"ТРЕБА НАМ НЕКО КО ЋЕ РАДИТИ 24 САТА, 7 ДАНА" Именовање амбасадора приоритет, ко ће добити карту за Пекинг?
Никола Селаковић, министар спољних послова наводи да је изузетно важно да на кључним местима буду људи који ће знати политички да разумеју сваки потез и сваки сигнал.
Један од приоритета Министарства спољних послова у 2021. је именовање нових амбасадора, како би се попунила готово трећина упражњених места у дипломатским представништвима широм света.
Одређеном броју амбасадора већ је истекао четворогодишњи мандат, али ни опозив ни нови шеф дипломатске мисије није стигао.
Међу упражњеним је и место амбасадора у Кини.
Шта демонстрације у Америци доносе Трампу? Српски стручњак објашњава детаљно епилог насилних демонстрација
"Волимо нашу отаџбину Србију - другу и бољу немамо" Ђурић честитао Божић грађанима Србије
"Избори су у правом смислу празник демократије" Брнабић о борби с короном, економским изазовима и опозицији
Од 103 дипломатско конзуларна представништа у свету колико броји Србија, чак 32 чекају именовање шефа дипломатске мисије.
- То говори да на време нису тражене замене, да бивши министар до краја није извршио замену како је требало на некој регуларној основи и то показује да постоји један пропуст и не би било добро да се ти пропусти понављају јер није добро да имамо упражњена места јер то је лош сигнал према земљи домаћину - оцењује Иван Вујачић, амбасадор у Вашингтону од 2002. до 2009.
Колико је изазова пред новим кабинетом говори и чињеница да поједини амбасадори већ годинама чекају ко ће их заменити. На два геополтички и дипломатски важна места - у Москви и Вашингтону, постављени су политички намештеници.
- Било је нормално и да после 5. октобра политичке личности буду амбасадори јер је требало представити једну нову Србију да тако кажем, и да је неко од професионалних дипломата сматрало се не би имали довољни кредибилитет - наводи Никола Селаковић, министар спољних послова.
Никола Селаковић, министар спољних послова наводи да је изузетно важно да на кључним местима буду људи који ће знати политички да разумеју сваки потез и сваки сигнал.
- За нас је веома важно да на тим кључним местима имамо људе који ће успети да одговоре изазову времена који ће знати политички да разумеју сваки потез и сваки сигнал и људе који ће бити спремни да раде 24 сата дневно, седам дана у недељи - додаје Селаковић.
У САД пракса је да трећина шефова мисија долази управо из редова политичара. Тај проценат је у мандату Доналда Трампа порастао на 45 одсто.
Србија за сада има два јасна спољнополитичка приоритета - очување територијалног интегритета и суверенитета Косова и Метохије и чланство у Европској унији. Зато, познаваоце прилика и не чуди одлазак Марка Ђурића у Вашингтон.
- Ви када тако мерите именовање Марка Ђурића за амбасадора у Вашингтону то може да буде добра одлука, то је особа која је стекла дипломатско искуство као саветник председника онда је био директор канцеларије за КиМ што значи да једино горуће отворено питање у билатералним однсима са САД и Србије јесте Косово и Метохија и ми из те перспективе имамо доброг човека на том месту - наводи Марко Дашић са Факултета политичких наука.
Од краја прошле године спекулише се ко ће заменти Милана Бачевића у Пекингу. Он што треба да препоручи новог амбасадора је да добро познаје Кину, пре свега језик и културу. Због специфичности односа двеју земаља, аналитичари сматрају да на исток не би требало да путује политичар.
- Ова организацона и активност планирања унутар МСП мени не пружа наду да ће на ово место доћи неки рецимо синолог с обзиром да у Министарству мањкамо за кадровима такве врсте, наравно далеко да њих нема - навео је он.
Министар спољних послова наводи да Кину у Србији представља озбиљна и изузетна политичарка Чен Бо и да је од изузетног значаја наћи неког ко ће заступати Србију у Пекингу на том нивоу.
- Овде имамо изузетну особу из Кине дакле изузетног дипломату, озбиљну политичарку - госпођу Чен Бо важно је да нађемо некога ко ће на том нивоу моћи да затупа и наше интересе у Пекингу то није једноставан посао таквих људи немате много - додаје Селаковић.
Именовања се не чекају само у билатералној дипломатији. Упражњена су места и шефова мисија при мултилатералним организацијама, пре свих Уједињених нација. наводи Дашић.