СВЕ ТАЈНЕ СА БЕОГРАДСКОГ ИНСТИТУТА ЗА АНАТОМИЈУ: Како завештати ТЕЛО и ко је РЕКОРДЕР МЕЂУ ЛЕШЕВИМА!
Теме о којима се веома мало зна
Тело жене која је умрла од инфаркта у својој 52. години живота налази се још од 2002. у сали за студентске вежбе Insstituta за анатомију „Нико Миљанић“, што је својеврсни рекорд међу лешевима донираним у научне сврхе.
Базени у којима се чувају завештана тела људи налазе у наизглед сасвим обичној сали Института на београдском Медицинском факултету. Шеф катедре за анатомију, проф.др Ласло Пушкаш, испричао је како у Србији може да се завешта тело.
Исповест радника из мртвачнице: Окупао сам на СТОТИНЕ ЛЕШЕВА, али ОВАКО НЕШТО никад нисам видео!
КАКО СРБИ КУПАЈУ МРТВАЦЕ: Тајна посмртног обичаја од које ћете се НАЈЕЖИТИ
- Процедура није компликована и обавља се састављањем тестамента. Потребно је попунити формулар који се оставља на Институту и оверити га код надлежног суда. Један примерак остаје Институту, један суду, а један добија особа која донира тело. Обавезно је одредити ко је извршилац тестамента и о томе обавестити породицу или најближу фамилију. Завешталац добија донаторску картицу и има обавезу да га носи са личним документима. Кад особе млађе од 55 година хоће да завештају тело, са њима се обавља посебан психолошки разговор, јер је реткост да млађи људи на тај начин размишљају о смрти – рекао је др Пушкаш.
У сваки базен стаје 10 лешева
Тело које је донирано стоји у базену са формалином шест месеци, после чега се корити за вежбе и на крају сахрањује о трошку Института. Кад тело стигне, крвни судови се прво чисте, а после се апаратом под притиском пуне посебном течношћу кроз бутну артерију. Тело се тако балсамује, па се потапа у базен пун формалина, у коме стоји 6 месеци. У сваки базен стаје 10 лешева. Једно тело траје један семсетар, али и у томе има изузетака.
- Леш може да буде 2,3 или 5 година у базену са формалином. Све зависи од тога у каквом је стању леш дошао. И даље имамо тело жене 2002. године која је умрла од инфаркта у 52. години. Организам суштински није пропао и такви лешеви трају врло дуго – причао је асистент др Полексић.