СЛУЖЕЊЕ ВОЈНОГ РОКА СЕ ПОНОВО ВРАЋА У СРБИЈУ?! Вучић: Сваки мушкарац може да издвоји 90 дана за своју државу
Одлука о обустављању обавезног војног рока званично је ступила на снагу 1. јануара 2011. године, а од тада је Србија изгубила чак 11 генерација које нису служиле војни рок!
Од 2011. до 2018. године само је 11.000 младића и девојака добровољно отишло на служење војног рока, док истовремено, у Европи готово да нема државе где се не служи војни рок.
Након што се последњих месеци Србија бори с ризицима и безбедносним изазовима у региону, прича о враћању обавезног служења војног рока вратила се на велика врата.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/12/13/319192280_681615276681286_8628541601605815863_n.jpg?itok=cNt3xGJ7)
ВОЈСКА СРБИЈЕ МОЖЕ И МОРА НА КОСОВО! Резолуција 1244 ВРЛО ЈАСНА - четвртак је дан одлуке!
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/12/09/318364150_679795667143746_8984011348310529907_n.jpg?itok=ifnfRX2s)
ХИТНО СЕ ОГЛАСИЛА ПРЕМИЈЕРКА СРБИЈЕ: Наша војска се враћа на Косово? "Курти нас довео на саму ивицу рата"
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/10/12/profimedia-0709499319.jpg?itok=L85UYxh2)
РУСКА ВОЈСКА УНИШТИЛА AN/TPQ-50! Задат снажан ударац украјинским снагама?! (ВИДЕО)
Председник Србије Александар Вучић најавио је у мају ове године увођење војног рока у Србији у трајању од 90 дана.
– Обавезни војни рок од 90 дана, а на надлежним војним органима је да нам изведе рачуницу колико би то коштало. Сваки мушкарац може да издвоји 90 дана за своју државу – уверен је Вучић.
За враћање војног рока залаже се и министар одбране Милош Вучевић.
- У интервјуу за часопис Одбрана нисам рекао да се враћа обавезни војни рок, већ да се разматра то питање, јер није довољна попуњеност професионалним саставом. Војни рок у Србији није укинут, већ је суспендован одлуком Народне скупштине. Одлука о враћању војног рока није донета, она захтева озбиљну и стручну анализу и она се ради. Када причамо о евентуалном враћању војног рока, не говоримо о ратним дешавањима, него да обучавамо нове генерације да знамо како се реагује у одређеним ситуацијма. Имамо ситуације са елементарним непогодама – имамо поплаве, пожаре, земљотресе, сметове снега и сви тада очекују од војске или полиције да реагују. Пре пар недеља биле су поплаве у Рашкој, Новом Пазару и Тутину и ко је први ту био, наравно војска и полиција. Сви кажу “браво, момци!”, али нема неограничених ресурса. То је одлука о којој треба разговарати, она се не доноси преко ноћи, али је нико није донео. Ако је проблем да то поменемо, онда хајде да ћутимо и да забијемо главу као ној у песак. Предложићу стручну расправу, да се о томе разговара у наредном периоду – најавио је он.
Велике европске државе, попут Швајцарске, Норвешке, Данске, Финске, Аустрије, Турске, Естоније, Русије, Белорусије, Украјине, Грчке и Кипра, имају обавезни војни рок, а Шведска и Грузија су вратиле служење након укидања.
Миломир Миладиновић, генерал-потпуковник у пензији, истакао је да анкете показују да је све већи број људи за враћање војног рока, те да је све већи број девојака које конкурише за војне официре.
-Одмах ћу рећи да ми се предлог свиђа и да сам за. Поготово, јер сам са претходна четири министра добио сагласност у смислу да је службени војни рок потребан. Институција војске у читавом свету још увек није превазиђена, она јесте симбол оружане борбе, међутим, такође је и симбол одбране. Баш због тога је потребна кад су у питању безбедносни изазови, ризици и претње, с обзиром на то где се налази наша земља и какво јој је окружење. У свету се данас троши око 50.000 долара сваке секунде за војску, сада Американци троше 730 милијарди, а то је отприлике 25 долара сваке секунде. Из тога се може закључити колики новац се улаже у војску. У Европи готово да нема ни једне државе без војске, сем Исланда, Лихтенштајна и Андоре, и велики број држава у Европи има идаље обавезно служење војног рока – прецизира генерал Миладиновић.
Он је навео и пример Швајцарске, у којој сваки мушкарац мора да служи ројни рок, у доби од 18 до 33 године.
Онај ко одбије служење војног рока мора да плаћа 3 одсто порез на примања до своје 35 године.
У Швајцарског служење војног рока предвиђа редовну обуку која траје 21 недељу, али се сваке године позивају на допунску обуку.
-Војни рок мора са буде одржан на начин да се борави у касарнама, о викендима и слободном времену може да се дискутује касније, кад се буде доносио закон. Суштина овога да када је замрзнуто служење војног рока ми смо изгубили 11 генерација које нису служиле војни рок. Међутим, тад је предвиђено да ће бити одређен број војника који ће се пријавити добровољно. Нажалост, њих није довољно, али средства се морају обезбедити за те људе и морају се планирати буџетом. Велики број локалних самоуправа су заинтересовани да тамо где су раније биле касарне, хоће да учествују у прављењу тих касарни да би привукли регруте на служење војног рока – тврди он.
Генерал Миладиновић је објаснио да је Војска Србије технички опремљена, да поседује сто авиона, а да враћање војног рока није у сврси припреме за рат, већ припреме за људе који би потенцијално били у приправности за потребе војске.
-Узмимо пример Војне академије – све већи број је девојака које конкуришу за војне официре, па што онда не би могли и мушкарци. Свестан сам тога да ће бити појединаца међу младима који ће из разних разлога тражити неслужење војног рока, нажалост постоји и тај проценат неспособних за служење војног рока. На основу анкета, углавном је већина за обнављање служења војног рока. Свакако да ако се то реализује, биће нови издатак у буџету, али не онолико као пре. Наша војска је технички опремљена, имамо сто авиона, али ако немамо 30.000 војника, тих сто авиона не могу да покрију потребе оружаних снага једне земље. Давне 1999. године имали смо 106 хиљада формацијских места у војсци, годишње смо упућивали на одслужење војног рока око 50 хиљада мушкараца, а имали смо два милиона војно способних људи. Ми сада имамо људе од 30 до 42 године који су спремни и у форми за војску. Грчка и Турска су чланице НАТО-а, а код њих су стално неке варнице. Мислите ли да ће неко из НАТО-а да их брани ако дође до сукоба? Неће нико, према томе морамо сами за себе да се заузмемо за себе. Дакле, војни рок није у сврси рата, већ је његова сврха одбрамбена способност наше земље - изјавио је генерал.
Генерал у пензији навео је да је пракса показала да је довољно пет до шест месеци да се неко обучи, те да је техника напредовала и сада је све компјутеризовано.
-Млади су напредовали и више се разумеју у то. Ми ћемо инсистирати да служење војног рока буде приближно исто и за пешадинца и за ракеташа, нека сви буду једнаки. Додуше, ракетна техника је сложенија, а за пешадију је рецимо довољно да се обуче за одређени број вежби и да се врате у цивилство, дакле да буду обучени само у случају потребе. Та потреба може да буде рецимо учешће у мировним мисијама, наравно и за одбрану земље. Ми смо и 2016. године покренули ово питање и разговарали са министром Вулином, Стефановићем и осталима, и то је оно што је адут и осећа се да је то близу и опипљиво, али потребни су да се реше неки политички детаљи који су у надлежности председника. За војску новац никад неће бити узалуд бачен. Ми треба да имамо војску која је добро обучена, оспособљена и бројна, да не бисмо гинули него живели за Србију – закључио је генерал Миладиновић.
Према члану 39, Устава Републике Србије, за професионално војно лице може бити примљен држављанин Републике Србије који је пунолетан, здравствено способан за службу у Војсци Србије, има прописано образовање, да му раније није престајао радни однос у државном органу због теже повреде дужности из радног односа, да није осуђиван на казну затвора од најмање шест месеци, да није старији од 30 година ако се прима у својству професионалног војника, да није старији од 35 година ако се прима у својству подофицира на одређено време, односно 40 година ако се прима у својству официра на одређено време, да није старији од 40 година ако се прима у својству подофицира на неодређено време, односно 45 година ако се прима у својству официра на неодређено време, да је завршио одговарајуће војностручно оспособљавање за дужност за коју се прима, а за лице мушког пола и да је одслужило војни рок са оружјем.
Искуства последњих година показују да готово 90 посто кандидата који желе својом вољом у касарне, очекују посао професионалних војника када их напусте.