свих надлежних инсистуција уз поштравање казнене политике, закључак је данашњег хитног састанка Министра унутрашњих послова Небојше Стефановића са представницима женских невладиних организација поводом учесталог насиља над женама.
Преиспитују се казне за насиље у породици: Кубуровић најављује неопходне измене!
Како су саопштили организатори састанка - Женска платформа за развој Србије и УН Women, Стефановић је поручио да је пооштравање санкција једно од решења, као и заједничка сарадња институција и женских организација. Он је напоменуо да проблем насиља у породици годинама постоји у Србији и нагласио да је само ове године убијено 19 жена.
Биљана Степанов, директорка Центра за подршку женама, сложила се са министром да је координација и сарадња свих институција, посебно Тужилаштва, полиције и центара за социјални рад кљуцна.
- Само заједно можемо да се боримо и решимо овај проблем - рекла је она и позвала и на што хитније доношење новог Закона о социјалној заштити.
Шефица Канцеларије УН Women у Србији Милана Рикановић упозорила је да два убиства жена у претходних недељу дана показују да добри закони нису довољни, да подизање свести мора да се интензивира и да ми сви заједно морамо да унапредимо борбу против насиља над женама.
- Нема брзих и нема лаких решења али би сви требало да размислимо у своје лично име и испред својих институција на који нацин можемо да решимо овај проблем - нагласила је Рикановић.
Саветница председнице Координационог тела за родну равноправност Бранка Драшковић је подсетила да Србија и даље нема национални СОС телефон који би радио 24 сата седам дана у недељи.
- Координационо тело је покренуло тај процес и изборили смо се да се усвоји Правилник, а следеће недеље ћемо се састати са представницима цивилног сектора како бисмо представили даље кораке - рекла је Драшковић.
Уз подршку УН Women, Координационо тело Владе Србије за родну равноправност јуче је обезбедило 60 "система паник тастер" који би требало да буду постављени у центре за социјални рад ради сузбијања насиља.
Канцеларија УН Women је такође најавила уводење "Фемицид ривјуа" који ће бити саставни део процедуре да се утврди улога и одговорност надлежних након сваког случаја фемицида.