Све чешће насиље над старима у Србији: Уместо пријаве, случајеви остају породичне тајне
Поражавајући подаци
У половини случајева породичног насиља над старијима, насилник је син, обично старости од 30 до 50 година. У четвртини случајева то је супружник, а у преосталим су то други чланови породице или фамилија. Насиље над старима је најчуванија породична тајна.
Брутално насиље у Сремским Карловцима: Претукли човека чекићем
Бебе пронађене у Миријеву трпеле ТОРТУРУ: Живе у бараци од картона одакле сваки дан допире ПЛАЧ
Због тога остаје углавном заташкано или непрепознато. То је саопштено на предавању у крагујевачком Кутку за квалитеније старење Црвеног крста, које је организовано у оквиру обележавања првог октобра, Међународног дана старијих особа.
- Облици породичног насиља нису само физички, већ и психолошки, економски, и дуги низ оних мање препознатих као што је рецимо гомилање обавеза које најстарији члан обавља у име читаве породице и које често превазилазе његове здравствене и физичке могућности. Законска регулатива је пооштрена од првог јуна и очекује се да ће и те мере дати ефекте да се умањи насиље - рекла је у Крагујевцу Надежда Сатарић, председница Удружења "Amity" из Београда.
Старе жене су три пута чешће жртве од старих мушкараца. Некада постану жртве као кућни робови, а та преоптерећеност се често физички манифестује и обољењима- синдром "бабе робиње". Старе жене чувају унучиће, чисте и кувају, пазе своју одраслу децу са инвалидитетом, неке болесног супружника или своје још старије родитеље. Упитане зашто не проговоре, зашто се не жале, кажу "трпи муку, да сакријеш бруку".
Циљ предавања у Крагујевцу био је да се пошаље порука млађима, онима који су на власти, привредницима који држе приватне фирме, да цене доприносе старијих радника који су остали без посла, а имају педесетак и више година.
Такође, циљ је био и да се призову они којима стари родитељи чувају децу, кувају, набављају на пијаци храну, купују дрва, плаћају рачуне- да своје старе не гледају као терет и не узимају здраво за готово.