ТОПЛА ПРИЧА ИЗ ВОЈВОДИНЕ: Димићи су добили нови дом, а ево шта је њихов "рецепт" за миран и срећан живот
Добили финансијску подршку покрајине у оквиру програма за оживљавање и подмлађивање војвођанских села
Петочлана породица Димић, једна од оних које су добиле финансијску подршку покрајине у оквиру програма за оживљавање и подмлађивање војвођанских села, већ готово две године има у Бачком Градишту кућу коју с много љубави, енергије и вере у будућност полако сређује.
Тако су се, после скоро деценију и по мука какве обично носи подстанарство у граду, брачни пар Сања и Небојша са синовима Младеном (15), Николом (14) и осмогодишњим Јованом, скрасили у кућици на ћошку широког сеоског шора, кроз који иде путни правац Бечеј - Нови Сад.
- Презадовољни смо и кућом и селом, комшилуком. Лепо су нас примили. И наши дечаци су се добро снашли, као да су овде рођени. Брзо су се уклопили, стекли нове другаре, прилично су омиљени - каже Сања, рођена Врањанка, чијом је упорношћу и уз подршку супруга Небојше, радника на железници, успешно остварен пројекат Димићевих "кућа на селу".
ЦАРСКИМ РЕЗОМ СЕ РОДИ СВАКА ДРУГА БЕБА: Гинеколози откривају зашто је то забрињавајуће
А, како кажу, није им било лако када су пре две године, док су са децом становали у просторијама старе железничке станице у Беочину, одлучили да се пријаве на конкурс Завода за равноправност полова, који се спроводи од 2014. уз подршку Покрајинског секретаријата за социјалну политику, демографију и равноправност полова.
- Пуних осам година живели смо у канцеларији старе станице, а пре тога пет и по година били подстанари у Новом Саду - присећа се Сања тренутка када је затражила од мужа да је подржи у намери да конкурише за кућу на селу.
Сања је успела да прикупи документацију и да се пријави за други круг конкурса тог покрајинског програма, за који је био предвиђен фонд од 68 милиона динара за 74 породице.
- Било је најтеже пронаћи кућу. Да се "уклопимо" у износ од милион динара и остала правила конкурса, а да истовремено не буде и предалеко од града, због Небојшиног посла.
Успели су, после дуже потраге по Бачкој, да у последњем тренутку нађу кућу у којој је живела једна бака, да се са њеним сином договоре о продаји, чиме им се сан о сопственом дому коначно остварио.
Подршка
На прва два конкурса додељено је укупно 108 милиона динара за куповину 115 кућа младим брачним паровима, а у оквиру трећег, који је затворен 30. септембра, обезбеђен је износ од 43 милиона.
- Стигле су 282 пријаве, највише из Бачке, а комисија ће саопштити резултате у року од два месеца - каже Катарина Крајновић из Завода за равноправност полова.
Чим су се уселили у ту стару кућу почели су помало да реновирају просторије, али не иде лако јер од Небојшине радничке плате и његових повремених прихода од грађевинског рада треба издржавати три ђака и подмирити све трошкове.
- Најважније је да су нам деца добра. Одлични су ученици. Младен је сад кренуо у средњу медицинску школу у Новом Саду и станује у ученичком дому, Никола који размишља о војној школи иде у осми разред, а Јован у други - каже поносно Небојша и додаје да су двојица старијих синова успешни и у фудбалу и шаху, показујући њихове дипломе и медаље.
Димићи су неизмерно захвални и Горану и Наташи Кудрић, пријатељима из села који су им уступили башту у којој узгајају поврће, примењујући знање које су обоје стекли на курсу за производњу органске хране. Ако буде све добро ишло, том производњом намеравају да се озбиљније баве.
А свој "рецепт" за миран и срећан породични живот на селу Димићи радо препоручују свима којима је у граду тешко да живе са ниским примањима, у изнајмљеним становима.
Три срца јуначка
Супружници Димић добили су сина Младена кад су живели у Книћанину, у Банату, Никола се родио док су били подстанари у Новом Саду (Бачка), а најмлађи Јован рођен је кад су становали у Беочину, у Срему.
- Зато им често тепамо: Срем, Банат и Бачка, то су наша три срца јуначка - каже мама Сања.