КАДА ОДУ КРИМИНАЛЦИ, РАДУЈУ СЕ ПРАВОСЛАВЦИ: Ево шта чека Србију и Црну Гору после промене Милове власти
Улога цркве и литије показале су се као кључне за промену власти у Црној Гори
Да ли се у Црној Гори после парламентарних избора десила "победа", и ако јесте, чија је то победа? Да ли ћемо најзад ући у мирније токове у односима са нама блиском, кажу неки и братском државом?
Да ли од те "мирноће" може користи да има и читав регион? Рекло би се да има доста питања, а још нисмо сигурни ни да ће бити формирана нова, демократска влада у Црној Гори...
ГОВОР ВЛАДИКЕ ОДЈЕКНУО ИЗНАД СВЕТИЊА НЕМАЊИЋА: "Опрали смо љагу са образа" (ВИДЕО)
ЦРНОГОРЦИ ПРИЗНАЛИ ГРЕШКУ, Руси поздравили искреност: Ово је прва реакција Кремља на изјаву Кривокапића
СЛАВЉЕ ИЗБОРНИХ ПОБЕДНИКА У ПОДГОРИЦИ: Ево до када можемо да очекујемо нову владу
Да бисмо разјаснили шта нас то вероватно очекује у будућности, бар кад је о Србији и Црној Гори реч, разговарали смо са нашим политичким аналитичарима Бранком Радуном и Драгомиром Анђелковићем, који се слажу у једној оцени - на овим просторима ствари би могле да крену набоље.
- Ако се буде поштовала изборна воља, да опозиција добије мандат за састав нове владе, очекујем да дође до нормализације односа Србије и Црне Горе. Међутим, не смемо да сметнемо са ума да је Мило Ђукановић и даље актуелни председник, да још има инструменте власти којима би можда могао да промени изборну вољу - каже аналитичар Бранко Радун за портал СрбијаДанас.
Радун сматра да је и сада, без обзира што формирање нове владе тек предстоји, ипак дошло до смиривања тензија на релацији Црна Гора - Србија.
- Мислим да су већ у овом моменту односи између две државе нормалнији, да се то десило због самих резултата избора. Такође - понављам, ако буде испоштована воља грађана и формирана нова влада, а опозициони прваци су већ најавили радикалне промене у односу према Српској православној цркви - да ће сама та промена у односу према цркви аутоматски у великој мери додатно релаксирати односе Србије и Црне Горе.
Не може се против сопственог народа и цркве
Ипак, наш политички аналитичар не очекује и неке друге радикалније промене ако у Црној Гори буде успостављена нова власт.
- Не верујем, на пример, да ће сад Црна Гора баш да изађе из НАТО-а, јер за тако нешто тамо не постоји ни расположење, нити за то има потребе кад је конкретно реч о односима Србије и Црне Горе. С једне стране, дакле, имаћемо континуитет црногорске власти у погледу одређених питања, али и дисконтинуитет у погледу односа према Српској православној цркви. Не верујем да ће се ни у региону нешто битније променити. Мислим да су и у Црној Гори и у региону разумели поруку избора - сукоб Мила Ђукановића са сопственим народом, са црквом, па и, како су показали избори, већинском Црном Гором - не може да донесе ништа добро ономе ко води такву политику - закључио је Радун.
Пресудна улога цркве и литија
У јавности се чују и оцене да је сукоб црногорске државе са црквом био можда и од пресудног значаја за резултат избора.
- Улога цркве се испоставила као изузетно значајна, што су политичари на власти, чини ми се, касно схватили. Црква је била потцењена... Она се, једноставно, није мешала у политички живот, изгледало је као да је са стране, али се на крају показало да је управо црква мотивисала апстиненте и ја верујем да ће значај цркве бити такав да ће утицати не само на вођење политике владе која сада треба да буде формирана, већ и после тога. Такође, показало се да су литије биле најава пораза Мила Ђукановића - рекао је Бранко Радун.
Политички аналитичар Драгомир Анђелковић, оштрији у оцени режима Мила Ђукановића, такође сматра да овакав исход избора у Црној Гори може да донесе много тога доброг.
- Имали смо у Црног Гори власт која је гајила идентитет кроз мржњу, што према српском народу у Црној Гори, што према Српској православној цркви, што према самој Србији. Та власт Мила Ђукановића је изазивала тензије између две државе и потпуно је јасно да када се таква власт уклони, да ће доћи до нормализације односа Србије и Црне Горе и да ће они кренути узлазном путањом - истакао је Драгомир Анђелковић за СрбијаДанас.
Победа демократије у земљи мафије и кланова
Анђелковић се дотакао и другог, изузетно важног аспекта на којем је, према њему, почивала Ђукановићева власт.
- Морамо да се осврнемо на питање криминала. Реално, Мило Ђукановић је претворио Црну Гору у базу мафије. Црна Гора није била нормална држава, већ је била земља у власништву мафије, била је база за кланове. Чим нова власт почне да деинсталира тај систем, тај криминал, доћи ће до пада криминала и у региону, односно - нормализоваће се и односи у региону и ући у узлазне токове.
Мило вс Василије Острошки
Грешка коју је црногорски председник Мило Ђукановић направио сукобљавајући се са сопственим народом и православном црквом била је таква да га је коштала власти.
- Ђукановић у 30 година није направио такву грешку. Сам Мило, како неки причају, направио је атмосферу сукоба малтене са самим Светим Василијем Осторшким. Сад, има ту више тумачења - да ли је то била грешка, или је то било под "морање", пошто има мишљења да је и због спољног утицаја Ђукановић морао да доноси спорни Закон о слободи вероисповести и улази у сукоб с црквом... Главна препрека формирању црногорске нације била је управо Српска православна црква. Због тога можда може да се каже и да је резултат избора, у ствари, победа цркве и српске заједнице у Црној Гори - истакао је Радун.
Када се све сабере, дакле, онда би ови црногорски избори, односно њихов резултат и избор нове власти, могли би да донесу много доброг на једном вишем нивоу.
- Демократизација Црне Горе, деинсталирање криминалног система и дефинитивно уклањање мржње као основа вођења државне политике... То је био проблем. Знате, Србија признаје државност Црне Горе и признаје право свакоме да се декларише како хоће. Србија није изазивала проблеме, већ криминални режим у Црној Гори, тако да ће уклањање тог режима бити велики корак напред и у нормализацији међусобних односа Србије и Црне Горе и у релаксацији односа у региону - закључио је Анђелковић.