У овом делу Србије су скоро сва деца ВАКЦИНИСАНА: Ево градова где нема оболелих од малих богиња
Степен вакцинисаности у њима је на високом нивоу
На подручју Кикинде за сада нема ниједног случаја појаве малих богиња и можемо рећи да је ситуација под контролом.
Прочитајте и:
Степен вакцинисаности на територији северног и средњег Баната на високом је нивоу у овом делу Војводине. У Кикинди је више од 97 одсто малишана вакцинисано, а с обзиром да је био школски распут очекује се повећање броја вакцинисане деце. И на подручју Средењебанатског округа број вакцинисане dece MMR-om је око 98 посто – потврђено је на недавно одржаној трибини “Вакцинација деце и узроци епидемије малих богиња” која је одржана у Зрењанину.
Почело прилагођавање Закону о трансфузијској медицини: Давалаштво крви од сада строго контролисано
- Према најновим подацима више од 95 одсто деце вакцинисано је не територији града Зрењанина. Потврдили смо велику одговорност родитеља и здравствених радника, као и читавог друштва када је у питању здравље најмлађих, оволики број вакцинисане деце створио је добар имунолошки зид те се тиме спречава појава епидемије у нашем граду - истакла је др Жанка Субић, епидемиолог у Заводу за јавно здравље у Зрењанину.
На подручју Кикинде за сада нема ни једног случаја појаве малих богиња и можемо рећи да је ситуација под контролом:
- Одзив родитеља када је у питању вакцинација на високом је нивоу.У овом периоду имали смо нешто мање посета дечјем диспанзеру. Највише је било пацијената са високом темепратуром што је и уобичајено за ово доба године, у провери смо да ли је у питању епидемија грипа- истакла је др Снежана Томин, начелница Дечјег и школског диспанзера у Кикинди.
Ово су 4 СИГУРНА КОРАКА како да проверите ДА ЛИ СТЕ ИМУНИ НА МАЛЕ БОГИЊЕ!
Од октобра прошле године до сада на територији Србије дијагностификовано је око 886 случајева малих богиња укључујући и подручје Косовске Митровице. Епидемија малих богиња од почетка године пријављена је у Новом Саду и Лесковцу.
Док је број вакцинисане деце највећи на северу земље, у Сурдулици и околним насељима на југу земље број невацинисане деце је велики-потврдила је епидемилог у Слађана Станковић.
Мале богиње спадају у вирусно обољење које најчешће погађа децу. Болест се манифестије општом слабошћу, температуром, малакасалошћу. Богиње се појављују у виду “осипа” који напре захвата лице, врат па се пружа преко целог тела, инкубација је устаљена па траје у просеку од 10-11 дана. Постоје три стадијума болести, током последњег пацијент је инфективан-упозоравају стручњаци.