ДАНАС ТРЕЋИ САСТАНАК ВЛАСТИ И ОПОЗИЦИЈЕ ОКО ИЗБОРНИХ УСЛОВА: Србија против насиља ипак долази, НАДА неће учествовати
Трећи састанак власт и опозиције поводом примене препорука ОДИХР-а за побољшање изборних услова биће одржан данас у 10 сати у Скупштини Србије.
Коалиција "Србија против насиља“ ипак је одлучила да ће учествовати на новом састанку, иако је ССП био против. Коалиција НАДА, коју чине Нова Демократска странка Србије и Покрет обнове Краљевине Србије, остали су при одлуци да на новим консултацијама неће учествовати.
Опозиција је на претходним састанцима изнела три захтева:
- формирање комисије која ће проверити бирачки списак
- отварање Радио-телевизије Србије за све учеснике избора
- спајање београдских и свих локалних избора
Власт је прихватила прва два захтева, а трећи одбила, након чега је опозиција саопштила да не жели да преговара о прва два, док не буду прихваћена сва три захтева.
Опозиција је такође писала ОЕБС-у са захтевом да именује специјалног изасланика који би био посредник у разговору власти и опозиције.
Ко је све добио позив?
- Све парламентарне странке
- ЦеСИД
- ЦРТА
- Транспарентност Србија
Међународни партнери оји су до сада учествовали на састанцима у вези са применом препорука ОДИХР-а.
Радна група Владе Србије за праћење и имплементацију препорука ОДИХР-а припремила је нацрте измена и допуна пет закона које су потребне како би се примениле одређене препоруке ове организације.
Законске измене
Реч је о Закону о избору народних посланика (у складу са препорукама број 2, 11, 12 и 20 из финалног извештаја ОДИХР), Закону о локалним изборима (у складу са препорукама број 2, 11 и 20 из финалног извештаја ОДИХР) као и Закону о финансирању политичких активности (у складу са препоруком број 15 из финалног извештаја ОДИХР), Закону о спречавању корупције, (у складу са препоруком број 17), као и Закону о Уставном суду у складу са препоруком број 24.
Учесници састанка позвани су да изнесу коментаре на предлог измена и допуна ових закона, како би се, у најкраћем року, на транспарентан и инклузиван начин, финализовале измене и биле упућене парламенту на разматрање и усвајање, а то ће бити и прилика да различити учесници у овом процесу предложе даље кораке за рад на примени препорука ОДИХР-а.
Брнабић је раније у позиву за састанак навела да ће у фокусу бити радне верзије измена закона које је у сврху примене препорука ОДИХР припремила Радна група Владе за сарадњу са Организацијом за европску безбедност и сарадњу и Канцеларијом за демократске институције и људска права.
Извор: Србија Данас/Блиц