Православци обележавају БЛАГОВЕСТИ: Ево шта данас НИКАКО НЕ СМЕТЕ да урадите
Један од 12 највећих хришћанских празника
Благовести спадају у радосне догађаје и радосне хришћанске празнике. Славе се увек 7. априла, тачно девет месеци пре Божића.
Прочитајте и:
Са овом благовешћу архангела, "силаском Светог Духа на пречисту деву", почиње обнова човечанства, а речима архангела Гаврила "Радуј се, Благодатна, Господ је с тобом", отвара се историја Новог Завета и почиње преображај човечанства.
Сматра се да од Благовести почиње сетва јарих жита. Такође се верује да је тај дан срећан за калемљење воћа.
По народном обичају, на Благовести се устаје рано, па чак и у поноћ или барем у праскозорје, а дан треба да почне песмом девојачком.
Девојке би уочи овога дана накупиле сувих гранчица и дрва, од којих је разбуктавана велика ватра, обично на каквом брду или сеоском раскршћу. Уз ватру се веселило и мушко и женско, а понегде, уз младе и старији. Било је уобичајено да се ватра на ранилу или букари прескаче. Владало је веровање да ће – ко прескочи ову ватру бити заштићен од уједа змије.
ШОКАНТНО ОТКРИЋЕ: Исус Христ је Србин, а ово је његово ПРАВО ИМЕ! (ВИДЕО)
Због веровања да се на овај дан буде гмизавци из зимског сна, на Благовести се нису спомињале змије. Уочи Благовести, деца су лупала машицама о гвоздене предмете обилазећи око куће, стаје и тора и викала: "Беш’те змије и гуштери, беш’те змије и гуштери!"
Веровало се и да се на Благовести жене не чешљају, као и да не ваља на тај дан правити нове опанке. Добро је на овај дан умити се у реци или потоку, а Благовести нарочито славе жене. Оне које желе пород одлазе у цркве и манастире где су иконе посвећене Благовестима и моле се Богородици.