Сурова КИНЕСКА ОСВЕТА за бомбардовање амбасаде у Београду: Оборени авиони и масакр палицама
Највећа мистерија рата у Југославији
Бомбардовање амбасаде Кине у Београду један је од најзагонетнијих догађаја који се десио током бомбардовања 1999. године.
Тачи молио папу да призна лажну државу, али једна СИЛА обуздава Свету столицу
Уништење амбасаде Народне Републике Кине још је једна од главних препрека у нормализацији односа између Пекинга и Вашингтона.
Пекинг очекује званична извињења и компензацију породицама погинулих у згради амбасаде, а Вашингтон се позива на војни карактер циља, као и на грешку у картама која је довела до дипломатског неспоразума.
Реч је о случају који се догодио 7. маја 1999. за време интензивног бомбардовања Београда. НАТО на челу са САД планирао је да бомбардовањем потпуно уништи систем команде и снабдевања Војске Југославије. Међутим, једна крстарећа ракета типа БГМ-109 "томахавк", лансирана са бомбардера Б-2, уместо војног објекта погодила је - амбасаду Кине. У амбасади су се у том тренутку налазили новинар агенције "Синхуа" Шао Јунхуан, новинар часописа "Женмин жибао" Син Синг и његова жена Ђи Ђинг. Сви су погинули.
Срби, Руси и Кинези ЗАЈЕДНО против НАТО-а: Неће проћи БЕЗ КАЗНЕ, има да ПЛАТЕ за своје ЗЛОЧИНЕ
Пекинг је упутио званичан протест. Представници НАТО-а су, међутим, истакли да је циљ бомбардовања била зграда Савезне управе за снабдевање која се налази поред амбасаде и наводно обезбеђује снабдевање српских јединица, а амбасаду је ракета погодила случајно, јер је из ње емитован непрекидни радио-сигнал.
Војни стручњаци су присуство сигнала интерпретирали као резултат рада некаквог командног пункта српске армије и зато су уништење тог циља сматрали оправданим.
Невидљиви оборен системом који српска војска нема?!
Рат у Југославији има још једну нерешену загонетку: како је оборен амерички "невидљиви" авион Ф-117А.
Српски извори тврде да је "невидљиви" оборен застарелим совјетским противавионским ракетним системом С-125 "Нева" и да је то урадила 3. батерија 250. бригаде Противваздушне одбране под командом Золтана Данија.
Добро нам дошао ГЕНЕРАЛЕ: Министар одбране Русије Сергеј Шојгу ДОЛАЗИ у Србију
Експерти, међутим, тврде да је тај ракетни систем потпуно застарео и да помоћу њега тако нешто не би могло да се постигне, јер његов радар физички не може да препозна авион направљен технологијом "стелт".
Срби су имали још један комплекс противваздушне одбране совјетске производње типа "Куб", али ни он, по мишљењу експерата, по својим тактичко-техничким карактеристикама није погодан за пресретање авиона Ф-117А.
Тајна обореног авиона Ф-117А откривена је случајно. У музеју научноистраживачког института „Тихомиров“ у Жуковском код Москве, иначе једног од водећих института за пројектовање радара, појавио се нови експонат: комад кабине злосрећног америчког бомбардера. Натпис испод експоната недвомислено говори да је циљ погођен ракетом руског противавионског ракетног система "Бук". То објашњење је донело и нову недоумицу.
Наиме, српска армија тада није поседовала систем "Бук", као што га не поседује ни данас. Што се самог авиона Ф-117А тиче, његови комади су се, на исто тако загонетан начин као и најновији противавионски ракетни систем, изненада појавили у подмосковском граду Жуковском, у Институту за аеро-наутику „Громов“, иначе главној научној установи Русије која се бави проучавањем нових материјала и технологија, а такође и тестирањем перспективне авионске технике.
Испорука авиона у деловима
Касније су Американци ипак покушали да реше случај са бомбардовањем кинеске амбасаде у Београду.
Смењен је један од руководилаца ЦИА, а многи шефови су добили опомену. Пекингу, међутим, то није било довољно. Тадашњи представник Министарства спољних послова Кине Чу Банцзао захтевао је од Вашингтона да се кривци казне, а да се кинеској влади и кинеском народу пружи задовољавајуће образложење јер Пекинг не верује да је у питању била трагична грешка.
После ових речи уследио је и конкретан корак Кине. Две године после рата у Србији кинески ловци су пресрели амерички извиђачки авион ЕП-3 и принудили га да слети. Авион је обављао редовни лет изнад територије Јужног кинеског мора. Обе земље, као и у случају са амбасадом у Београду, нису дизале прашину око овог догађаја.
Вашингтон је дипломатским каналима инсистирао да Пекинг врати авион и посаду од 20 војника. Пилоти су пуштени након 11 дана, а шпијунски авион је враћен тек неколико месеци касније, и то размонтиран на делове.
Пентагон је за превоз тих делова морао да закупи руски теретни авион Ан-124 "Руслан", јер Кинези нису пустили на своју територију амерички транспортни авион С-130.
Кривац измасакриран палицама
Бивши службеник америчке Централне обавештајне агенције (ЦИА) Вилијам Бенет убијен је 22. марта у близини своје куће у Ленсдауну у држави Вирџинији, а његовој супрузи Синтији су у истом нападу нанете тешке повреде.
Ова вест, коју су објавили локални медији у околини Вашингтона, не би добила већу пажњу да неки извори из обавештајних служби нису потврдили часопису "Форин полиси" да је 57-годишњи Бенет био одговоран за грешку због које је 7. маја 1999. бомбардована кинеска амбасада у Београду.
Овај пензионисани потпуковник америчке војске радио је у то време по уговору за ЦИА и наводно је управо он означио место које треба напасти.
Званичници из администрације Била Клинтона, као и војни и обавештајни врх, тврдили су да је кинеска амбасада бомбардована грешком уместо зграде СДПР-а (Савезне дирекције за промет робе посебне намене, државне агенције за продају оружја).
За ту грешку кривица је сваљена на Бенета који је отпуштен, мада у то време (2000. године) није било објављено његово име.
О нападу који се догодио 22. марта нема много података, јер Синтија Бенет није била способна да да изјаву полицији. И за њу неки извори тврде да је била запослена у ЦИА, а као и супруг била је у војсци и из ње изашла са чином капетана. Тренутно је запослена као директор набавке у канцеларији архитекте на Капитолу, служби која одржава седиште америчке законодавне власти.
Полиција верује да је Синтија Бенет тог јутра (око 5 часова) са супругом била у редовној шетњи крај пута, кад их је тупим предметима напало троје или четворо људи. Искључена је могућност да су их ударила кола, а претпоставља се да је муж одмах умро, док је госпођа Бенет пронађена недалеко од места напада пошто су неки суседи пријавили „сумњиви бели комби без прозора са стране и без рекламних натписа”. Очевици су видели и три особе у тамној одећи, од којих је једна била већа од друге две, саопштила је полиција.
У истрагу се укључио и ФБИ, а за информацију о нападачима понуђена је награда од готово 25.000 долара. Полиција није одмах могла да идентификује жртве, већ је то урађено на основу Бенетових отисака прстију, које је оставио кад се пријавио за дозволу за ношење оружја.
Европска унија попут ТРЕЋЕГ РАЈХА - Портпарол чешког председника упоредио ЕУ са нацистичком Немачком
О мотиву ни полиција ни ФБИ не говоре ништа, а случај се за сада води као насумичан напад. Ипак, с обзиром на биографију Вилијама Бенета, тешко је веровати да није убијен због посла којим се бавио.