У сарадњи са Београдом први пут заједничка политика: Једино Српска листа, једино наша држава Србија
Пред изборе на КиМ, Марко Ђурић отворено говорио о политици Србије
За Србију је најприродније да подржава Српску листу, али изгледа да су се неки уплашили тога, јер знају да Српска листа своје деловање заснива на сарадњи и договарању са Београдом и да се први пут креира сложна, јединствена, заједничка политика, изјавио је данас директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић.
- Са политиком којом је Србија организовала свој државни, политички пројекат, а то је Српска листа, мислим да имамо боље шансе и да се боримо за наш опстанак на овом подручју и боље шансе да појачамо нашу преговарачку позицију у будућности - рекао је Ђурић новинарима, реагујући на изјаве албанских званичника да Србија не би требало да се меша у изборе на КиМ.
То је огромна одговорност за Београд, сматра Ђурић, јер Београд, објашњава, треба да контролише и да осигурава да на КиМ људи раде како треба. Он сматра да је то и огромна шанса за Србе, које би, како каже,
- Приштина и поједини политичари попут тих који тако коментаришу, највише волели да виде уситњене, подељене и да онда са њима могу да манипулишу и да их купују како хоће - рекао је.
Такође, Ђурић каже да "није никаква тајна" да већ 17 година постоје потпуно различити ставови о томе какав је статус КиМ, па зато и не чуди да албанска страна има ту врсту гледишта по том питању.
- Знате, нису ово регуларни политички услови, није ово нормална политичка утакмица. Нас су овде убијали, одавде нас протеривали, покушавали су да нас затру овде. И зато морамо да делујемо организовано, да будемо сабрани сада око Српске листе, око наше државе Србије, а нека се дели ко хоће, ми нећемо да се делимо - наглашава Ђурић.
Упитан за интеграцију правосуђа, Ђурић каже да Србија сада 1.644 дана чека на формирање Заједнице српских општина, а да "некоме смета што чека 48 сати на интеграцију правосуђа".
У ствари, како је рекао, није "да се радују што ће неколико стотина српских судија, тужилаца и других радника у правосуђу, да узму судијски чекић у своје руке.
- Неће више Србима правду да деле само пристрасне судије, пристрасни тужиоци и људи који су показали у претходним деценијама да су спремни и да отимају српску имовину и да на неправичан начин и на етнички дискриминаторској основи ускраћују Србима права овде - закључио је Ђурић.
Предизборна конвенција Српске листе одржана је данас у Косовској Митровици, где је директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић поручио да је 22. октобар дан када Срби кроз Српску листу референдумски одлучују да ли желе да буду део државе Србије.
- Није ово обичан политички скуп, овде се ради о нашим животима. Нас су овде на КиМ и убијали и прогањали, протеривали, са циљем да нас више овде не буде. Када у томе нису успели, сада би да нас поделе, уситне и највише на свету волели би да нас одвоје од наше државе Србије и да нас организују у некакве њихове приштинске политичке покрете, који заиста не би служили ни за шта друго, до да одвуку ову нашу лепу земљу од онога што у нашим срцима, Уставу, будућности знамо да желимо да припада - рекао је Ђурић на конвенцији.
Србима на КиМ, истиче Ђурих, нико не може да одузме нашу везу са Србијом, те да, после свега, нико не може да их лаже, вара и превари, “као што то мисле да могу да ураде они који хушкају једне Србе да убијају друге, само зато што желе да они буду некакве локалне феудалне велможе”.
- А то јесте нешто што зависи од нас. Зато, 22. октобра, свако од нас носи неупоредиво већу одговорност, него било који други грађанин Србије на било којим другим изборима и 22. октобар дан је када ми кроз Српску листу, референдумски одлучујемо да желимо да будемо део државе Србије -И нагласио је Ђурић.
Како је додао, “неће им се дозволити да нас победе, јер, победа је наша, победа је српска, а да тиме што је Србија организовала свој државни политички пројекат који се зове Српска листа, преузима на себе једну велику одговорност, не само да помаже, него и да контролише, да се труди да наше институције “не буду само табле и платни спискови”, уместо да пружају услуге и да раде оно од чега зависи судбина и опстанак Срба на КиМ.
- И ја вам овде, у име државе Србије обећавам, да ћемо контролисати строжије, да ћемо улагати више, да ћемо бити присутнији више, да ћемо се борити свакога дана да Србије на КиМ буде све више, да радимо сложно, договарамо се како да заједно градимо нашу будућност овде”, рекао је Ђурић скупу и пренео поздраве председника Републике Александра Вучића.
Када су Србе на КиМ покушали да потпуно политички искорене, Ђурић каже да једино што их је држало то што су били заједно и што нико није могао да унесе међу њих “усуд поделе”.
- Ако останемо заједно, окупљени око Српске листе, можемо заједно да победимо и поразимо све границе и нема никога ко може да нас затвори, искорени, нити да нас застраши и подели. Нека се они поделе, ми нећемо. Једино Српска листа, једино Србија, наша држава - поручио је Ђурић.
Министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић нагласио је да ниједног тренутка не прихвата другу чињеницу, него да је Србија надлежна за образовање на КиМ и да су све одговорности и обавезе Министарства просвете исте за сваког ђака, предшколца и студента.
- Имамо заиста прилику да се радујемо што је то доступно свим ђацима и студентима на територији целе Србије, укључујући КиМ. Оно што ћемо сигурно радити и што је јако битно, да имамо добре партнере, а то је Српска листа и то су људи који су са мном почели да решавају неке нагомилане проблеме и желимо да Универзитет у Приштини, сад смештен у КМ буде један од блиставијих универзитета у Србији - рекао је Шарчевић.
Како је додао, то ће се урадити на делу, а рефоришу се гимназије, сви наставни планови и програми, а посебно наглашава да се подиже стандард просветних радника, што сматра јако битним и каже да ће се "вратити и вера и нада", али и да је битно да други “не могу на јефтине трикове сада ништа понудити боље”.
- Мислим да ћемо сарађивати врло често и врло тесно и да када прођу ови избори у недељу, чека нас огроман посао. Ја сам са Канцеларијом за КиМ договорио много чешће доласке овде, а имамо и европске гаранције да нико неће министра просвете враћати са границе и да ћемо ми бити у прилици да заиста свеобухватно подигнемо образовање на КиМ пођеднако као и у целој Србији. Имате моју апсолутну подршку - истакао је министар.